Tipy a triky: Jak zabezpečit domácí síť

Zdroj: Pixabay
Články 29. 04. 2021

Tipy a triky: Jak zabezpečit domácí síť

Díky chytrým zařízením si v dnešní době můžete značně usnadnit život – po ránu si pomocí aplikace postavíte na čaj, případně na dálku zapnete troubu před příjezdem domů. Mějte ale na paměti, že každé připojené IoT zařízení je také sběračem dat. Poradíme, jak je uchránit.

Pokud si nepřejete, aby někdo zjistil vše o vašich každodenních zvycích, budete chtít zabezpečit každé zařízení. Mimo samotné krádeže citlivých dat mohou totiž posloužit k přípravě vloupání. Naučit se, jak se něčemu takovému vyhnout, by tak rozhodně mělo být jednou z priorit při využívání těchto zařízení.

Včasná aktualizace

Důležitým krokem pro běžného uživatele je podle webu Robotics and Automation News včasná aktualizace, protože právě ty jsou obvykle spojovány s bezpečnostními opravami. Vždy zajistěte aktualizaci firmwaru, jakmile bude k dispozici. Pokud to zařízení podporuje, povolte funkci automatické aktualizace. Je třeba vzít v úvahu následující postupy:

Proveďte segmentaci sítě pro zařízení a separujte je od veřejných sítí. Nezapomeňte také sledovat odchozí datový provoz a určitě si zaznamenejte pravidelné datové výměny vašich zařízení. Neobvyklá akce může signalizovat pokus o útok / krádež dat.

Silná hesla

Při instalaci zařízení, počínaje routerem, nepoužívejte výchozí hesla, která lze snadno uhodnout. A nezapojujte ani osobní identifikační údaje jako datum narození či jméno. Využívejte neobvyklá a pevná hesla pro různé účty, která kombinují jak čísla, tak velká a malá písmena, ideálně v doplnění speciálními znaky.

Neklikejte na pochybné adresy nebo přílohy pošty

Nikdy neklikejte na pochybné adresy URL nebo přílohy z neznámých zdrojů, nebo dokonce od přátel a rodiny, které vám připadají nevěrohodné. Infikované připojené zařízení totiž snadno může kontaminovat další gadgety v síti.

S rostoucí popularitou aplikací smart home a obecně postupem v tomto odvětví se očekává, že se výskyt kybernetických útoků značně zvýší. S každým zařízením navíc se totiž i zvyšuje možnost napadení.

Když si dáte pozor na všechna výše zmíněná doporučení a budete je poctivě dodržovat, minimalizujete tak zaručeně pravděpodobnost kyberútoku a bude se vám lépe spát.

Další články