Recese jako z 90. let za dveřmi

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Byznys 30. 10. 2022

Recese jako z 90. let za dveřmi

Útlum jako na začátku devadesátek se blíží, s takovou zprávou přichází agentura Fitch. Co to znamená a jak se to projeví, zase vysvětluje magazín Fortune.

Nejen americkou ekonomikou zmítá stále trvající recese. V USA proti růstu cen zahájil Federální rezervní systém vlnu zvyšování úrokových sazeb, to poslalo akcie ke dnu a vyvolalo strach z recese. Aktuálně Fitch, jedna ze tří velkých ratingových agentur, snížila svůj růst pro letošní i příští rok.

Dle agentury hrubý domácí produkt v roce 2023 stoupne jen o 0,5 %, tedy méně než v roce 2010. Pro letošní rok byl předpoklad růstu 1,7 %, oproti předchozím 2,9 %. Recesi agentura předvídá na druhý kvartál roku 2023 a měla by být obdobná jako ta z let 1990–1991, která trvala devět měsíců. Cena ropy tehdy stoupala poté, co proběhla irácká invaze do Kuvajtu.

Přestože se energetická krize v návaznosti na válku na Ukrajině silně projevuje, finanční systém je teď v lepší kondici než tehdy, uvedla agentura Fitch. Recese by měla probíhat v menší míře než v 90. letech. V druhé půlce roku by většinu růstu měly pohánět spotřebitelské výdaje. Do konce roku 2022 se předpokládá růst o 2,5 %, než v roce 2023 klesne na 0,9 %.

Nezaměstnanost se vrátila na úroveň před pandemií a nyní dosahuje 3,5 %, dle agentury je možné, že do roku 2024 stoupne na 5,4 %. I přesto přetrvává slabá spotřebitelská důvěra a nálada ohledně ekonomiky. Dle agentury to může mít návaznost na růst cen plynu.

Autor: Julie Sladká

Další články