Drahé energie nutí Čechy přecházet na dřevo nebo propan

Zdroj: Pixabay
Ekologie 29. 06. 2023

Drahé energie nutí Čechy přecházet na dřevo nebo propan

Vysoké ceny elektřiny a plynu donutily ve vytápění dříve poměrně „pohodlné“ Čechy změnit svůj životní styl. Domácnosti přecházejí na levnější paliva, jako je dřevo, ale i zkapalněný propan v lokalitách bez plynových rozvodů.

Propan se v určitém období řadil ke spíše dražším palivům, díky stabilním cenám je dnes ale dostupnou alternativou zemního plynu. Lidé také topí méně a více sledují, kde při vytápění domů a bytů ušetřit. Více než polovina domácností nyní vytápí svůj dům či byt na méně než 20 stupňů.

Je to tak. Lidé oprášili kotle a kamna na dřevo, čemuž také odpovídaly i loňské ceny tuhých paliv – zejména dřeva a dřevních pelet. Mnoho domácností také s blížící se povinnou odstávkou starých kotlů přechází na propan (LPG). Jeho ceny na rozdíl od zemního plynu zdaleka tolik nerostly. Vytápění propanem navíc umožňuje zachovat všechny výhody zemního plynu, jako je pohodlné používání a nově fixace cen, a to bez nutnosti přípojky k distribuční síti.

Propan má neprávem nálepku drahého paliva

Zatímco dříve se propan řadil spíše k dražším palivům, dnes je jeho cena plně konkurenceschopná. „Často se u potenciálních zákazníků setkáváme s obavou ohledně ceny LPG. Cena propanu skutečně byla poměrně vysoko, a to v několikaletém období asi dekádu nazpět. Odtud zřejmě přetrvává mýtus o drahém propanovém vytápění až dodnes,“ vysvětluje Jiří Karlík, odborník pro oblast LPG a generální ředitel společnosti Primagas. 

„Od té doby však jeho cena výrazně klesala a díky nezávislosti na Rusku rostla během loňské energetické krize minimálně. V současnosti čistý propan zlevnil na 2,45 korun za kilowatthodinu,“ dodává Jiří Karlík s tím, že cena propanu v Česku během plynové krize nikdy nedosáhla úrovně vládního stopu pro cenu zemního plynu.       

Fixace letních cen i zálohové platby

Velkou výhodou propanu je zejména možnost předzásobení stejně jako u tuhých paliv. Přitom s rostoucím zájmem o LPG vycházejí dodavatelé zákazníkům vstříc například tím, že umožňují fixaci ceny. „Stejně jako v případě dřeva či uhlí, rovněž propan je mimo topnou sezónu levnější. Zákazníkům proto nově umožňujeme si tuto letní cenu zafixovat i pro budoucí dodávky, a to na dva roky dopředu,“ říká Jiří Karlík a dodává: „Stejně jako u zemního plynu nebo elektřiny si přitom může odběratel nastavit zálohové platby. Propan tak kombinuje výhodu sezónní slevy i možnosti rozložení platby za energii do celého roku.“

Lidé topí méně

Kvůli energetické krizi lidé nejen přechází na levnější paliva, ale začali také výrazně šetřit. Dokládá to výzkum ústavu STEM z letošního ledna. Domácnosti letos podle jeho výsledků snížily svoji měsíční spotřebu plynu o 15 až 20 %, a to i při zohlednění vlivu počasí. Téměř dvě třetiny Čechů pak výrazně ztlumily vytápění v méně používaných částech domu či bytu.

Obecně jsme také začali topit méně. Ještě na počátku roku 2019 vytápěla svůj byt či obývanou část domu na 20 či méně stupňů jen asi pětina domácností, na začátku letošního roku už to byla celá polovina. Výzkum také ukázal, že energie šetří lidé napříč všemi věkovými skupinami. Výsledky výzkumu ale také doložily, že energetická krize více dopadla na chudší vrstvy obyvatel. Tři čtvrtiny domácností, které hodnotí svou ekonomickou situaci jako špatnou, nějakým způsobem omezily své výdaje a snížily svůj tepelný komfort.

Autor: Jiří Böhm

Další články