Cena ropy po íránském útoku na Izrael klesla

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekonomika Politika 16. 04. 2024

Cena ropy po íránském útoku na Izrael klesla

Ropa Brent, klíčové měřítko na mezinárodním trhu komodity, se v pondělí ráno obchodovala za částku blížící se 90 dolarům (cca 2 100 korun) za barel. Informaci přinesl web BBC.

Energetická analytička Vandana Hariová k tomu uvedla: „Je zřejmé, že trh s ropou v tuto chvíli nepovažuje za nutné počítat s dalšímohrožením dodávek.“ Ropa Brent podle ní může klidně klesnout i pod hranici 90 dolarů. Výrazné snížení ceny je ovšem nepravděpodobné, protože obchodníci i nadále berou v potaz rizika spojená s konflikty v Gaze a na Ukrajině.

Analytici rovněž kalkulují s tím, že reakce Izraele na útok bude pro globální trhy v nadcházejících dnech a týdnech klíčová. Peter McGuire z obchodní platformy XM.com očekává volatilitu na trhu s energiemi a předpovídá, že ceny ropy prudce vzrostou, pokud Izrael na útok Íránu razantně odpoví.

Nicméně podle April LaRusseové, vedoucí investičního oddělení společnosti Insight Investment, je pravděpodobné, že se trhy budou chovat „nevyzpytatelně, dokud nebudeme mít více informací“. „Bohužel situace na Blízkém východě trvá již nějakou dobu, a čím déle bude panovat určité geopolitické napětí, tím více trhy vyčkávají a nedochází k panické reakci,“ dodala.

Cena zlata roste

Akciové trhy v asijsko-pacifickém regionu v pondělí klesaly, protože investoři zvažovali dopad útoku. Hang Seng v Hongkongu, japonský Nikkei 225 a jihokorejský Kospi byly nižší, zatímco čínský Shanghai Stock Exchange Composite byl o více než 1 % vyšší.

Cena zlata narostla a pohybovala se v blízkosti rekordních hodnot, když se obchodovala poblíž 2 400 dolarů (cca 57 000 korun) za unci. Zlato je často považováno za bezpečnou investici v dobách nejistoty.

Na konci minulého týdne se cena ropy Brent dotkla 92,18 dolarů za barel, což je nejvyšší hodnota od října, poté zase poklesla a v pátek uzavřela na 90,45 dolaru. Írán je podle amerického Úřadu pro energetické informace sedmým největším producentem ropy na světě a třetím největším členem kartelu producentů ropy Opec.

Podle analytiků je pro cenu ropy do budoucna zásadní, zda bude ovlivněna lodní doprava přes Hormuzský průliv. Úžina, která se nachází mezi Ománem a Íránem, je klíčovou lodní trasou, neboť tudy prochází přibližně 20 % celkových světových dodávek ropy.

Autor: Petr Pláteník

Další články