Ruskou ekonomiku nyní zcela pohání válka na Ukrajině

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekonomika Politika 07. 03. 2024

Ruskou ekonomiku nyní zcela pohání válka na Ukrajině

Dva roky po invazi na Ukrajinu Rusko stále čelí nebývalému množství sankcí. Přesto se jeho ekonomika nezhroutila. Jak je to možné, vysvětlují v článku na webu The Conversation.

Ruský vzdušný prostor je uzavřen pro většinu letadel a západní přístavy jsou nedostupné pro ruská plavidla. Byl zaveden formální zákaz nákupu nebo zpracování ruské ropy prodávané za více než 60 dolarů za barel. A teoreticky je nezákonné prodávat Rusku cokoli, co by mohlo být použito armádou.

Přesto Mezinárodní měnový fond očekává, že Rusko letos zaznamená růst HDP o 2,6 %. Tedy výrazně vyšší než ve Spojeném království (0,6 %) a v EU (0,9 %). Stejně tak je ruský rozpočtový deficit (částka, kterou si vláda musí půjčit) na dobré cestě zůstat pod 1 % HDP, zatímco ve Spojeném království činí 5,1 % a v EU 2,8 %.

Vyhýbání sankcím

Jedním z důvodů této relativní odolnosti je silná a nezávislá ruská centrální banka. Ta od roku 2022 nařizuje masivní zvyšování úrokových sazeb (v současnosti na úrovni 16 %), aby kontrolovala inflaci (stále nad 7 %).

To je kombinováno s vládou nařízenými kontrolami, které ruským vývozcům a mnoha zahraničním společnostem působícím v zemi téměř znemožňují vyvážet peníze. Tato opatření pomohla zabránit úplnému zhroucení rublu tím, že udržela tok měny uvnitř Ruska.

Ruské firmy se také naučily vyhýbat sankcím, nejviditelnějším příkladem je omezení těžby ropy. V praxi se tento limit obchází prostřednictvím rozsáhlé flotily nepojištěných plavidel a využívání účetních mezer.

Mnoho zemí také vydělalo peníze hraním role zprostředkovatelů. Turecko, Čína, Srbsko, Bulharsko a Indie patří k těm, které údajně obešly sankce a pokračovaly v prodeji zboží do Ruska. Tyto výrobky často zahrnují zboží dvojího užití, jako jsou mikročipy nebo komunikační zařízení, které následně využívá ruská armáda.

Patový stav Rusku vyhovuje

Možná nejznepokojivějším důvodem odolnosti ruské ekonomiky je ale samotná válka. Již dlouhou je do značné míry závislá na vývozu přírodních zdrojů, jako je ropa a plyn. A hlavním zdrojem relativně vysokých příjmů je právě to, že válka vedla k vysokým cenám energií.

Veřejné výdaje Ruska dosahují nebývalé výše, přibližně 40 % státního rozpočtu je vynakládáno na válku. Očekává se, že celkové náklady na armádu dosáhnou v roce 2023 více než 10 % HDP. Počítají se do toho vojenské platy, munice, tanky, letadla a náhrady za mrtvé a zraněné vojáky.

Zjednodušeně řečeno, válka proti Ukrajině je nyní hlavním motorem ekonomického růstu Ruska. A je to zároveň boj, který si Rusko nemůže dovolit vyhrát. Náklady na obnovu a udržení bezpečnosti na dobyté Ukrajině by byly příliš vysoké a izolované Rusko by mohlo v nejlepším případě doufat, že se stane mladším partnerem zcela závislým na Číně.

Vleklý patový stav může být pro Rusko jediným řešením, jak se vyhnout totálnímu ekonomickému kolapsu. Nemá tím pádem žádnou motivaci ukončit válku a vypořádat se s ekonomickou realitou. Nemůže si dovolit válku vyhrát, ale ani ji prohrát. Jeho ekonomika je nyní zcela zaměřena na pokračování dlouhého a stále smrtonosnějšího konfliktu.

Autor: Petr Pláteník

Další články