PRŮZKUM: 9 z 10 Čechů platí pravidelně hotovostí, v počtu bankomatů zaostáváme

Zdroj: Euronet
Byznys Life 25. 01. 2023

PRŮZKUM: 9 z 10 Čechů platí pravidelně hotovostí, v počtu bankomatů zaostáváme

S koncem loňského roku nastal definitivní konec elektronické evidence služeb (EET). Nastane hromadný exodus restaurací zpátky k hotovosti? Podle expertů je právě menší ochota podnikatelů přijímat platební karty na dohled. A pokud je budou přijímat, karetní poplatky přejdou na zákazníka – dosud je totiž převážně platí banka nebo obchodník, u kterého člověk nakupuje.

Velká bankomatová síť, především v malých obcích, stále chybí. To potvrzuje i aktuální výzkum společnosti STEM/MARK pro poskytovatele bankomatů Euronet. Podle něj by až polovina osob uvítala více bankomatů v místech, kde se pohybují nebo žijí.

Zdroj: Euronet

Jedním z důvodů, proč drobní prodejci a restaurace v malých obcích vůbec zvažovali bezhotovostní platby, bylo povinné zavedení EET, a tím i vynucený krok směrem k určité úrovni digitalizace. Obraty v těchto podnicích nebývají velké a poplatky za platební terminály a jednorázové zařízení EET pokladen mohly být až devastační.

Poplatky za platbu kartou se přenášejí na zákazníky

Digitální platby nejsou bez poplatků. Poplatky se platí při každé transakci a jdou karetním společnostem. Někdy to uživatel nepozná, protože tyto poplatky na sebe bere banka nebo obchodník. Ale trendem dle mého názoru bude, a můžeme to vidět i na případu největšího e-shopu u nás, že při nákupu zboží na firmu tyto poplatky při platbě kartou už uhradí zákazník. Protože proč by si měl obchodník ukrajovat z marže jenom kvůli tomu, že přijímá karty?“ komentuje situaci Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet ČR.

Frekvence výběrů každoročně stoupá

Ač by se na první pohled mohlo zdát, že hotovosti již dávno odzvonilo, opak je pravdou. Čtvrtina Čechů stále nedá na hotovost dopustit a vyloženě ji preferuje před platbou kartou. Ve věkové kategorii 30 až 44 let je to dokonce třetina. Podle průzkumu denně využívá platbu v hotovosti 1 ze 4 lidí, z nich 30 % mužů, ale pouze 19 % žen. V minimálně týdenní frekvenci se jedná až o 89 % lidí.

Podle našich dat vidíme, že lidé využívají dennodenně ke svým platbám hotovost. Každý den se uskuteční přes 6 500 výběrů z Euronet bankomatů, kterých je 650 po celé České republice. Mimo Prahu dokonce dochází k výběrům hotovosti ještě ve větší frekvenci než před pandemií. Větší potřebu hotovosti značí i to, že průměrná výše částek, které lidé vybírají, roste. Letos se vyšplhala až na 5000 korun,“ doplňuje Kozák.

Platební terminály nejsou standardem 

Hlavní důvod, proč lidé platí hotově, nepřekvapí – obchodníci platbu kartou nepřijímají. Pro 30 % z nich bývá důvodem také potřeba rozměnit si. Načež každý pátý člověk platí ze zvyku nebo má rád větší kontrolu nad svými financemi. Nejčastěji spontánně uváděným důvodem je platba drobné částky, někdy spojovaná s poplatky za platbu kartou.

V malých městech platba kartou stále není standardem. Restauracím ani službám se nevyplatí si platební terminály pořizovat a zákazníci musí disponovat hotovostí. Bankomatů je ale stále minimum a obyvatelé musí dojíždět do větších měst. To stojí jak čas, tak dodatečné náklady,“ komentuje Ondřej Kozák.

Zdroj: Euronet

Výběrové alternativy nejsou trvalým řešením

Často uváděnou alternativou k výběrům z bankomatu je výběr hotovosti u kasy v místním obchůdku. Ovšem samotné uchovávání hotovosti má řadu háčků, které by málokterý obchodník zvládl akceptovat.

Kozák říká: „Bankomat musí splňovat přísná kritéria na bezpečnost, ať už při jeho plnění hotovostí, nebo při provozu. Když to zjednoduším, musí vydržet výbuch, a pokud se i přesto zloděj dostane k penězům, musí je znehodnotit. Všechna tato rizika bere Euronet na sebe. Nedokážu si představit, že bychom ručili za jakéhokoliv obchodníka.“

Hotovost není zadarmo

Ovšem právě z důvodu bezpečnosti a údržby je ekonomika bankomatů nákladná. I proto se větším bankám nevyplatí bankomaty do především menších obcí umístit. Přitom právě tam jsou nejpotřebnější. Situaci s chybějícím bankomatem obyvatelé obcí řeší zbytečným dojížděním.

Zdroj: Euronet

Je důležité si uvědomit, že hotovost a její dostupnost není zadarmo. Většinová společnost má dojem, že je to garantovaná služba zdarma. Ekonomika bankomatů je ale nákladná: nákup zařízení včetně moderních zabezpečovacích prvků, jeho údržba, platba nájmů, doplňování hotovosti, čištění nebo servis. Zpracování transakcí probíhá přes karetní společnosti (nejčastěji VISA a Mastercard), které určují poplatkovou politiku za výběry nebo vklady z bankomatů. Samotný provozovatel bankomatu má jenom velmi omezené možnosti, jak své příjmy ovlivnit,“ d odává Kozák.

Třetina Čechů nemá kde si vybrat

Nedostupnost hotovosti potvrzují i výsledky průzkumu, podle kterého by 50 % Čechů uvítalo více bankomatů v místech, kde se pohybují. Největší zájem je v obcích do jednoho tisíce obyvatel. Třetina Čechů se potýká s problémem, že potřebují hotovost, ale nemají si ji kde vybrat.

S inflací, rostoucími cenami za energie, ale hlavně cenami za pohonné hmoty se prodraží i cesta za hotovostí. Při dnešní ceně benzínu a například 12 kilometrech dojezdu, nemluvě o dalším poplatku za výběr, pokud se jedná o jinou banku, než u které máme založený účet, se cena za výběr mnohonásobně zvýší,“ komentuje situaci Kozák.

Zdroj: Euronet

Podle průzkumu by až polovina Čechů uvítala více bankomatů ve svém okolí. Největší zájem, a to 68 %, je v obcích do jednoho tisíce obyvatel. Více než polovina dotázaných chce alespoň občas nakoupit v obchodě nebo službách, kde berou pouze hotovost.

Celých 31 % lidí ale uvedlo, že má bankomat velmi daleko od bydliště. Nepřekvapí, že nejhorší dostupnost uvedli respondenti z malých obcí do tisíce obyvatel. V pěší vzdálenosti zde bankomat má pouze 14 % lidí. V obcích s 1 až 5 tisíci obyvateli má bankomat v pěší vzdálenosti už 41 % lidí.

V obcích do tisíce obyvatel se do situace, kdy si nemají kde vybrat, alespoň občas dostává více než 53 % lidí. Snažíme se poskytnout právě malým obcím možnost umístění bankomatů s poplatky za výběr podle smlouvy s jejich bankou,“ doplňuje Ondřej Kozák.

Bohužel bankomatová síť v Česku stále chybí, a ač by se mohlo zdát, že se rozvíjí doba digitální, každý by měl mít právo platit i hotovostí.


O průzkumu: Kvantitativní průzkum provedla agentura STEM/MARK v květnu 2022 mezi 506 respondenty. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak lidé používají hotovost, a zachytit změny ve využívání bankomatů v poslední době.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články