Putina teď musíme vojensky porazit, jinak to zkusí znovu, říká historik

Foto zdroj: FocusOn
Life Politika 25. 06. 2023

Putina teď musíme vojensky porazit, jinak to zkusí znovu, říká historik

AMERICKÝ SPECIÁL #5: Americká společnost je dnes „šíleně polarizovaná“, říká profesor historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě Igor Lukeš. Výjimkou je válka na Ukrajině, kdy většina Američanů „podporuje představu, že Spojené státy mají nejenom morální, ale i politickou povinnost podporovat statečné Ukrajince co nejvíc to jen jde“. Nové studené války se Lukeš neobává, Rusko totiž považuje za „neuvěřitelně neschopnou“ zemi. Vladimir Putin by podle něj měl být vojensky poražen.

Dokud tu byl Husák a komunismus, do Česka se nevracel. Po změně režimu a nástupu Václava Havla do prezidentské funkce tráví profesor Lukeš v tuzemsku každé léto. „Původně jsem jezdil do archivů pracovat, teď sem jezdím spíše psát a také ze sentimentálních důvodů,“ říká.

Do Ameriky emigroval na konci 70. let a později se stal americkým občanem. „Lidé mohou žít po generace v Anglii, a pokud jsou z Polska nebo z Turecka, nikdy nebudou Angličany. Zatímco já jsem jel do země, kde ministrem zahraničí byl ještě před pár lety člověk z Německa a poradcem prezidenta pro otázky národní bezpečnosti byl člověk narozený v Polsku,“ objasňuje Lukeš své rozhodnutí emigrovat do USA a nikoliv třeba do západní Evropy. 

„Říkal jsem si, to je země, kde se můžu rozhodnout stát se Američanem, a protože jsem se později stal americkým občanem, tak jím i zůstanu. Občanství není, jako když se člověk přes noc ubytuje někde v motelu a pak nechá ručníky na zemi a druhý den jede někam jinam,“ dodává. Do České republiky se vrátit nechce. „Ale to neznamená, že v sobě nemám české kulturní stopy, kterých si nesmírně vážím,“ ujišťuje Lukeš.

Západ je jednotný

Dnešní americká společnost je podle něj rozpolcená, válka na Ukrajině ji ale sjednotila. „Většina Američanů podporuje představu, že Spojené státy mají nejenom morální, ale i politickou povinnost podporovat statečné Ukrajince co nejvíc to jen jde,“ říká Lukeš. Spojené státy už Kyjevu darovaly vojenskou pomoc v hodnotě desítek miliard dolarů. To podle Lukeše není vůbec málo, celý proces by ale podle jeho názoru měl být rychlejší. „Ta postupnost válku prodlužuje a dává Putinovi falešnou naději, že se mu podaří nakonec Západ rozdělit. Ale já bych proti téhle představě varoval. Myslím si, že v tomhle je Západ naprosto jednotný. Nejenom americká veřejnost, ale i všichni členové NATO vědí, že Putin musí být vojensky poražen,“ uvádí Lukeš s tím, že případnou mírovou konferenci by Putin jen využil k tomu, aby chytil druhý dech a zkusil Ukrajinu dobýt znovu.

Rozdělená společnost v USA

Americká společnost je jinak podle Lukeše „šíleně polarizovaná“. „Je to téměř návrat do šedesátých let devatenáctého století, kdy byly USA na prahu občanské války,“ míní Lukeš.

„Kulturně se tam vytvořila skutečně veliká propast mezi lidmi, pro které je věda v podstatě nepříjemnost, pro které jsou fakta víceméně vulgární a nejlepší je takové věci ignorovat. Domnívají se, že globální oteplování je výmysl gayů nebo lidí, kteří žijí na nějaké jiné planetě z jejich pohledu, a přitom je to samozřejmě přesně opačně. Jsou to oni, kdo žijí na jiné planetě,“ konstatuje Lukeš. 

Příkopy v americké společnosti podle něj systematicky pomáhal prohlubovat Vladimir Putin a jeho lidé, a to dávno předtím, než začala válka na Ukrajině. „Výsledkem je, že se ta propast odráží v politické reprezentaci, například v Kongresu, kde spolu znepřátelené strany nejsou schopny mluvit, protože už ztratily i společný jazyk.“

Snad se Trumpovi nepodaří vrátit do Bílého domu 

Ruský vliv na americkou společnost podle Lukeše napomohl Donaldu Trumpovi vyhrát v roce 2016 prezidentské volby. „Za normálních okolností by takový člověk prostě nebyl volitelný. To byla skutečně manipulace zvenčí, která tomu pomohla,“ říká Lukeš.

Sám do poslední chvíle věřil, že Trump neuspěje. Za dva roky bude Amerika volit prezidenta znovu a Lukeš doufá, že Trumpovi se návrat do Bílého domu nevydaří. „Ten člověk má před sebou celou řadu velmi vážných soudních pří, které se týkají tak vážných věcí, jako je zpronevěra, neplacení daní nebo znásilnění. To nejsou maličkosti. Myslím si, že akumulace těchto problémů a snad i jeho věk způsobí, že do Bílého domu skutečně nevstoupí. Ale už jsem se jednou radikálně mýlil,“ říká Lukeš.

Stávajícímu americkému prezidentovi Joe Bidenovi bude v roce 2024 dvaaosmdesát let, přesto i on půjde znovu do bitvy o Bílý dům. Podle Lukeše je to mj. důsledek právě rozdělené americké společnosti. 

„Všichni jsme viděli, jak dopadla Hillary Clinton, kterou porazil ten nepředstavitelný Trump. Viceprezidentkou současného prezidenta je znovu žena, a navíc etnicky heterogenní. Myslím si, že stratégové Demokratické strany, i když by si to možná netroufli říct na veřejnosti, si představují, že současný prezident je bezpečnějším kandidátem než jeho viceprezidentka,“ vysvětluje.

Nová studená válka?

Navzdory tomu, že Rusko rozpoutalo válku na Ukrajině, si Lukeš nemyslí, že hrozí nová studená válka nebo železná opona. „Putinova neschopnost demaskovala Rusko jako neschopnou zemi, která je krutá i k vlastním lidem. Stačí se podívat na případ Navalného,“ konstatuje Lukeš. „Je to země krutá, ale i neuvěřitelně neschopná, proto se jí nebojím,“ dodává s tím, že kolem Putina by po špičkách nechodil. „Normálně bych ho vojensky porazil. A ukázalo se, že to jde.“

Celý rozhovor ve videu a podcastu.

Americký speciál vznikl za podpory společnosti Progresus Invest Holding a byl natáčený od 7. do 21. června v New Yorku a Chicagu. Pana profesora Lukeše jsme však zastihli ještě v Praze.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.


Americký speciál

Další rozhovory