USA předstihly Čínu na pozici hlavního obchodního partnera Německa

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekonomika Politika 11. 05. 2024

USA předstihly Čínu na pozici hlavního obchodního partnera Německa

Podle výpočtů, do kterých se pustila agentura Reuters na základě oficiálních údajů německého statistického úřadu, předstihly Spojené státy v prvním čtvrtletí letošního roku Čínu na pozici nejdůležitějšího obchodního partnera Německa.

Obchod Německa se Spojenými státy – vývoz a dovoz dohromady – činil od ledna do března letošního roku 63 miliard eur (přes 1,5 bilionu korun), zatímco v případě Číny to bylo necelých 60 miliard eur (cca 1,5 bilionu korun).

Strukturální důvody

V roce 2023 byla Čína nejvýznamnějším ekonomickým partnerem Německa již osmým rokem v řadě, celý objem obchodu dosáhl 253 miliard eur (cca 6,3 bilionu korun). „Německý vývoz do USA ale dále rostl díky tamní silné ekonomice, zatímco vývoz do Číny i dovoz poklesl,“ vysvětlil změnu v prvním čtvrtletí Vincent Stamer, ekonom Commerzbank.

Podle Stamera jsou jedním z důležitých faktorů strukturální důvody. „Čína se posunula na žebříčku hodnotového řetězce a stále více nezávisle vyrábí složitější zboží, které dříve dovážela z Německa,“ vysvětluje. „Kromě toho německé společnosti častěji vyrábějí na místě, místo aby zboží z Německa vyvážely do Číny.“

Německo oznámilo, že chce zmirňovat svou vazbu na Čínu. Odvolává se při tom na politické rozdíly. Ve svém prvním loňském oznámení o strategii pro Čínu obvinilo Peking z „nekalých praktik“. Nějaké konkrétní kroky, ke který by se případně uchýlil, ale Berlín zatím neuvádí.

Čínská ekonomika si vede hůř, než mnozí doufali

Z prohlášení Juergena Matthese z německého ekonomického institutu IW vyplývá, že německý dovoz zboží z Číny se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o téměř 12 %, zatímco vývoz klesl cca o 1 %.

K tomu pravděpodobně přispívá skutečnost, že čínská ekonomika si vede hůře, než mnozí doufali, zatímco ta americká překonává očekávání,“ tvrdí Matthes. Na USA nyní připadá přibližně 10 % německého vývozu zboží. Podíl Číny klesl na méně než 6 %.

Vzhledem k jasnému globálnímu ekonomickému protivětru pro německý hospodářský model se zdá, že dochází k přeorientování – také geopoliticky motivovanému –, a to od systémového konkurenta Číny k transatlantickému partnerovi USA,“ doplňuje Matthes.

Není však jasné, zda tento trend bude pokračovat. „Pokud se po listopadových volbách v USA změní administrativa Bílého domu, která se může ubírat spíše směrem k uzavírání trhů, mohl by se tento proces zastavit,“ tvrdí Dirk Jandura, prezident obchodního sdružení BGA.

Autor: Petr Pláteník

Další články