Elon Musk přichází s Tesla Botem. Bude lidstvu pomocníkem, nebo ovládne svět?

Zdroj: Tesla
Technologie 19. 02. 2022

Elon Musk přichází s Tesla Botem. Bude lidstvu pomocníkem, nebo ovládne svět?

V červnu 2021 byl Elonem Muskem představen humanoidní pomocník do domácnosti, tzv. Tesla Bot, přezdívaný Optimus. Podle serveru Robotics and Automation News je jeho hlavním úkolem eliminovat práci, která je pro lidi nebezpečná, repetitivní nebo nudná. Ze sci-fi filmů ale známe spoustu scénářů, kdy se podobný nápad šeredně zvrtnul. Máme se čeho obávat?

Pravděpodobně největší vizionář mezi podnikateli, Elon Musk, se díky svým elektromobilům Tesla nebo úspěchům (mnohdy skandálům) společnosti SpaceX mimo záběr kamer ocitá jen zcela výjimečně. Nic na tom nezměnil ani fakt, že v roce 2022 naplánoval zveřejnění první verze tzv. Tesla Bota – univerzálního dvounohého humanoidního robota. Zatím tedy neví, kdy přesně k tomu doje, ale věří, že to bude ještě větší byznys než samotná výroba automobilů.

Vlastnosti robota

Podle Muska je Tesla pravděpodobně největší společností na světě zabývající se roboty, a to z prostého důvodu. Svá auta nazývá polovnímavými roboty na kolech. „S obrovským množstvím výpočetního výkonu instalovaného ve vozidle Tesly, spolu s jeho strojovým učením a umělou inteligencí by byl nesmysl nedat to všechno do humanoidní podoby,“ prohlásil Musk během pódiové prezentace Tesla Bota.

Robot měří 172 centimetrů a váží 56 kilogramů. V mrtvém tahu dokáže zvednout až 68 kilogramů a celkově unese 20 kilogramů. Jeho maximální rychlost je 8 kilometrů za hodinu, k čemuž Musk pobaveně dodává: „Budete mu moct utéct.“ „Mozkem“ Tesla Bota je tzv. full self driving počítač, který využívá soustavy kamer zabudovaných v hlavě robota, a na přední straně hlavy se nachází displej.

Mnoho výzkumů prokázalo, že lidé preferují spíše méně lidsky vypadající roboty – čistě kvůli tomu, že jsou méně děsiví. Upuštění od obličeje robota tak vypadá jako skvělý nápad. Proč se taky obtěžovat s dlouholetým vývojem softwaru na ovládání výrazů v obličeji, ke kterým běžný člověk neustále využívá stovky drobných svalů, a výsledek by měl nakonec stejně spíše negativní odezvu. Zato „kůže“ robota by se měla zčásti podobat kůži lidské. Tedy pouze na dotek. Bude vyrobena z lehkých, odolných materiálů, ale při doteku by měla být měkká.

Vymknou se nám roboti z rukou?

Jestli však má někdo právo být k robotům skeptický, jsme to my – Češi. Knihu R.U.R. od jednoho z nejznámějších českých spisovatelů, Karla Čapka, má v povědomí snad každý z nás a spolu s ní i fakt, že právě Čapek ono slovo „robot“ poprvé použil. „Vytvořeno lidmi pro lidi“, „Udělá za vás nudnou, opakující se práci“ – není to odněkud povědomé?

Samozřejmě se ale nejedná o první pokus o vytvoření robota. Společnost SoftBank Robotics v roce 2014 představila svého semi-humanoidního robota jménem Pepper, který se stal velmi oblíbený v kancelářích, bankách a restauracích po celém světě. Dalším příkladem je robot Ocean One, sloužící k potápění na oceánské dno, nebo Sophia, lidsky vypadající robotka, která umí odpovídat na všelijaké otázky. Těžko říct, jaký scénář lze u Tesla Botů očekávat. Jisté však je, že se rozhodně nejedná o poslední zdánlivě nemožný projekt vizionáře Muska.

Autor: Lenka Hrušková

Další články