Podle pojišťovny Lloyd’s vyhraje Anglie mistrovství světa v Kataru

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 18. 11. 2022

Podle pojišťovny Lloyd’s vyhraje Anglie mistrovství světa v Kataru

Nejstarší pojišťovna světa přitom vychází podle agentury Reuters z modelu, který se 100% osvědčil na předchozích dvou šampionátech v Brazílii 2014 a Rusku 2018, kdy přesně odhadl dva budoucí mistry světa – Německo a Francii, přestože ani jedna z reprezentací nepatřila mezi největší adepty na zisk titulu.

Profackovaný favorit

Totéž platí letos o Anglii, takže první podmínka je tímto splněna. Zároveň nutno říci, že reprezentace Německa ani Francie neměla před začátkem mistrovství světa tak hrůzostrašnou sezónu, jako je tomu v případě týmu Garetha Southgata. Reprezentace Albionu v Lize národů ve skupině s Německem, Itálií a Maďarskem ani jednou nevyhrála a spadla do skupiny B. Stříbrný celek z mistrovství Evropy, který na MS v Rusku prošel až do semifinále, kde prohrál v prodloužení s Chorvatskem, má za sebou historickou blamáž, kdy na stadiónu Wolverhamptonu Molineux utrpěl po prohře s Maďarskem 0:4 největší domácí porážku za posledních takřka sto let a fanoušci skandovali směrem k trenérovi, že neví, co dělá. Na druhou stranu, sázkařský web 90min.com zařadil Anglii mezi největší favority, lépe jsou na tom pouze Brazílie a Argentina. Podle bookmakerů sice Anglie v Lize národů propadla, facka ovšem přišla včas a Gareth Southgate je trenér, který umí tým motivovat.

Mládí vpřed

V nedávné minulosti dvakrát po sobě úspěšný model pojišťovny Lloyd’s of London vychází z hodnoty pojistných smluv hráčů jednotlivých reprezentací a vyhodnotil, že Anglie vyhraje nepříliš těžkou skupinu B, ve které se vypořádá s týmy Íránu, USA a Walesu, a poté v cestě do finále porazí Senegal, Francii a Španělsko. Ve finále pak svede Anglie vítěznou bitvu s Brazílií. Lloydův model je založený na předpokladu, že existuje přímá úměra mezi platem, pojistnou smlouvou a kvalitou hráče. Zajímavý přístup, neboť, máme-li věřit magazínu Forbes, každoročně vyhlašujícímu nejlépe honorované fotbalisty světa, pochází sice čtyři hráči nejbohatší desítky z Premier League – Erling Haaland (Norsko, Manchester City), Mohamed Salah (Egypt, FC Liverpool), Cristiano Ronaldo (Portugalsko, Manchester United) a Kevin De Bruyne (Belgie, Manchester City) –, ani jeden z nich ovšem není členem anglické reprezentace. Z toho lze odvodit, že na mistrovství světa budou mít hráči jinak sjednané pojistné smlouvy, než je tomu v případě klubů.

Každopádně, podle analýzy anglického Centra pro ekonomiku a obchodní výzkum bude mít anglický tým, který se představí v Kataru, odhadovanou pojistnou hodnotu 3,17 miliardy liber. Na druhém místě této statistiky je Francie (2,66 miliardy liber) a Brazílie (2,66 miliardy liber). Jak uvedla firma Lloyd’s pojistná hodnota hráče se skládá z celé řady pečlivě vyhodnocených faktorů jako věk, výše příjmů, náchylnost ke zranění, předchozí zranění, herní vytížení a post. Podle analýzy je proto průměrná pojistná hodnota hráčů ve věku 18–24 let 32 milionů liber, v případě hráčů nad 31 let se jedná o 12 milionů liber. Nejvíce pojistitelným hráčem šampionátu je tak anglický reprezentant Jude Bellingham (2003, Borussia Dortmund), následují Kylian Mbappé (1998, Francie, Paris Saint-Germain) a Vinicius Jr. (2000, Brazílie, Real Madrid).

Zlaté nohy, laciné ruce

Na světovém šampionátu v Kataru se představí hráči s neskutečnými pojistkami na jednotlivé části těla, jejich seznam zveřejnil server faydety.com. Žebříčku vévodí kapitán Argentiny Lionel Messi, který pojede na svůj pátý šampionát po vítězství na jihoamerické Copa America zbavený nálepky hráče, který umí vyhrávat velké trofeje jen v klubech. Messiho levá noha je pojištěná na 900 milionů dolarů a jedná se zároveň o nejdražší pojistnou smlouvu v historii sportu. Pojistka Argentincovy levačky je stejná jako částka, na kterou FIFA v roce 2019, tedy rok před covidovou pandemií, pojistila celý šampionát pro případ zrušení turnaje, jeho odložení, přeložení akce do jiné destinace, přírodní katastrofy, nehody, válečného konfliktu a nakažlivé nemoci.

V Kataru nebude chybět ani Cristiano Ronaldo, jehož nohy pojistil v roce 2009 jeho tehdejší zaměstnavatel Real Madrid na 144 milionů dolarů. Bývalý spoluhráč ze slavné éry madridských pusinek, Velšan Gareth Bale, má pojištěnou levou nohu na 126 milionů dolarů. Ve srovnání s výše uvedenými útočníky se pojistka na ruce německého brankáře Manuela Neuera za 3,5 milionu dolarů jeví jako směšná. Zvláště pak, když jako jediný z vybrané společnosti dosáhl v roce 2014 v Brazílii v souladu s modelem pojišťovny Lloyd’s na titul mistra světa.

Autor: Petr Bošnakov

Další články