Jakub Petruška: Zlato dlouhodobě roste. Investovat do něj se vyplatí

Zdroj: Zlaťáky.cz
Lidé 01. 11. 2022

Jakub Petruška: Zlato dlouhodobě roste. Investovat do něj se vyplatí

Středeční zasedání FEDu může zlatu pomoci odrazit se od téměř tříletých minim, říká Jakub Petruška, analytik společnosti Zlaťáky.cz.

Cena zlata se v posledním měsíci několikrát dostala pod hranici 1 620 dolarů (zhruba 40 tisíc korun – pozn.redakce) za unci, což je nejníže od března 2020, kdy jeho cenou krátkodobě otřáslo propuknutí koronavirové pandemie. Žlutý kov dosud doplácel na agresivní měnovou politiku centrální banky a silný dolar.

Od 8. března, kdy se jeho cena dostala nad 2 000 dolarů (necelých 50 tisíc korun) za troyskou unci, jeho dolarová hodnota klesá už 7 měsíců v řadě a za tu dobu ztratilo už pětinu své tehdejší hodnoty. Aktuálně se jeho cena pohybuje kolem 1 640 dolarů za unci a její další vývoj bude záležet především na středeční konferenci americké centrální banky, která ohlásí novou výši úrokových sazeb a aktualizuje také svůj výhled na další měsíce. 

FED aktuálně zvyšuje své sazby nejrychleji a nejvýrazněji za posledních 40 let. V současnosti panuje shoda na tom, že na svém středečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu do pásma 3,75–4 %. Na čem už se ale analytici neshodnou, je rychlost, s jakou bude FED ve zpřísňování své měnové politiky pokračovat. Stejně tak není zcela jisté, na jaké hodnotě se nakonec sazby FED zastaví a jak dlouho tam vydrží.

Trh aktuálně počítá spíše s tím, že FED v prosinci zvýší sazbu o 0,5 procentního bodu. Naději na blížící se konec zpřísňování měnové politiky americké centrální banky v posledních dnech přiživily jak známky zpomalování americké ekonomiky, tak některé nedávné komentáře jejích představitelů, které se nesly v mírně holubičím duchu. Pokud by FED dal najevo, že se blíží zpomalování růstu sazeb nebo jejich brzká stabilizace, byl by to pro zlato jednoznačný signál k růstu.

Na druhé straně šéf FEDu Jerome Powell dal již několikrát najevo, že americká centrální banka bude bojovat s vysokou inflací i za cenu možných negativních ekonomických dopadů na obyvatelstvo, firmy, trhy a celou ekonomiku. Tedy i za cenu recese. Vzhledem k tomu, že trhy dnes počítají spíše s prvním scénářem, mohla by se cena zlata v případě pokračování agresivní měnové politiky dostat i pod hranici aktuální podpory, která se pohybuje kolem 1 620 dolarů.

Je však potřeba podotknout, že zlato je dlouhodobá investice, nikoliv krátkodobá a spekulativní. Po většinu doby uchovává svoji hodnotu a chrání své držitele před výraznými výkyvy a inflací. Ostatně jeho cena v korunovém vyjádření letos vzrostla téměř o dva tisíce korun za troyskou unci.

Zlato je tak pro českého investora jedním z mála investičních nástrojů, jejichž cena se v průběhu roku zvýšila. V delším horizontu navíc vše hraje ve prospěch růstu ceny zlata, ať už jde o vysoké zadlužení jednotlivých států, blížící se konec zpřísňování měnové politiky, nebo budoucí pravděpodobné oslabování dolaru vůči hlavním světovým měnám.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články