Amazon zavádí doručování zásilek pomocí dronů

Zdroj: Amazon
Technologie 05. 07. 2022

Amazon zavádí doručování zásilek pomocí dronů

Americká firma plánuje začít doručovat některé nákupy zákazníkům letecky ještě v tomto roce. O přepravě zboží drony, která bude mít premiéru v jednom kalifornském městě, informoval web Tech Xplore.

Maloobchodní konkurent Walmart již doručování drony nabízí, v květnu oznámil, že tuto službu výrazně rozvine a do konce roku ji rozšíří do šesti států s potenciálem doručit milion balíků ročně. Zákazníci Amazonu v severokalifornském městě Lockeford se budou moci přihlásit k bezplatnému doručování pomocí dronů „Prime Air“, uvedla společnost ve svém příspěvku. „Air-eligible“ zboží objednané na internetových stránkách prodejce bude naloženo drony, které poletí na doručovací adresy, z bezpečné výšky uloží balíčky venku a poté odletí, uvádí Amazon.

Drony mohou přepravovat až 2,2 kilogramu těžké balíčky o velikosti velké krabice od bot, uvedl mluvčí Amazonu pro agenturu AFP. Mezi položky schválené pro doručování drony budou patřit výrobky pro domácnost, kosmetické zboží, kancelářské potřeby a technické vybavení.

Společnost Amazon oznámila, že vytvořila sofistikovaný systém, který jejím dronům umožňuje vyhýbat se letadlům, lidem, domácím zvířatům a dalším překážkám. „Náš systém sense-and-avoid jsme navrhli pro dva hlavní scénáře: aby byl bezpečný při přepravě a aby byl bezpečný při přiblížení k zemi,“ uvedl mluvčí společnosti.

Zkušenosti z provozu v Kalifornii budou využity při dalším rozšiřování této služby. Na autonomním doručování pomocí dronů pracuje celá řada společností, od nových startupů až po velké technologické firmy, jako je Alphabet, mateřská společnost Googlu. Projekt Wing společnosti Alphabet dokončil první reálné dodávky drony v roce 2014 na australském venkově, kde podle webových stránek společnosti úspěšně přepravovaly zboží farmářům.

Autor: Julie Sladká

Další články