Chytrá sportovní obuv z 3D tiskárny už není budoucností, ale realitou

Zdroj: Fillamentum
Technologie 28. 03. 2022

Chytrá sportovní obuv z 3D tiskárny už není budoucností, ale realitou

Spolupráce mezi českým výrobcem filamentů Fillamentum a mladým designérem Oldřichem Voytou měla za následek vznik nového prototypu chytré senzorické obuvi z materiálu Flexfill PEBA 90A. Podrážka tisknutá z filamentu od firmy Fillamentum má vysokou energetickou návratnost a při běhu pomáhá odrazit nohu běžce, což z něj dělá perfektní materiál pro užití v obuvnickém průmyslu.

Vůbec první spolupráce mezi Oldřichem Voytou a firmou Fillamentum začala v roce 2015, kdy byla představena řada 3D tisknutelných vláken Flexill a Voyta vytiskl první prototyp nositelné flexibilní obuvi v České republice. Postupem času však firma přišla s novým, ještě vylepšenějším a zajímavějším materiálem s názvem Flexill PEBA 90A, který je díky svým vlastnostem přímo předurčen k použití v obuvním průmyslu.

Obuv, která hlídá váš zdravotní stav

Voyta tak vytvořil nový prototyp sportovní obuvi, jejíž podrážka je celá z materiálu Flexill PEBA 90A. Podrážka je součástí funkčního prototypu chytré senzorické obuvi představující spojení senzorické části a hardwaru spolu s biomechanicky vhodným umístěním uvnitř boty. Díky tomu vznikl koncept úplně první tzv. wearables obuvi v České republice, o kterém se dá mluvit jako o nositelné elektronice a který byl testován v Centru polymerních systémů (CPS) ve Zlíně.

Obuv díky vnitřní senzorické části sleduje teplotu a vlhkost a zabraňuje tak vzniku dermatologických onemocnění a poranění pohybového aparátu dolních končetin. Sportovec si totiž obuv spáruje se svým chytrým telefonem a před sportem i během něj je informován o míře zdravotních rizik.

Materiál Flexfill PEBA 90A

Materiál, ze kterého je vytištěna podrážka obuvi, je termoplastický elastomer složený ze dvou částí – éteru a polyamidu. Éterová část zajišťuje flexibilitu, a vlákno se tak vyznačuje odolností proti opakovanému ohybu a vysokou vratnou deformací. Velkou výhodou materiálu také je, že má vysokou energetickou návratnost a při zatěžování se až sto procent jeho tvaru vrátí do původního stavu.

Zdroj: Fillamentum

Jako první a nejnápadnější atribut musím zmínit flexibilitu, díky které je předmět – podrážka nebo boty obecně – velmi vhodným modelem pro tento materiál. Líbí se mi, že zatímco předchozí materiály byly z velké části o tom, jak konečný produkt vypadá, nyní je to jen jedna z mnoha vlastností. Funkčnost se dostala do popředí díky vlastnostem tohoto materiálu,“ vysvětluje Voyta.

Je radost pracovat s materiálem, který představuje nejen možnost vyjádřit myšlenku a převést ji do reality, ale také funkčnost tištěného modelu, což může ušetřit nemalé peníze, zejména za rychlé prototypování v podobných aplikacích. Jsem moc rád, že díky funkčnosti je model podrážky plně nositelný,“ uzavírá mladý návrhář.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články