Velvyslanec USA Sabet se setkal s mladými českými energetiky

Americký velvyslanec Sabet s účastníky kulatého stolu. Zdroj: Velvyslanectví USA v České republice
Life Technologie 24. 10. 2023

Velvyslanec USA Sabet se setkal s mladými českými energetiky

Velvyslanec spojených států v České republice Bijan Sabet přivítal tento týden pětici studentů z ČVUT v Praze a ZČU v Plzni. Studenti se na konci září vrátili z USA, kde absolvovali šestitýdenní pracovní stáž v centrále společnosti Westinghouse. Na setkání hovořili o zážitcích i rozvoji jaderné energetiky v Česku.

Na již zavedenou spolupráci s americkými univerzitami teď Westinghouse navazuje i v regionu střední a východní Evropy. V letošním roce se do projektu stáží zapojily i dvě české univerzity. Při příležitosti návratu studentů americká ambasáda uspořádala kulatý stůl, jehož tématem byla především podpora technického vzdělávání v Česku.

Je zjevné, že pro řešení energetické bezpečnosti a změny klimatu musíme udělat víc. Spoléháme na to, že další generace vyvinou ještě lepší řešení, která naši planetu přivedou na udržitelnější cestu. Spoléháme na mladé lidi, jako jsou tito stážisté, že svou kariérou v jaderné energetice něco změní. A děkujeme společnosti Westinghouse za podporu studentů při jejich šestitýdenní stáži ve Spojených státech. Prostřednictvím programu Westinghouse investuje nejen do energetické budoucnosti České republiky, ale vytváří trvalé vazby mezi našimi dvěma zeměmi,“ uvedl při diskuzi velvyslanec Bijan Sabet.

Zdroj: Velvyslanectví USA v České republice

Studenti ocenili kvalitu českého technického vzdělávacího sektoru, neboť měli příležitost využít teoretické znalosti při řešení konkrétních pracovních úkolů. Rovněž vyzdvihli kolegiální přístup amerických spolupracovníků. kteří s nimi otevřeně diskutovali řešení pracovních záležitostí. Pětice se podílela například na dokumentaci k projektům s reaktorem AP1000®.

O strategickém přínosu studentských stáží pro jaderný průmysl nemá pochybnosti ani další z účastníků kulatého stolu prezident Westinghouse pro Česko a Slovensko Petr Brzezina, který na konto programu uvedl: „Se současnou renesancí jaderného průmyslu je tento program tím nejlepším, co české studenty mohlo potkat.”

Zdroj: Velvyslanectví USA v České republice

Rektor Západočeské univerzity Miroslav Lávička na setkání apeloval na vyšší podporu vzdělávání jaderných odborníků ze strany státu, ale i dalších institucí, které mohou vzbudit zájem o obor, jehož absolventy bude Česko brzy potřebovat. „Takovéto stáže mohou nalákat studenty z technických oborů a je potřeba o nich dávat vědět i uchazečům. To znamená už i středoškolákům,” řekl prorektor z Českého vysokého učení technického Zbyněk Škvor. Lávička zmínil, že v případě zájmu by mohli kapacitu technických oborů až zdvojnásobit.

O pracovní místa nemusí mít budoucí absolventi technických oborů strach. Na výstavbě dvou nových reaktorů AP1000 Westinghouse v jaderné elektrárně Vogtle v USA se podílelo více než 9 000 pracovníků a vzniklo 800 stálých pracovních míst. Záběr poptávaných profesí je velmi široký a má vysoký potenciál přinést ekonomické výhody celému regionu.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články