Tipy a triky: 6 rad, jak využít plný potenciál domácí bezpečnostní kamery

Zdroj: Pixabay
Články 18. 03. 2021

Tipy a triky: 6 rad, jak využít plný potenciál domácí bezpečnostní kamery

Doma instalované kamery zatím bohužel neumí pracovat na maximum svých schopností. Funkce jako snímání pohybu a videozáznam pochopitelně poslouží při identifikaci potenciálních zlodějů, ale rozhodně vám nepomůžou odradit je od nekalostí. Jak zlepšit efektivitu domácího bezpečnostního systému?

Nastavení bezpečnostních zařízení je snazší než kdy jindy a na trhu existují desítky možností, které jsou šité na míru vašim potřebám. Důležité tedy určitě je si nejprve zvolit ten správný systém. Pokud už máte nakoupeno, otázkou zůstává: Jak z toho vytěžit maximum?

Domácí bezpečnostní kamery mohou mít spoustu funkcí, ve kterých se můžete ztratit, přinášíme proto při inspiraci webem CNET pár tipů a triků, jak najít to, co je pro vás opravdu nejužitečnější.

Správné umístění

Lidé investují do domácích bezpečnostních kamer z mnoha důvodů. Může to být proto, že vám soused pravidelně krade noviny, nebo proto, že chcete dávat pozor na své děti, když jsou doma samy. Otázkou tedy je, s ohledem na váš konkrétní účel, kam byste měli svoji bezpečnostní kameru umístit?

Pokud máte zařízení, které nahrává záznam, výrobci těchto kamer doporučují umístit ji přibližně do výšky 120 cm. To vám umožní zachytit tváře návštěvníků, ale také vidět až na zem. Pokud se primárně zajímáte o monitorování příchozích balíčků, možná by stálo za zvážení pořídit lepší videozvonky, které jsou vybaveny objektivy s širším úhlem.

Při použití kamery pro nahrávání záznamu, která není namířena na hlavní vchod do objektu, by se měla umístit nad okno nebo rám dveří a směřovat dolů. Zkontrolujte také rozsah kamery: budete chtít tak široký úhel, jaký se nabízí, a v ideálním případě také poměr stran 1 : 1.

Ujistěte se, že opravdu nahráváte

I když se může zdát, že jste si jistí, že kamera záznam ukládá, mnoho z těchto zařízení bohužel nemá přímo přístup na cloudové úložiště nebo úložný čip či SIM kartu, které by selským rozumem měly být součástí balení. Pokud jste ale zjistili, že nějaké takové zařízení používáte, dost často se stává, že takový druh služby má dodavatel bezpečnostních kamer zpoplatněný a cloudové úložiště stojí do sto korun měsíčně.

Zkontrolujte nastavení citlivosti snímání pohybu

Detektory pohybu jsou u bezpečnostních kamer velmi užitečné, i když je ve většině případů využijete jen k tomu, abyste věděli, že vám kurýr dovezl jídlo nebo balík. Některé systémy pak nabídnou upozornění pro konkrétní osobu/y nebo kameru, která částečně komunikuje s vaším domácím mazlíčkem. Řada ze zařízení umožňuje upravit citlivost detekce pohybu a nastavit plán pro vypnutí výstrah, když víte, že ve sledovaném úseku bude docházet k častému pohybu – třeba při rodinné grilovačce.

Případně kamery umí i rozlišovat jednotlivé vjemy, tedy odliší, jestli dochází k pohybu u vás na pozemku, nebo těsně za plotem.

Nastavit oznámení

Detekce pohybu je důležitou funkcí domácích bezpečnostních kamer, ale různé typy pohybu mohou znamenat různé věci. A někdy prostě nechcete, aby vám proběhnutí sousedovy kočky vyústilo v hlasitou SMSku ve 4 ráno. Nastavení plánů, jak bylo zmíněno, je dobrým prvním opatřením. Můžete ale také chtít v různých časech dostávat různé typy oznámení: například večer vám přijde zpráva na telefon, přes den ale sedíte celý den v kanceláři, a tak je lepší e-mail. Podobné pravidlo se vztahuje i na rozdělení jednotlivých uživatelů, vy jste doma do oběda, vaše drahá polovička po obědě – časy si tedy můžete nastavit dle vašich harmonogramů.

V závislosti na typu systému, který máte, budete moci tato nastavení oznámení upravit v propojené mobilní aplikaci.

Připojte systém k dalším chytrým zařízením v domácnosti

Ve většině případů se veškerá oznámení, která dostáváte z domácí bezpečnostní kamery, odešlou na váš smartphone. Můžete však také připojit svou domácí bezpečnostní kameru k jiným chytrým zařízením ve vaší domácnosti, například vyvoláním živého přenosu na vašem iPadu, když někdo zazvoní. S domácími zařízeními, jako jsou interaktivní displeje, počítá stále více a více bezpečnostních systémů. Některé kamery také spolupracují s hlasovými asistenty.

Přečtěte si něco o svém zařízení

Pokud vám jde opravdu o to, vytěžit ze svého bezpečnostního systému maximum, určitě stojí za to, přečíst si nějakou brožuru či zkouknout naučné video. Ačkoli domácí bezpečnostní kamery mají řadu funkcí stejných, většina z nich má také něco navíc, co je odlišuje od konkurence. Mezi doplňující funkce může patřit například noční vidění, chytrá upozornění (rozlišování mezi balíčky, lidmi, domácími zvířaty a dalšími věcmi), již zmíněný bezplatný cloud nebo oboustranný hovor, který ale spíše slouží k vyděšení partnera.

Další články