Ruských turistů na Krymu ubývá

Zdroj: Pixabay
Politika 31. 08. 2023

Ruských turistů na Krymu ubývá

Válka na Ukrajině, která trvá již více než rok a půl, ztěžuje Rusům cestu do jejich oblíbených letovisek v černomořském regionu Krym, který Moskva v roce 2014 anektovala, píše agentura Reuters.

V minulých letech mohl Viktor Motorin z města Chanty-Mansijsk na západní Sibiři naskočit do letadla a po čtyřech hodinách dorazit na Krym, aby si odpočinul ve svém prázdninovém bytě. Nyní musí nejprve letět do Moskvy a pak strávit den a půl ve vlaku.

Pro Rusy je důležitá i bezpečnost, zejména po dvou velkých ukrajinských útocích na 19 km dlouhý Krymský most, který spojuje Rusko s poloostrovem.

Motorin se rozhodl, že navzdory všem těmto rizikům si každoroční dovolenou na Krymu nenechá ujít.

„Spočítali jsme si, že je to poměrně bezpečné, zvlášť když sem kolegové přijeli už v červnu a na začátku července. Říkali, že je to tady v klidu a na Krymském mostě nejsou žádné problémy. Zboží, ceny, všechno je jako dřív,“ řekl Motorin agentuře Reuters.

Nové výzvy

Rusy přitahovala bujná příroda a skalnaté pobřeží Krymu už od carských dob, ale nyní výběr dovolenkové destinace komplikuje několik faktorů souvisejících s válkou.

Sankce přerušily lety na Západ a slabý ruský rubl prodražil cesty do jiných oblíbených destinací, jako je Turecko a Thajsko.

Komerční vzdušný prostor nad Krymem je uzavřen od února 2022, kdy Rusko zahájilo na Ukrajině tzv. speciální vojenskou operaci, což znamená, že návštěvníci musí přijet buď autem, nebo po železnici. Náročné cesty často umocňují dlouhé fronty na mostě.

Alexej Volkov, prezident Národního svazu pohostinství, letos očekává pokles počtu turistů na Krymu o 20-30 procent na 6 až 6,5 milionu osob.

„Je to nejtěžší období za posledních devět let, kdy jsme součástí Ruska,“ uvedl Volkov s odkazem na anexi z roku 2014, kterou většina zemí považuje za nezákonnou a kterou Ukrajina slíbila zvrátit.

Ostatní ruská černomořská letoviska, kde je riziko útoků menší, zaznamenala zvýšenou poptávku. Volkov uvedl, že obsazenost hotelů v Soči je stoprocentní, a dokonce i přístavní město Novorosijsk zaznamenalo 6% nárůst návštěvníků. Více turistů hlásí také Kaliningrad u Baltského moře a Dagestán v ruském severokavkazském regionu.

Ve špatný čas na špatném místě

Pro jeden ruský pár se výběr Krymu jako prázdninové destinace stal osudným. Muž a žena zahynuli a jejich čtrnáctiletá dcera byla zraněna, když jejich auto zachvátil výbuch v okamžiku, kdy 17. července v noci přejížděli most, aby se vyhnuli dopravní zácpě.

K odpovědnosti za tento útok i za útok z října loňského roku, který most vážně poškodil, se později přihlásil šéf ukrajinské bezpečnostní služby SBU Vasyl Maliuk.

Minulý týden ruské ministerstvo obrany informovalo, že jeho síly během jediného dne zničily 42 Ukrajinou vypálených dronů nad Krymem. Ruskem jmenovaný guvernér poloostrova uvedl, že v pondělí byly sestřeleny další dva.

Navzdory blízkosti války však někteří Rusové, s nimiž hovořila agentura Reuters, nebezpečí zlehčovali nebo je zcela odmítli.

„Ne, absolutně žádné obavy. Vydali jsme se sem bez rozmýšlení, ničeho jsme se nebáli, všechno je v pořádku,“ řekl Alexandr Semaško z jihoruského Stavropolu.

„Žádná rizika skutečně nehrozí. Obloha je chráněná. Takže není nic, kvůli čemu bychom se měli rozčilovat,“ dodal Sergej Lenkov z Vologdy (město ležící 500 km severně od Moskvy), který má důvěru v ruské systémy protivzdušné obrany.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články