Češi skupují mince s královnou Alžbětou II.

Zdroj: Pixabay
Byznys 19. 09. 2022

Češi skupují mince s královnou Alžbětou II.

Mince s motivem královny Alžběty II. jdou na dračku. Jejich cena vzrostla od smrti královny o desítky procent, píše se v tiskové zprávě společnosti Zlaťáky.cz.

Češi se v uplynulém týdnu vrhli na nákup zlatých a stříbrných mincí s motivem královny Alžběty II. Podle dat jednoho z největších prodejců investičního zlata a stříbra vzrostl zájem o produkty s motivem královny Alžběty II. o vyšší desítky procent.

Zlaťáky jich mají v nabídce vyšší desítky mincí s motivem královny a zájem roste o všechny mince. „Lidé se ptají na speciální edice k 95. výročí narození královny nebo k výročí 70 let její vlády. Tyto mince jsou ale vyprodané a je možné je pořídit pouze na sekundárním trhu,“ říká Martin Štich, ředitel společnosti Zlaťáky.cz.

Cena těchto speciálních mincí vzrostla po smrti královny o desítky procent, v některých případech může jít o stovky procent. Důvodem je kromě jejich omezeného nákladu také fakt, že tento typ mincí lidé nekupují primárně kvůli zhodnocení, ale jako sběratelský kousek. Proto existuje pouze málo lidí, kteří jsou ochotni je prodat.

Naopak poptávka po těchto mincích je nyní výrazně vyšší, což žene cenu nahoru.Jak moc cena poroste, záleží podle Martina Šticha na řadě faktorů: „Když se najde někdo, kdo je obdivovatelem královny a královské rodiny, cena může vystoupat do závratných výšin. Vše určuje motiv, poptávka, aktuální situace, a hlavně osobnost zájemce. Někteří lidé jsou ochotní zaplatit téměř jakoukoli cenu za to, aby získali konkrétní produkt hned nebo v co nejkratším horizontu.“

Po celém světě existují mince se stovkami až tisíci motivů, na kterých se objevuje podobizna královny Alžběty II. Hlavní světové mincovny jsou totiž součástí britského Společenství národů. Mince s motivem královny navíc můžou razit i jiní eminenti, pokud si zařídí licenci k jejich ražbě. Na všech motivech ale nalezneme pouze jeden z pěti oficiálních portrétů královny Alžběty II. První z nich je z roku 1953, následují podobizna z roku 1968, 1985, 1998 a 2015.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články