Tipy, jak ušetřit při stavbě rodinného domu

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekologie Life 16. 04. 2023

Tipy, jak ušetřit při stavbě rodinného domu

S rostoucími cenami skoro všech vstupů se stále větší oblibě těší energeticky úsporné bydlení. Bonusem tohoto udržitelného konceptu není pouze nižší částka na složenkách, ušetřit lze už během samotné realizace. Zde je několik typů, jak na to.

Projekt a plánování stavby

Zcela zásadním a prvním krokem před zahájením stavby rodinného domu je zhotovení kvalitního projektu, ideálně včetně architektonické studie. „Pro udržení nízkých realizačních nákladů je naprosto klíčové zvolit optimální velikost, vhodný konstrukční systém, ale i správnou orientaci domu a dostupnou (termínově a cenově) skladbu materiálů konstrukčních, fasádních, ale následně také interiérových,“ říká hlavní projektant Petr Reksoprodjo ze stavební a projekční společnosti Reproject.

Materiály a jejich dostupnost

Při samotném plánování stavby je nutné myslet i na dostupnost zvolených materiálů po celou dobu výstavby. Protože i běžné materiály, které byly před pár lety snadno k sehnání, jsou nyní obtížně dostupné a jejich ceny jsou nestabilní a zvyšují se neodhadnutelnou rychlostí. Příkladem může být třeba cena základních stavebních materiálů, jako je zdící materiál, dřevo i ocel, ale i finálních povrchových materiálů a úprav.

„V dnešní době se stávají stále oblíbenější monolitické stavby, tj. konstrukce z litého betonu, a to nejen z důvodu konstrukčních možností, ale také z důvodu rychlosti realizace. Například jednoduchý betonový skelet s nosnou konstrukcí zredukovanou pouze na tenké sloupy je za mě ideální nejen pro komerční stavby. Díky této jednoduché konstrukci lze i dispozici rodinného domu variabilně navrhnout a i v průběhu životnosti stavby jednoduše upravovat. Zároveň pak nevznikají omezení ani při návrhu fasády či množství prosklených ploch,“ dodává Petr Reksoprodjo.

V případě litých betonů lze ušetřit například při použití nových výztužných materiálů, kdy lze drahou ocelovou výztuž nahradit lehkými kompozitními tyčemi ke zpevňování betonu. „Kompozitní výztuž je odolná vůči korozi, je až třikrát pevnější a čtyřikrát lehčí než ocel. Je také elektrickým izolantem, nevede teplo a neztrácí své vlastnosti při změně teplot. A především je levnější a rychle dostupná. Přímá úspora při použití kompozitních tyčí je podle typu stavby asi 30 procent, nepřímá až 50 procent. Jedná se zejména o úspory při manipulaci, dopravě, nižší potřebě krytí betonem, ale zároveň i delší životnost stavby a podobně,“ říká Matúš Jaremko, CEO společnosti Tesla FiberoX.

Izolace: stropy, stěny a podlahy

Přibližně jedna třetina nákladů při vytápění domu se ztrácí stěnami a střešními konstrukcemi. Izolace je proto vhodným krokem k dosažení energeticky úsporného bydlení, protože izolace působí jako bariéra pro tepelné ztráty i nechtěné tepelné zisky, zejména ve stropech, stěnách a podlahách. Jinými slovy tedy, pokud bude mít dům nedostatečnou izolaci, v zimě teplo uniká a v létě se interiér naopak přehřívá. Izolace udržuje teplotu domu stabilnější, a tak minimalizuje potřebu vytápění a chlazení. 

Promyšlené vytápění a ohřev teplé vody

Nejnákladnější položkou při provozu rodinného domku je topení a ohřev teplé vody. Náklady za topení lze výrazně snížit již zmíněnou správnou izolací, ale i vhodnou orientací domu ke světovým stranám. Přesto se stále jedná o nejvyšší položku při spotřebě energií. Kromě vytápění je pak energeticky náročný také ohřev teplé vody. 

Možných zdrojů vytápění je několik. Vhodnou variantou může být například kombinace tepelného čerpadla nebo elektrického kotle s vytápěním pomocí krbu či kamen na dřevo. Teplo získané topením z krbu můžete zároveň pomocí jednoduchého systému rozhánět do celého domu. Problémem může být regulace obou systémů. Výhodou naopak levný provoz, vykrývání teplotních špiček a nezávislost na zdroji elektrické energie (v případě topení dřevem). Tím můžete významně omezit nebo snížit potřebu topit pomocí elektrické energie.

„Efektivní je také propojení rekuperačního systému s tepelným čerpadlem, které zajistí v zimě dostatek tepla a v létě snadné snížení teploty. Rekuperační jednotka má nízkou spotřebu a udržuje v domě čerstvý vzduch i bez větrání, což ještě více podporuje úsporu tepla v domácnosti,“ uzavírá Petr Reksoprodjo.

Autor: Alena Burešová

Další články