Střechy pokryté panely. Zlínská továrna bude do roku 2030 uhlíkově neutrální

Foto zdroj: FocusOn

Střechy pokryté panely. Zlínská továrna bude do roku 2030 uhlíkově neutrální

ZLÍNSKÝ SPECIÁL #6: Společnost SPUR je rodinná firma, která se zabývá zpracováním plastu. Velký důraz klade na ekologii a obnovitelné zdroje. Ročně věnuje 1,6 procenta z hrubého zisku na dobročinné aktivity. SPUR je také jediným dodavatelem střešních a bočních panelů pro projekt Better Shelter, který je podporovaný nadací IKEA Foundation. Ročně zvládnou vyrobit komponenty pro 30 tisíc domů, které se využívají v oblastech zasažených přírodní katastrofou nebo válkou. Jaké má firma plány do dalších let? Nejen o tom pohovořil manažer správy majetku firmy SPUR Jiří Stodůlka.

Povědomí o společnosti SPUR se rozšířilo v době pandemie, kdy začala vyrábět respirátory a roušky. Firma se podle Stodůlky přesvědčila o tom, že se dokáže rychle učit nové věci a adaptovat se na nastalou situaci. Během velice krátké doby se naučila vyrábět roušky i respirátory, pro které získala certifikaci FFP 2 a FFP 3. 

Historicky i pan bývalý premiér nosil naše výrobky. Z hlediska kvality jsme se stali jedničkou na trhu, ale jak rychle to začalo, tak rychle to i skončilo,říká Stodůlka.

Základem podnikání SPURu je zpracování plastu. Firma vyrábí například podložky pod židle, které zákazník může najít ve velkých obchodních řetězcích, jako je IKEA nebo JYSK.

Jedna velká inovace zabrání krizi

Jako opatření proti krizím firma zavedla roční pravidlo inovací. Každý rok se snaží zrealizovat novou velkou výrobu nebo akvizici v rámci skupiny. „Některé výroby nám umírají, ale pořád vytváříme nové. Stabilně nám roste jak obrat, tak zisk,“ uvádí Stodůlka

Minulý rok měla firma 1,3 miliardovou EBIDTU a provozní zisk překročil hranici 200 milionů korun. Plány na letošní rok jsou obdobné. Většinu produkce SPUR exportuje do zahraničí.

Domky Ikea Better Shelter pomáhají ve světě

Firma se snaží vyhnout pesimistickému pohledu na svět, i v době krize a války hledá příležitosti na trhu. „Určitě nás to netěší, ale v roce 2021 se nám podařilo rozjet výrobu domků pro uprchlíky. Ta teď jede na plné obrátky,“ říká manažer.

Domky vyrábí pro humanitární organizace, které zasahují v krizových oblastech po celém světě. Najdeme je na Ukrajině, v Sýrii i Brazílii. Nápomocné byly také při sérii zemětřesení v Turecku. 

Panely, ze kterých jsou domy sestavené, jsou vyrobené z polypropylenu, který je stoprocentně recyklovatelný. Materiál se snadno přepravuje a je nehořlavý. Domek není náročný na sestavení a nechá se zamknout. To kvůli tomu, že v uprchlických táborech bývá často vysoká kriminalita. Jednou z nutných podmínek je také dostatečně dlouhá životnost, protože je běžné, že lidé tráví v uprchlických táborech roky. Domek se tak nemůže za rok, dva rozpadnout.

Udržitelnost je pro firmu klíčové téma. „Nechceme jít cestou greenwashingu a ukazovat nějaké nepatrné úspory emisí, které nemají v podstatě žádný dopad. Díváme se na to přes čísla a hledáme, kde ten dopad bude nejvyšší,“ vysvětluje Stodůlka.

Dvě třetiny ropy, které se dovážejí do České republiky, se podle Stodůlky používají k výrobě paliv a pohonných hmot. Jedna třetina slouží k ostatnímu využití, včetně plastů. Stodůlka poukazuje na to, že SPUR v rámci výroby důsledně recykluje odpad. „Většina plastů se dá prakticky donekonečna recyklovat. Zvednete teplotu plastu, ten se rozpustí do takového polotekutého stavu a z něho můžete vyrobit jiný výrobek. Snažíme se vyrábět maximum z recyklátů a náš odpad je zhruba 0,1 procenta z celé výroby,“ dodává. 

Například podložky pod židle firma vyrábí z recyklovaných PET lahví. Na jednu podložku jich spotřebuje zhruba 60. Ročně takto zužitkuje cca 78 milionů lahví. „A to je vlastně zase uspořená ropa,“ konstatuje Stodůlka.

Střechy pokryté panely

Společnost se plynu vyhýbá a využívá pouze elektřinu, kterou si z 15 procent celkové spotřeby obstarává sama. Solárními panely jsou pokryty všechny vyhovující plochy firmy. Přidat další zatím SPUR neplánuje. „My už moc možností nemáme, v rámci celého areálu máme pokryto 15 000 m² panely. A víc na ty střechy nedostaneme,“ vysvětluje Stodůlka. Fotovoltaiku si firma z větší části financovala z vlastních zdrojů, 30 procent nákladů pokryla dotace.

Na ostatní potřebnou elektřinu nakupuje společnost záruky původu od dodavatelů, kteří garantují výrobu z obnovitelných zdrojů. „Naše cesta je taková, že budeme každý rok o něco zvyšovat podíl certifikátů, abychom nejpozději v roce 2030 měli 100 procent zelené elektřiny, vyrobené pouze z obnovitelných zdrojů. Nejpozději do roku 2030 budeme uhlíkově neutrální továrna,“ říká Stodůlka.

Elektromobily teď nejsou prioritou

Dalším krokem k dekarbonizaci je výměna parních rozvodů za teplovody. Dle slov Jiřího Stodůlky se ve Zlíně uhelná elektrárna jen tak dekarbonizovat nebude, firma se proto rozhodla, že si pořídí tepelná čerpadla. Ta zajistí potřebné chlazení pro výrobu a zbylým teplem se budou vytápět budovy v areálu. SPUR si od toho slibuje odbourání zhruba 80 procent nákladů na vytápění. K investici bude potřeba okolo padesáti milionů korun a firmě by se mohla vrátit do deseti let.

Výhledově společnost počítá s elektromobilitou, zatím jí to ale smysl nedává. „Náklady na každou ušetřenou tunu emisí jsou příliš vysoké oproti všem opatřením, která děláme,“ říká Stodůlka. Podobně to v tuto chvíli vidí i s vodíkem. 

Nové plány do budoucna

Společnost letos rozjíždí výrobu nového produktu. Jedná se o extrémně lehkou pěnu, která bude vyráběná z polypropylenu. Využití by podle Stodůlky mohla najít hlavně v dopravě, konkrétně u dna návěsů. Hmota bude stoprocentně recyklovatelná a měla by dokázat snížit hmotnost samotného návěsu až o 15 procent, nahradit by tak mohla dna z překližek s velkým množstvím lepidel. 

Kamion by mohl naložit o několik set kilogramů těžší náklad, tudíž by nebylo potřeba kolik nákladních automobilů a ušetřily by se emise z dopravy. Podle Stodůlky může nový materiál najít využití i pro lodě, letadla a karavany. 

„Byli jsme na několika veletrzích a ta odezva je prostě úplně úžasná. Globálně nikdo nic takového nevyrábí,“ říká Stodůlka s tím, že o pěnu už projevili zájem v Americe. 

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory