Gerard Piqué: Byznys není o sentimentu

Zdroj: El Hormiguero, Flickr, CC BY-NC 2.0
Byznys Life 26. 10. 2022

Gerard Piqué: Byznys není o sentimentu

Vzhledem k vývoji skupiny je jisté, že se mezi velké fanoušky Viktorie Plzeň v nejbližším zápase Ligy mistrů, ve kterém se český šampión utká s Interem Milán, zařadí i stoper FC Barcelona, mistr světa, Evropy a čtyřnásobný vítěz Champions League Gerard Piqué (1987). Za stavu 1:0 totiž v domácím zápase s milánským celkem udělal nepochopitelnou chybu, po které Inter vyrovnal, vrátil se do hry, aby nakonec vybojoval na stadiónu Nou Camp remízu 3:3.

Pro Barcelonu krutá realita je taková, že pokud Plzeňští neoberou Inter o body na San Siro, sen o postupu do vyřazovací fáze LM se rozplyne a na Katalánce, kteří stále bojují s finanční nestabilitou, bude čekat hodně slabá náplast v podobě Evropské ligy, příjmy ze které klubovou kasu nenasytí ani zdaleka tak jako Champions League. Jeden z viníků bude jasný a jen málo fanoušků si vzpomene, že to byl takřka dvoumetrový stoper, kdo se vzdal spolu s dalšími zkušenými hráči loni v létě milionů eur, aby klub mohl zaregistrovat posily a sportovně přežil. Nutno však říci, že Gerarda poloviční mzda netrápila, neboť ještě v době své úspěšné kariéry vybudoval na poměry aktivního sportovce nevídané impérium.

Těžké začátky

S byznysem začal fotbalista, který plnil v létě stránky novin rozchodem s kolumbijskou zpěvačkou Shakirou, v roce 2013, kdy se pustil do výroby biohamburgerů Natrus. Během prvního roku měla ovšem firma obrat pouhý milion liber, před krachem ambiciózní projekt nezachránilo ani založení řetězce restaurací Yours, kdy s propagací pomáhala i Shakira.

Rok 2013 nebyl pro Piquého z obchodního hlediska příliš úspěšný, po biohamburgerech totiž investoval do společnosti Karad Games a společně vyvinuli hru Golgen Manager. Cílem bylo vychovávat aktivní hráče jako budoucí manažery odpovědné za chod klubu. Inspirace sirem Alexem Fergussonem, pod kterým Piqué v Manchesteru v mládí působil, byla zřejmá, projekt ovšem skončil krachem, fotbalista přišel o dva miliony liber. Za další tři roky ovšem vstoupil do stejné řeky, když založil úspěšný e.Football.Pro. Do toho přednášel na Harvardově univerzitě, na které absolvoval manažerský kurz. Na Harvardu se mimo jiné potkal a spřátelil s majitelem Facebooku Markem Zuckerbergerem.

V roce 2016 pak zacílil přesně, když se spolu se spoluhráčem ze stoperské dvojice Barcelony a národního týmu Carlesem Puyolem podílel na vzniku sportovního nápoje 426 Miles. Inspirací tehdejším hvězdám se stala bílá medvědice, která v důsledku tání ledu urazila v názvu zmiňovanou vzdálenost během devíti dnů. Nápoj byl prezentován jako „první 100% isotonický nápoj“ a těšil se z nemalého komerčního úspěchu.

Vrah Davis Cupu

Ještě větší byznysové obrátky nabral v té době jeden ze stále nejlepších a špičkově placených stoperů poté, co se po mistrovství světa 2018 v Rusku vzdal španělské reprezentace. Rok předtím založil v Barceloně investiční společnost Kosmos Global Holding, jejímž je generálním ředitelem a prezidentem. Vzápětí se pustil do boje o tenisový Davis Cup, do kterého hodlá prostřednictvím své investiční skupiny nasypat během pětadvaceti let 3 miliardy dolarů.

Je otázkou, jak se při takovém časovém vytížení Gerard Piqué stačil udržovat v patřičné sportovní formě, každopádně i přes odpor velkých tenisových svazů jako Německo, Anglie či Česká republika se mu v srpnu 2018 podařilo získat v Orlandu pro svou vizi nového Davis Cupu 71,4 % hlasů a soutěž tak po 118 letech zcela změnila formát. Podle bosse českého tenisového svazu Ivo Kaderky Davis Cup zemřel a jednalo se o popravu za bílého dne, Gerard je rovněž nazýván vrahem Davis Cupu.

Těžké začátky

Byznysmen a fotbalista v jednom se vzápětí po svém triumfu přesvědčil, že to nebude mít snadné. Nejdříve narazil s listopadovým termínem, ve které si nejlepší tenisté rádi užívají volna. Září po US Open si pro změnu zabookoval Roger Federer pro svůj Laver Cup, který odstartoval rok předtím v pražské O2 aréně. Vzhledem k diplomatické síle Švýcara, který letos skončil s kariérou, se musel Piqué vrátit i za cenu ztrát největších hvězd k listopadovému termínu. Do toho konkurence v podobě lednového ATP Cupu a hlavně covid-19, takže soutěž, která měla být dohrána v listopadu 2020, musela být rozložena do dvou ročníků. Letos bude na konci listopadu hostit finálovou část Malaga, o „salátovou mísu“ bude bojovat šestnáct týmů rozdělených do 4 skupin po 4 týmech. Postupují dva týmy z každé skupiny, pak se hraje vyřazovacím způsobem. Mimochodem, soutěž nese název Davis Cup by Rakuten, zakladatel japonské společnosti Hiroshi Mikatami je spolumajitelem Kosmos Global Holding. Japonská nadnárodní společnost poskytující služby v oblastech internetu a e-commerce svého času sponzorovala Barcelonu částkou 55 milionů eur, na sponzorské smlouvě se velmi aktivně podílel Gerard Piqué.

Třeba přijde motivace

Po tenisu přišel na řadu fotbal. V srpnu 2019 padlo rozhodnutí o tom, že se španělský superpohár bude po dobu šesti let hrát v lednu v Saúdské Arábii ve formátu final four. V dubnu zveřejnil server www.marca.com s odkazem na list El Confidencial informaci o tom, že Španělská královská fotbalová federace inkasuje díky štědrosti hostitelské země celkem 240 milionů eur, přičemž 10 % z této částky skončí na účtech Kosmos Global Holding. Provizi ovšem nevyplatí rovnou španělský svaz, neboť by se v případě Piquého jednalo o konflikt zájmů. Vzhledem k obchodním schopnostem stopera Barcelony, které aktuálně nejspíše převyšují fotbalové, nelze pochybovat o tom, že se i vzhledem k pozornosti, která je na kauzu upřena, najde správná cestička.

Gerard Piqué má smlouvu s Barcelonou do konce této sezóny, je mu pětatřicet a vzhledem k popularitě, které se v klubu těší, nelze zcela vyloučit, že to může někdy dotáhnout na prezidenta klubu. Sám se na toto téma nechal slyšet ve smyslu, že by byl hodně atypickým prezidentem, člověk nikdy neví a třeba přijde správná motivace. Nechme se překvapit. Každopádně, jak bylo napsáno v úvodu, ve středu večer mu nezbude nic jiného než držet palce Viktorii Plzeň a věřit, že i ve fotbale se zázraky dějí.

Autor: Petr Bošnakov

Další články