;

Toyota vyvíjí „stropní“ roboty, které za vás obstarají kuchyňské práce

Články 16. 10. 2020

Toyota vyvíjí „stropní“ roboty, které za vás obstarají kuchyňské práce

Klasický problém s roboty v limitovaném prostoru spočívá v tom, kam je umístit, aby neomezovaly pohyb lidí a neohrožovaly jejich bezpečnost. Japonská firma přišla s řešením, které jako by vypadlo ze sci-fi.

Na nápad zabudovat robotická ramena do stropu přivedla podle informací webu Wired vývojáře zkušenost z běžné japonské domácnosti. Ty jsou často malé a účelově uspořádané, a tak pro další objemné zařízení se tu hledá volný prostor těžko.

A tak jsme si řekli, co takhle využít strop?“ vysvětluje, jak na nezvyklé řešení přišli, Max Bajracharya, viceprezident přes robotiku v Toyota Research Institute (TRI), který se nachází v Los Altos v Kalifornii.

Důležitou součástí celé procedury je nutnost naučit roboty správně uchopovat a odkládat křehké objekty, jako je například nádobí. Na tento cíl se zaměřují odborníci v jiné laboratoři Toyoty – v Cambridgi v Massachusetts.

Doslova zde uchopovací jednotky, mimo jiné, trénují, jak zvednout hrnky nebo talíře a naskládat je do myčky. Důležitou roli v tomto procesu hraje algoritmus umělé inteligence schopný postupného učení, ale i chapadlo uzpůsobené k tomu, operovat s citlivým materiálem.

Cvičné město

Uplatnění robotů ve větší míře v domácnosti zatím brání skutečnost, že se jedná proti výrobním závodům nebo logistickým centrům o dost „nevyzpytatelné“ prostředí. Pohyb lidí po obydlí nemá nějaké pravidelné vzory a načasování.

Proto v TRI kromě zdokonalování technologické stránky robotů pracují také na vylepšení interakce mezi roboty a lidmi. Dokonce ve svých plánech Toyota zašla tak daleko, že plánuje vybudovat „cvičné“ město poblíž hory Fudži v Japonsku, kde by své vynálezy testovala.

Prozatím si ale v TRI musí „vystačit“ s virtuální realitou, ve které robotům předvádějí, jak s předměty manipulovat. Umělá ineligence následně za využití technologie strojového učení vyhodnocuje, který ze způsobů uchopování, přesunu a pokládání objektů je nejlepší, a tento způsob si pak robot osvojí.

Autor: Petr Pláteník

Další články