Trh s kolaborativními roboty naroste do roku 2030 k 8 miliardám dolarů

Zdroj: Universal Robots
Články 28. 05. 2021

Trh s kolaborativními roboty naroste do roku 2030 k 8 miliardám dolarů

Navzdory výzvám, kterým čelil celý zpracovatelský průmysl během pandemie, kolaborativní roboty i nadále přitahují pozornost a investice. A to hlavně díky jejich snadnému použití a pohodlí koncových uživatelů, kteří preferují tradiční formy automatizace.

Podle nedávno zveřejněné analýzy společnosti ABI Research bude trh s roboty v příštím desetiletí podstatně růst. V roce 2020 dosáhl globálního ocenění 475 milionů dolarů (přibližně 9,9 miliardy korun). Letos „vyletí“ na 600 milionů dolarů (12,5 miliardy korun) a v roce 2030 pak až na 8 miliard dolarů (přes 166 miliard korun), s předpokládanou rychlostí růstu 32,5 procenta ročně.

Největší výhodou kobotů není jejich schopnost spolupráce s lidmi,“ tvrdí Rian Whitton, hlavní analytik ABI Research. A dále to vysvětluje: „Spíše je to v jejich relativní snadnosti použití, vylepšeném rozhraní a schopnosti koncových uživatelů znovu je nasazovat v různých aplikacích.“

I díky tomu jsou roboty oblíbené též u malých a středních podniků, které oceňují flexibilitu a další možnosti automatizace, kde náklady na údržbu příliš nerostou.

Universal Robots dominují trhu

Universal Robots jsou v současné době dominantním hráčem na trhu, a to s 50 procenty celkových dodávek a vykázanými tržbami 219 milionů dolarů. Ale i konkurence jako FANUC, ABB a další zlepšují svá uživatelská rozhraní a jdou stále kupředu.

Bariéry mezi koboty a standardními průmyslovými roboty začínají padat, protože mnoho prodejců experimentuje s roboty s duálním režimem. Ty mohou mít jak kolaborativní, tak i průmyslový režim. Navíc koboty se začínají vykazovat větším užitečným zatížením v souladu s vyvíjejícími se právními předpisy,“ dodává Whitton.

Pro malé a střední podniky se blýská na lepší časy

Výzkum ABI též predikuje, že kolaborativní roboty významně rozšíří potenciál automatizace pro malé a střední podniky. Zároveň s tím umožní velkým prodejcům vyvinout flexibilnější výrobní linku založenou na pohyblivých platformách, kde nebude třeba oplocení. Hlavní producenti nástrojů průmyslové automatizace se tak můžou těšit z většího podílu na trhu. Využijí totiž svá stávající partnerství a mohou se zároveň soustředit na vývoj nových produktů.

Informace pochází z oficiální zprávy společnosti ABI Research, konkrétně analýzy „Cobots for Flexible Automation“.

Další články