Na světě jsou první děti počaté pomocí robota

Zdroj: Hu Chen/ Unsplash
Technologie 01. 10. 2023

Na světě jsou první děti počaté pomocí robota

Narodily se první děti vzniklé díky robotovi, který vstřikuje sperma. Podle odborníků by tento moderní postup mohl v budoucnu výrazně snížit náklady na oplodnění in vitro (IVF), píše server NDTV World.

Jedná se o velký průlom. Podle časopisu MIT Technology Review použil tým inženýrů ze španělské Barcelony robotickou jehlu k zavedení spermií do vajíček v New Hope Fertility Center v New Yorku. Výsledkem zákroku byla podle NDTV World dvě zdravá embrya a nakonec dvě holčičky. 

Nikdo z inženýrů pracujících na prvním inseminačním robotovi na světě přitom neměl příliš zkušeností s reprodukční medicínou. „Jeden z inženýrů, který neměl žádné zkušenosti s léčbou neplodnosti, použil k umístění robotické jehly ovladač Sony PlayStation 5. Jehla, skrze níž šlo přes kameru pozorovat lidské vajíčko, se pak sama pohybovala vpřed, pronikla do vajíčka a vypustila jednu spermii,“ píše se ve zprávě.

Výsledná zdravá embrya vedla k narození dvou holčiček, které jsou prvními lidmi narozenými po oplodnění robotem, uvedl MIT Technology Review. Podle odborníků by tento postup mohl výrazně snížit náklady na oplodnění in vitro (IVF).

Nastává éra automatizace oplodnění?

Startupová společnost Overture Life, která robota vyvinula, uvedla, že její zařízení je prvním krokem k automatizaci IVF, díky níž by se tento postup mohl stát levnějším a mnohem běžnějším. 

V současné době vyžadují laboratoře IVF drahé a vyškolené embryology, kteří manipulují s vajíčky a spermiemi pomocí ultratenkých dutých jehel pod mikroskopem. Tento postup je choulostivý, zdlouhavý a pracný. Ročně se díky IVF narodí přibližně půl milionu dětí, ale mnoho lidí nemá k lékům na neplodnost přístup nebo si je nemůže dovolit.

„Tato technologie by jednoho dne mohla odstranit nutnost pacientů navštěvovat kliniky pro léčbu neplodnosti, kde jeden pokus o otěhotnění může v USA stát 20 000 dolarů (přes 450 tisíc korun, pozn. redakce),“ uvedl Santiago Munne, hlavní genetik společnosti Overture Life, která spermirobota vyvinula.

„Představte si krabici, do které se vloží spermie a vajíčka a po pěti dnech z ní vyjde embryo,“ dodal.

Autor: Jiří Böhm

Další články