Miliardová investice do průmyslového parku v Liberci. Práci zde najde tisíc lidí

Zdroj: CB Property Investors
Byznys 23. 03. 2023

Miliardová investice do průmyslového parku v Liberci. Práci zde najde tisíc lidí

Přes miliardu investoval realitní fond CB Property Investors do Industrial Parku Liberec a stal se tak jeho majoritním vlastníkem. Po dokončení průmyslového areálu, které je plánováno na podzim, bude fond spravovat aktiva v celkové hodnotě téměř dvě miliardy. V areálu najde práci až tisíc lidí.

Realitní fond skupiny Crowdberry odkoupil podíl na průmyslovém areálu v Liberci. Akvizice Industrial Parku Liberec přišla v době, kdy se jeho majitel rozhodl, na základě zvyšující se ceny materiálu a stavebních prací, přizvat strategického investora, který mu pomůže park zafinancovat a dokončit. Fond CB Property Investors využije část financování na splacení závazků a plánuje areál dokončit tak, aby se všichni nájemci mohli během třetího kvartálu letošního roku nastěhovat do nových prostor.

Nemovitost s potenciálem a přidanou hodnotou pro investory

Výstavba areálu začala v roce 2021. Původní vlastník v průběhu roku 2022 hledal strategického investora a nové financování. Výborná poloha a podepsané dlouhodobé nájemní smlouvy se stabilními společnostmi jsou jedním z hlavních faktorů, proč se fond CB Property Investors pro tuto akvizici rozhodl. Finance poskytl kromě něj i profesionální privátní investor a společně s původním vlastníkem zajistili financování projektu u Unicredit Bank. 

Akvizice umožní vznik pracovních míst a příliv technologických firem

UCT Fluid Delivery Solutions je předním výrobcem plastových modulů pro výrobu čipů, mikročipů a SIM karet. V areálu, který nově ponese název CBPI Park Liberec, si bude pronajímat více než polovinu pronajímatelné plochy. Expanze společnosti je nevyhnutelná. Díky svému zaměření má totiž v současné době přebytek poptávky a výrobní kapacity nestíhají. Společnost do nového areálu přesune výrobu ze současných dvou míst, a to zároveň se zhruba 600 zaměstnanci, má ale rovněž v plánu nábor nových zaměstnanců. Také další nájemci – Cattron či Wassa – přispějí ke vzniku nových pracovních míst. Celkem by v areálu mělo najít práci až 1 000 lidí.

Generální ředitel UCT Fluid Delivery Solutions Martin Pavlata transakci komentuje takto: „Dokončení akvizice projektu Industrial Park Liberec fondem Crowdberry jednoznačně vítáme. Spolupráce s týmem nového investora začala před několika měsíci, oceňujeme hlavně profesionální přístup a odbornost. Pro společnost UCT bude nový výrobní areál zázemím pro plánovaný růst, základem pro další navýšení počtu zaměstnanců v odvětví, které je a pravděpodobně dále bude jedním z nejdynamičtějších oborů budoucnosti.“

Úspěšný fond CB Property Investors poráží inflaci a expanduje

Fond CB Property Investors, který je součástí skupiny Crowdberry, se od svého vzniku v roce 2021 zaměřuje na akvizice nemovitostí, které nabízejí prostor pro další investice – a díky tomu potenciál zajímavého zhodnocení. Akvizice areálu o celkové rozloze téměř 39 tisíc m2 je zcela v souladu se strategií fondu, který aktuálně obhospodařuje portfolio v celkové hodnotě 1,3 miliardy českých korun. Jen v první polovině minulého roku fond vygeneroval investorům zhodnocení 13 procent a byl tak premiantem mezi realitními fondy. 

Jan Rovný, Head of Investments & Transactions fondu CB Property Investors, k akvizici dodává: „Akvizice areálu s hodnotou zhruba 1,5 miliardy korun po dokončení je pro náš fond velký krok kupředu. Věříme, že tato akvizice přinese našim investorům vysoké zhodnocení a nám umožní pracovat na dalších příležitostech tak, abychom postavili silné portfolio nemovitostí. Zároveň pomáhá stabilním společnostem v růstu a v tvorbě pracovních míst v technologickém průmyslu, což bylo významné kritérium našeho výběru. Transakce by však nebyla možná bez našich investorů, financování od Unicredit Bank a také dalších partnerů, za což jsme velmi vděční.“

CB Property Investors plánuje areál vlastnit dlouhodobě; poslední hala by měla být dokončena v létě tohoto roku. Celkem zde bude k dispozici téměř 30 tisíc m2 výrobních prostor a 9 tisíc m2 kancelářských prostor ve třech halách.

Autor: Alena Burešová

Další články