Kevin, působící i v ČR, získal 1,5 miliardy korun

Zdroj: Pixabay
Byznys Technologie 05. 05. 2022

Kevin, působící i v ČR, získal 1,5 miliardy korun

Litevský fintech startup kevin, nahrazující tradiční nákladné karetní transakce ,získal 65 milionů dolarů (přes 1,5 miliardy korun) v rámci financování série A. V Česku službu využívají desítky e-shopů.

Toto kolo vedla společnost Accel za účasti společnosti Eurazeo a všech stávajících investorů, včetně společností OTB Ventures, Speedinvest, OpenOcean a Global Paytech Ventures. Mezi další investory v tomto kole patří Harry Stebbings, zakladatel společnosti 20VC, Ilkka Paananen, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Supercell, Amitabh Jhawar, bývalý generální ředitel společnosti Venmo, a další angel investoři.

Financování investiční Series A přichází pouhých šest měsíců poté, co společnost kevin získala seedovou investici ve výši 10 milionů dolarů (přes 230 milionů korun), a zvyšuje celkové financování na 77 milionů dolarů (bezmála 1,8 miliardy korun). Od seed kola se tým rozrostl na více než 170 zaměstnanců pracujících ve 30 zemích a do roku 2023 se má počet zaměstnanců téměř zdvojnásobit.

Konkurence Visy a Mastercardu

Společnost kevin byla založena v roce 2018 a sídlí ve Vilniusu. Snaží se nabízet platební řešení, která odstraňují zbytečné prostředníky v platebním procesu. Společnost využila obrovské příležitosti, kterou poskytuje otevřené bankovnictví, a prokázala, že je lídrem v oblasti webových a in-app plateb A2A v Evropském hospodářském prostoru, kde má nejširší pokrytí PSD2 bankovních API na trhu.

Společnost funguje i v Česku a snaží se nabourat dlouholetou dominanci dvou velkých platebních hráčů – společnosti Visa a Mastercard. „Pokud nás Mastercard nebo Visa za konkurenci nepovažují, brzy budou. Zajímavé je, že jedním z našich investorů je bývalý dlouholetý šéf Mastercardu pro Evropu,“ uvedl již dříve pro FocusOn Jindřich Benko, ředitel pro střední a východní Evropu společnosti kevin.

Zdroj: YouTube FocusOn

Nedávno tento startup vstoupil také do oblasti plateb na POS terminálech v kamenných obchodech, když představil vůbec první řešení NFC A2A plateb s uživatelským zážitkem srovnatelným s platbami kartou. Výhoda nabídky A2A plateb v obchodech od společnosti kevin spočívá v tom, že nevyžaduje žádné změny na technické straně obchodníka: využívá stávající infrastrukturu POS terminálů a široce používanou a nejintuitivnější platební technologii NFC.

„Díky této investici budeme pokračovat v rozšiřování našeho mezinárodního týmu odborníků a ve vývoji produktů. Do budoucna máme velké plány a jsem přesvědčen, že náš kompletní soubor infrastruktury nové generace pro webové, mobilní a platby v kamenných prodejnách pomůže podnikům získat konkurenční výhodu. Vzhledem k tomu, že implementace řešení A2A pro platby v obchodech je rychlá a nákladově efektivní, předpokládáme rychlé rozšíření. Do konce letošního roku chceme zajistit pětatřicetiprocentní pokrytí platebních terminálů POS v celé Evropě a do konce roku 2023 chceme dosáhnout více než 85 procent. To odpovídá současnému pokrytí hlavních karetních schémat,“ říká Tadas Tamosiunas, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti kevin.

Nabídka rychlých a bezproblémových plateb se sníženými náklady a zvýšenou mírou autentizace – čas pro platby A2A nastal a společnost kevin již dosáhla působivého rozmachu své nabídky. Se spuštěním jejího jedinečného produktu pro POS platby je před námi obrovská příležitost,“ dodal Luca Bocchio, partner společnosti Accel.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články