10 nejlépe hodnocených měst, která si digitální nomádi zamilují

Zdroj: Peggy Anke/ Unsplash
Life 25. 07. 2023

10 nejlépe hodnocených měst, která si digitální nomádi zamilují

K práci nepotřebuje kancelář, zadaný úkol může odevzdat třeba z pláže na druhé straně polokoule. Stačí mu jen počítač, platné vízum a připojení k internetu. Řeč je o digitálním nomádovi – člověku, který cestuje a pracuje zároveň. Může jím být skoro každý, jak podnikatel, tak zaměstnanec. Ve světě se k tomuto životnímu stylu hlásí podle odhadů až 35 milionů lidí. Která města patří poměrem cena/výkon mezi ta nejpřívětivější pro život digitálních nomádů?

Lidí, kteří chtějí pracovat na dálku, přibývá. Ukázal to i průzkum poradenské firmy MBO Partners z roku 2022, podle kterého se označuje za digitální nomády necelých 17 milionů Američanů. Je to o 131 % více než v předpandemickém roce 2019. Až 48 milionů Američanů pak uvažuje o tom, že by se v příštích několika letech digitálními nomády stalo. Tohoto faktu si už všimlo mnoho měst a snaží se přilákat co největší počet pracovníků na volné noze.

Digitální nomádství se po covidu-19 stalo velmi vyhledávané a oblíbené nejen pro státy, které doufají v lepší ekonomiku a přilákání nových talentů. „Digitální nomádi často zakládají technologické start-upy, nebo s nimi spolupracují a přináší kýžené know-how pro jejich růst,“ říká Miroslav Mejtský, expert na migrační politiku a partner Petyovský & Partners.

Česká vláda nedávno schválila program pro digitální nomády z IT oborů. Vízum dostanou do 45 dnů od podání žádosti a týká se těchto zemí: Japonsko, Kanada, Nový Zéland, Jižní Korea, Velká Británie, USA, Austrálie a Tchaj-wan.

Z pohledu České republiky se zatím jedná o bezpečné země, přičemž okruh by se mohl postupně rozšiřovat. „Projekt je zaměřen na IT specialisty, kdy se však do ČR v největší míře relokují odborníci z východní Evropy, nebo například z Indie či Brazílie. Tato oblast by stála za zvážení v prvních diskusích o rozšíření,“ říká Miroslav Mejtský. Dle jeho slov je naprostá většina digitálních nomádů americké národnosti a projekt by tak mohl být úspěšný.

Určité druhy víz, které mohou digitální nomádi využít, nabízí více než 40 zemí po celém světě. Jakou destinaci si tedy vybrat, pokud byste se chtěli stát digitálními nomády?

Při výběru hrají roli osobní preference – někdo má rád moře, jiný zase raději tráví čas na horách –, ale také finance. Jednou z největších výhod digitálního nomádství je možnost žít levněji a ušetřené peníze investovat do plnění svých snů a cílů. Tato matematika ale podle webu Inc.com funguje pouze při správném výběru místa, které kombinuje rozvinutou infrastrukturu a relativně nízké životní náklady.

Podle webu Inc.com těmto kritériím nejvíce vyhovuje níže uvedených deset měst, která nabízejí příhodné podmínky pro digitální nomády, jako je rychlost internetu, a kde se náklady na život pohybují pod hranicí 2000 dolarů (cca 43 tisíc korun). Tato částka nezahrnuje náklady na cestování a útraty, spíše reflektuje základní obnos, který potřebujete k tomu, abyste se uživili a měli kde bydlet.

Portugalsko – Lisabon ($2 000 – cca 43 tisíc Kč)

Hlavní město Portugalska může nabídnout skvělé jídlo a dobré surfařské podmínky, další výhodou jsou skvělé startupové příležitosti. Digitální nomádi tvrdí, že město nabízí skvělý poměr ceny a kvality oproti ostatním evropským městům.

Čiang Mai – Thajsko ($950 – cca 20 tisíc Kč)

Čiang Mai patří dlouhodobě mezi oblíbené destinace digitálních nomádů, kteří vyzdvihují kvalitní poměr ceny jak u ubytování, tak stravy. A také bohatý noční život, který v tomto městě nikdy nespí.

Neopomenutelná je také příroda a nádherné scenérie. Otázkou do dalších let však je, zda Thajsko začne danit příjmy digitálních nomádů. Jejich výdělky už totiž zajímají finanční a imigrační úřady.

Bali – Indonésie ($1,200 až $1,350 – zhruba 25 až 29 tisíc Kč)

I na Bali se to jen hemží digitálními nomády. Svěží a tropická země nabízí živou komunitu a nádherné přírodní scenérie. Ceny jídla i ubytování jsou mnohonásobně nižší, než známe od nás.

Oblíbená jsou především dvě města. Prvním je město Ubud – pohodové město s krásnou přírodou. Druhým městem je surfařské Canggu, které je plné společných pracovních prostorů, jako jsou kavárny.

Ho Či Minovo město, Vietnam ($950 – cca 20 tisíc Kč)

Město je díky mimořádně nízkým životním nákladům velmi atraktivní pro začátečníky v digitálním nomádství. Tahákem je i místní kuchyně, která je dle mnoha strávníků nejlepší na světě.

Kapské Město – Jihoafrická republika ($1,800 – 38 cca tisíc Kč)

Krásné pláže, velké množství kaváren a společných prostorů pro práci. To vše nabízí druhé největší jihoafrické město, jehož úředním jazykem je angličtina – což je dalším skvělým faktorem.

Budapešť – Maďarsko ($1,450 – cca 31 tisíc Kč)

Termální lázně, krásné historické centrum a michelinská restaurace s přívětivými cenami. To vše přináší Budapešť, kterou si každý digitální nomád zamiluje. Nachází se v Evropské unii a jejich guláš už nevymažete z paměti.

Las Palmas, Gran Canaria, Španělsko ($1,800– cca 38 tisíc Kč)

Relativně nízké životní náklady a neustálý sluneční svit přináší Španělsko. Cestu a logistiku také zpříjemní nový vízový program určený přímo digitálním nomádům.

Rio de Janeiro, Brazílie ($1,500 – cca 32 tisíc Kč)

Díky vyhlášenému fotbalovému týmu, každoročnímu karnevalu a světoznámým plážím se do Ria zamiluje snad každý. Digitální nomádi by si však měli dát pozor na bezpečnost, protože město je nechvalně známé také svými slumy. Pokud však budete pobývat na správných místech, žádné nebezpečí vám nehrozí.

Medellín, Kolumbie ($1,050 – cca 22 tisíc Kč)

Město má stále špatnou pověst kvůli drogovým kartelům, podle digitálních nomádů ale nechalo tuto temnou minulost už dávno za sebou. Nomádská scéna se soustředí hlavně ve čtvrti El Poblado.

Tulum, Mexiko ($1,800 – cca 38 tisíc Kč)

Pokud chcete pracovat na tropické pláži, pak je Tulum tím pravým městem pro vás. Poletíte sice přes půlku planety, ale ten zážitek za to stojí. Zřícenina mayského města Chichén Itzá, která se nachází asi 2 hodiny jízdy autem od vašeho místa pobytu, je dalším velikým lákadlem.

Autor: Eva Kaisrová

Další články