Kličko a jeho cesta na kyjevské barikády

Ilustrační foto. Zdroj: thierry ehrmann, Flickr, CC BY 2.0
Články 02. 03. 2022

Kličko a jeho cesta na kyjevské barikády

Vedle prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského je starosta metropole a bývalý profesionální mistr světa těžké váhy v boxu Vitalij Kličko nejspíše hned tím druhým člověkem v pořadí, kterého ruský vládce Vladimir Putim nenávidí nejvíce.

Není se čemu divit, jeho vzkaz, že Rusko byl Kyjev a ten byl majestátním městem už v době, kdy jinde byly bažiny a nikdo si ani nedokázal představit, že na nich může vyrůst Moskva, musel rozpálit vládce Kremlu doběla a učinil z diktátora terč mezinárodního posměchu.

Před mnoha lety slíbili s bratrem Vladimirem, rovněž bývalým profesionálním mistrem světa v těžké váze, své matce, že proti sobě nebudou nikdy boxovat. Slib pak dodrželi i přes na nabídku 100 milionů dolarů. Dnes jsou připraveni podstoupit při obraně Kyjeva se zbraní v ruce souboj o všechno.

Věčný ochránce

Aktuálně nejslavnější starosta světa se narodil v roce 1971 v Kyrgyzstánu v rodině pilota sovětské armády. Do školy chodil se svým o pět let mladšími bratrem Vladimirem mimo jiné v Mimoni (1980 – 1985). Po návratu do tehdejšího Sovětského svazu následovalo otcovo převelení do Kyjeva. Rodina se spolu s babičkou nastěhovala do jedné z kasárenských místností s tím, že se jedná o dva dny, poté dostane generálmajor Kličko byt. Nakonec se doba čekání protáhla na dva roky.

Vitalij dostal na starost mladšího bratra. „Dodnes na něj dávám pozor. Když mu radím, vidím, jak je naštvaný, a pořád mi říká, abych ho neotravoval. Pokaždé mu odpovím, že rodiče mě kdysi dávno pověřili, abych se o něj staral, a doposud mi neřekli, abych s tím skončil.“

Panteři z Kyjeva

Sportovní kariéru zahájil Vitalij Kličko jako kickboxer, přes poněkud rozevlátý styl, který ostatně provázel i jeho boxerskou dráhu, získal titul mistra světa. A taky se jako reprezentant SSSR podíval do USA. „Ochutnal jsem poprvé coca-colu, ale nejvíce mě bavilo sledovat lidi v nákupním centru. Vůbec jsem nechápal, proč je v obchodech tolik druhů bot, když bohatě stačí dva páry. Jeden na sport, druhý na chození. Nebo snad sto druhů sýra. My jsme měli jeden sýr, který se jmenoval sýr. Když jsem to říkal otci, tak mi vysvětloval, že se jedná o propagandu,“ vzpomínal ve filmu Kličko z roku 2011.

Během krátké doby se stal Vitalij kyjevskou celebritou, na nejslavnější diskotéku jezdil s bratrem ve vlastním voze Lada oděn do značkových tepláků. Vzhledem k drsné výchově odmítali nabídky na dobře placenou „práci“ ze strany podsvětí. Kick box ovšem nebyl na uživení, naopak miliony dolarů se točily v klasickém boxu. V amatérském ringu si vedl lépe Vladimir, vítěz OH v Atlantě 1996, zatímco Vitalij získal stříbro na světovém šampionátu v Berlíně o rok dříve. „Chtěl jsem toho nechat. Tělo i mozek říkaly ne! Nakonec jsem zůstal. Možná i proto, že jsem mohl brát na tréninky i Vladimira,“ vzpomínal na své boxerské začátky.

Po olympiádě přestoupili oba bratři k profesionálům, místo slavného promotéra Dona Kinga upřednostnili nabídku německé stáje Universum.

Nebe a peklo

Na konci června 1999 vybojoval Vitalij Kličko v Kyjevě titul mistra světa organizace WBO. Angličan Herbie Hide sice z pozice úřadujícího šampióna před zápasem prohlašoval, že si z nemotorného Ukrajince udělá boxovací pytel, nakonec ovšem vydržel pouhá dvě kola.

V dubnu 2000 Vitalij nastoupil v Berlíně jako velký favorit proti vyzyvateli Chrisu Byrdovi (USA). Až do třetího kola byl zápas jednoznačnou záležitostí. „Buď to bylo úderem, nebo jsem udělal nějaký špatný pohyb. Každopádně jsem cítil sílící intenzivní bolest v pravém rameni. Sotva jsem viděl soupeře, bolest s každou sekundou narůstala,“ popisoval ve zmiňovaném filmu zlomový okamžik. I přes jasné vedení zápas vzdal. Boxerský svět byl na nohou. Dvoumetrový borec ukončil zápas, aniž by se na jeho tváři objevila kapička krve! Americký tisk nazval Vitalije zbabělcem. Přitom lékařská zpráva hovořila o tom, že v případě pokračování boje by nejspíše došlo k ruptuře šlachy, což by se rovnalo konci kariéry.

Vítězná válka

Vitalij sice s boxem neskončil, zatímco však bratr vrátil titul rodině, musel čekat na příležitost až do léta 2003, kdy do hry vstoupila náhoda. Zatímco se připravoval v USA, přišel mistr světa Lennox Lewis (Anglie) v zápase o titul mistra světa organizace WBC o soupeře. Tak trochu to připomínalo jedničku Rockyho. Místo neznámého italského hřebce ovšem dostalo šanci kladivo z Ukrajiny, byť s lehce pošramocenou pověstí. Přestože na přípravu byly pouhé tři týdny, budoucí starosta nabídku přijal. „Všichni mě považovali za outsidera, Lewis byl skvělý boxer, ale taková výzva se neodmítá,“ vzpomíná.

Zápas v Los Angeles pak vešel do historie jako souboj titánů těžké váhy, který dal vzpomenout na slavné boje Muhammada Aliho s Joe Frazierem a George Foremanem. Vyzyvatel dostal hned v úvodu šampióna pod tlak, bohužel prakticky od začátku boxoval s otevřeným obočím. „Hodně krvácel, ale chtěl za každou cenu bojovat. Rána byla natolik hluboká, že se tampón v krvi utopil. Na stupnici od jedné do deseti byla trhlina kolem osmičky,“ vysvětloval po zápase trenér Studek. V polovině dvanáctikolového zápasu ringový rozhodčí zápas k nelibosti publika ukončil, Vitalij Kličko v té době vedl na body 58:56. „Obdivuji lékaře, který zápas zastavil, zranění se muselo sešít v sedmi vrstvách, 60 stehů zvenku, 120 stehů zevnitř,“ prozradil později trenér. Moderátor televizní společnosti HBO konstatoval, že Lennox Lewis vyhrál bitvu, ale Vitalij Kličko válku.

Zpátky na trůnu

Nakonec se ovšem Vitalij dočkal pásu světového šampióna. Lennox Lewis totiž po vzájemném zápase skončil, v souboji o uvolněný titul WBC porazil v dubnu 2004 v Los Angeles v osmém kole technickým K.O. vyzyvatele Corrieho Sanderse. Na konci roku si udělal v Las Vegas otloukánka z Danny Williamse, bohužel souboj s Hasimem Rahmanem o deset milionů dolarů zhatilo zranění. Vitalij Kličko pak ukončil kariéru, dal se na politiku a dotáhl to na poradce prezidenta Juščenka.

V roce 2007 ovšem přišel comeback. Původně měl bojovat s Rusem Maskajavem, nakonec byl jeho soupeřem v souboji o titul mistra světa WBC Samuel Peter (Nigérie). V říjnu 2008 Vitalij brutální sílou disponujícího boxera v Berlíně rozbil a získal titul mistra světa. A protože ve stejném čase dosáhl na titul i Vladimir, drželi bratři Kličkové pásy světových šampiónů nejprestižnějších organizací WBO, WBC, WBA a IBF. Přitom pravděpodobnost toho, že se sourozenci stanou mistry světa, se podle statistiků rovnala 1 : 20 000 000.

V letech 2008–2012 přišly další úspěšné obhajoby. Mimořádné pozornosti se těšil zápas z února 2012, ve kterém porazil Derecka Chisoru. Angličan dal před utkáním v Mnichově svému soupeři facku a plivl do obličeje sekundantovi Vladimirovi. V posledním zápase kariéry porazil v Moskvě ve čtvrtém kole technickým K.O. Manuela Charra (Německo). S profi ringem se nositel titulu Ph.D. z Kyjevské univerzity podle všeho definitivně rozloučil s bilancí 47 zápasů, 45 výher, z toho 41 knokautů.

Kromě toho je Vitalij Kličko zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako boxer, který dokázal rozhodnout nejrychleji utkání o titul mistra světa, když při vítězném zápase s Herbiem Bidem pobyl v ringu 4:14 minut čistého času, čímž překonal Mika Tysona. Jeho knokautová bilance je 87,23 %, což z něj činí v tomto ohledu druhého nejúspěšnějšího boxera těžké váhy za neporaženým Rockym Marcianem (87,46%)

Vůdce na 100 %

Místo užívání si peněz – podle CelebrityNetWorth činí jeho majetek 80 milionů dolarů, což se rovná jedenáctému místu mezi nejbohatšími boxery světa – se Vitalij Kličko vrátil po konci kariéry do politiky. Jeho trefně pojmenovaná strana UDAR skončila v parlamentních volbách 2012 se ziskem 14 % na třetím místě. V roce 2014 se ženatý otec tří dětí a velmi dobrý šachista stal jednou z hlavních tváří Majdanu. Poté se vzdal prezidentské kandidatury ve prospěchu pozdějšího vítěze Porošenka, s přehledem však vyhrál místní volby v Kyjevě a post starosty bez problémů obhájil. Voliči v ukrajinské metropoli projevili mimořádnou prozíravost, Kyjev bojující o přežití může mít stěží lepšího vůdce.

Autor: Petr Bošnakov

Další články