Obrat českých e-shopů klesl z 223 miliard na 197 miliard korun

Zdroj: Shopsys
Byznys 05. 01. 2023

Obrat českých e-shopů klesl z 223 miliard na 197 miliard korun

Kvůli pandemii a válce na Ukrajině zažila česká e-commerce poprvé v historii pokles. Podle dat společnosti Heureka a Asociace pro elektronickou komerci (APEK) prodeje na internetu meziročně klesly celkově o 12 procent, kdy nejvýraznější meziroční pokles zaznamenal první kvartál roku 2022 s propadem 25 procent.

Celkový obrat české e-commerce meziročně klesl z 223 miliard na 197 miliard, ale ve srovnání s covidovým rokem 2020 tržby stouply o 1 miliardu. Tržby české e-commerce totiž překonaly ty z covidového roku 2020 o 0,5 procenta. Tržby e-shopů velkých kamenných hráčů vzrostly oproti danému roku o 15 procent.

Meziroční pokles trhu je spíše stabilizací po skokovém růstu během covidových let a v roce 2023 očekáváme opět mírný růst. Podíl české e-commerce na maloobchodu je aktuálně zhruba v polovině celkového potenciálu, takže z dlouhodobého pohledu prodeje v online prostředí dále porostou.

“Po raketovém růstu v letech 2020 a 2021, kdy tržby českých e-shopů vystřelily neočekávanou rychlostí, přišlo v roce 2022 prudké ochlazení trhu, které vrátilo českou e-commerce zhruba na tržby covidového roku 2020. Když ovšem uvážíme, jak velké poklesy zažívala e-commerce v prvních kvartálech minulého roku, tak můžeme říct, že se situace na trhu stabilizovala,” uvádí Matěj Kapošváry, CEO společnosti Shopsys.

Z dat společnosti Shopsys také vyplývá, že ačkoliv tržby české e-commerce z roku 2022 stouply pouze o 0,5 % oproti roku 2020, ale růst e-shopů velkých kamenných hráčů v tomto meziročním srovnání dosahuje mnohem výraznějšího rozdílu. 

“Pokud se podíváme na tržby e-shopů velkých kamenných hráčů z roku 2022 a porovnáme si je s tržbami z roku 2020, který byl svou velikostí srovnatelný, tak vidíme, že rostly o 15 %. To potvrzuje dlouhodobý trend, že e-shopy velkých kamenných hráčů rostou rychleji než zbytek trhu a postupně si začínají brát zpátky to, co jim online vzal,” říká Kapošváry.

Pokračující válka na Ukrajině, vysoké ceny energií i stoupající inflace. Všechny tyto faktory budou pravděpodobně i nadále ovlivňovat celý trh, tak co to může znamenat právě pro e-commerce? 

“Vzhledem k současné stabilizaci e-commerce trhu nepředpokládáme, že by e-commerce dále meziročně klesala, protože si bude postupně ukrajovat stále větší podíl z maloobchodu. Ten byl v roce 2021 dle dat APEK 17 procent a podle našich průzkumů (jestliže nenastane nestandardní situace nebo transformační změna) může dosáhnout ve výhledu deseti a více let na 34-38% podílu z celkového maloobchodu. Zároveň ale neočekáváme ani žádný skokový růst jako v předchozích letech a domníváme se, že vzhledem k výše zmíněným faktorům v roce 2023 nepřesáhne více než 10 procent,” dodal Kapošváry.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články