Zatímco se válčí na Ukrajině, Japonsko chce po Rusku Kurilské ostrovy

Zdroj: Pixabay
Byznys 14. 03. 2022

Zatímco se válčí na Ukrajině, Japonsko chce po Rusku Kurilské ostrovy

Japonsko si v řetězci Kurilských ostrovů jako své nárokuje ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a Habomai, Rusko chce rovnou svrchovanost nad celým řetězcem ostrovů.

V souvislosti se stupňujícím se celosvětovým napětím způsobeným rusko-ukrajinskou válkou označil japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši v úterý 8. března Kurilské ostrovy za nedílnou součást své země, nikoli Ruska, píše indický server Republic World. Během rozpravy v japonském parlamentu prohlásil, že tento region je původním územím Japonska. Ministr potvrdil, že postoj východoasijské země k tomuto dlouhodobě spornému území zůstává nezměněn, a uvedl, že ostrovy jsou „prapůvodně japonské“.

„Severní území (Kurilské ostrovy) je místo, na něž se vztahuje svrchovanost naší země, je to také území našich předků. Na našem postoji v této věci se nic nemění,“ uvedl japonský ministr.

Japonsko odsoudilo Rusko kvůli jeho vojenské ofenzívě na Ukrajině a zvýšilo své požadavky ohledně Kurilských ostrovů. Při vystoupení v parlamentní rozpravě japonský ministr zdůraznil, že ruská okupace ostrovů je v rozporu s mezinárodním řádem stejně jako probíhající útok ruské armády na Ukrajinu.

Spor o Kurilské ostrovy mezi Japonskem a Ruskem trvá desítky let

Zatímco Japonsko si na základě dvoustranné smlouvy o obchodu a hranicích z roku 1855 nárokuje ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a Habomai v ruském řetězci Kurilských ostrovů, v Rusku známých jako Jižní Kurily, Kreml se dožaduje práv a svrchovanosti nad celými uvedenými ostrovy.

Je vhodné poznamenat, že Sovětský svaz a Japonsko v roce 1956 podepsaly deklaraci, v níž se Moskva zavázala zvážit možnosti převodu ostrovů Šikotan a Habomai na Japonsko, zatímco ostrovy Iturup, Kunašir nebyly v podepsané smlouvě zmíněny. Japonsko sice nadále považovalo nejmenované ostrovy za součást řešení této otázky, ale ani tak se nevzdalo svých nároků na všechny.

V únoru 2022 vzneslo Japonsko důrazné námitky proti tomu, že Rusko provádí vojenská cvičení v blízkosti Jižních Kuril, poté, co bylo informováno o střeleckých cvičeních v blízkosti Kunaširských ostrovů.

„V této souvislosti jsme u Ruska protestovali diplomatickou cestou. Posilování ruské vojenské přítomnosti v Severních teritoriích je nepřijatelné a je v rozporu s postojem vlády (Japonska),“ uvedl již dříve hlavní tajemník japonského kabinetu Hirokazu Macuno.

Již dříve, v říjnu 2021, japonský premiér Fumio Kišida během virtuálního setkání v horní komoře japonského parlamentu prohlásil: „Suverenita naší země se vztahuje i na Severní území (Jižní Kurily). Vláda svůj postoj v této věci nezměnila. Předmětem jednání o uzavření mírové smlouvy (s Ruskem) je vlastnictví čtyř ostrovů. To je konzistentní postoj Japonska.“

Autor: Jiří Böhm

Další články