Američtí olympionici poslouchají hlavně pop a metal, ti čeští mají svoji rapovou motivační hymnu

Paulie Garand a Rest v klipu Stamina. Zdroj: Czechteam
Byznys Články 05. 08. 2021

Američtí olympionici poslouchají hlavně pop a metal, ti čeští mají svoji rapovou motivační hymnu

Od popu po rap, metal, dubstep a další hudební styly poslouchají na letošní olympiádě sportovci USA. Čeští olympionici mají oblíbené také různé hudební žánry, navíc mají svoji rapovou hymnu Stamina, ve které rapuje dvojice Paulie Garand a Rest.

Každý olympijský sportovec, ať už proměňuje tenisový mečbol, střílí na terč nebo na basketbalový koš, či dobíhá do cílové rovinky, je ovlivňován hudbou, která mu pomáhá dosáhnout co nejlepší výkon. A neplatí to jen v období relaxace, v tréninku, v přípravě na závod, ale také během závodu, kdy sportovci jeho oblíbený song zní už jen v hlavě.

Američtí olympionici jsou známí mentální a psychologickou přípravou na svůj závod. Významnou roli při ní hraje muzika, respektive poslouchaný hudební styl. Pro právě probíhající olympijské hry v Tokiu si američtí sportovci nejčastěji vybírali Lil Waynea, Cher a „klubovou hudbu New Jersey“.

Podle hudebního časopisu Rolling Stone poslouchá Caeleb Dressel (24), kapitán amerického plaveckého týmu, song I’m Shipping Up to Boston od Dropkick Murphys. Trojnásobný olympijský medailista z let 2004, 2008 a i z letošního roku, softballista Cat Osterman (38), poslouchá před zápasem klasický rock. AC/DC, Bruce Springsteena, Bon Jovi, ale také písně od Cher.

Úřadující mistryně světa v zápase do 68 kg Tamyra Mensah-Stock (28) si pro letošní olympiádu připravila hudební playlist trvající plných 33 hodin a 46 minut. Jedná se převážně o křesťanskou a gospelovou hudbu. Nejčastěji poslouchá songy You Can’t Stop Me a Superhuman, které zpívá Andy Mineo.

Atletka Sydney McLaughlin (21), čerstvá držitelka světového rekordu na 400 metrů překážek, běhá rychleji i díky songu War od Aha Gazelle. Úřadující mistr světa na 110 metrů překážek Grant Holloway (23) poslouchá hudební klasiku – soulovou a funkovou hudbu, nejčastěji Jamese Browna.

Čeští olympionici mají svoji rapovou motivační hymnu Stamina

Čeští olympionici se od amerických kolegů liší především tím, že více poslouchají domácí interprety než ty světové. Už dlouhou dobu se ví, že například Barbora Špotáková má ráda hudební skupinu Tři sestry, která přímo pro ni po jejím úspěšném zlatém hodu na hrách v Pekingu roku 2008 napsala píseň Čtvrtá sestra. V kolektivních sportech se dříve poslouchal hlavně Michal David, ale to je již minulostí. Dnešní čeští mladí sportovci, a olympionici zvlášť, preferují domácí mladé zpěváky.

Ještě před začátkem letošních, právě probíhajících her v Pekingu čtyři současní olympionici, Kristiina Mäki, Josef Dostál, Jakub Tomeček a Martin Fuksa, natočili hudební klip Stamina, v němž rapuje dvojice Paulie Garand a Rest. Dá se říci, že se jedná o neoficiální motivační hymnu našich olympioniků.

Martin Fuksa, Josef Dostál nebo Jakub Tomeček poslouchají naší hudbu a dají prostor, aby je do Tokia doprovázel právě tento rapovej track,“ napsal na svůj instagram Paulie Garand.

Chtěli jsme pro naše sportovce udělat něco navíc, pozitivně je nakopnout,“ vysvětluje pro časopis Reflex Tomáš Houska, šéf digitální komunikace Českého olympijského výboru. „Proto vznikl nový singl Stamina rapperů Paulie Garanda a Resta. Track jsme pustili dvaceti sportovcům, kteří nás reprezentují v Tokiu, a dostali jsme pozitivní feedback. Z toho máme největší radost. Písně Paulieho Garanda jely v Riu 2016 denně olympijskou vesnicí a současná generace sportovců v čele s Martinem Fuksou, Josefem Dostálem nebo Kristiinou Mäki ho poslouchá,“ dodává Houska.

Jak je vidět podle získaného počtu medailí (k dnešnímu dni 4 zlaté, 4 stříbrné a 1 bronzová – pozn. redakce), motivační hymna naše olympioniky skutečně dokáže správně namotivovat.

Autor: Miroslav Oupic

Další články