Společnost vyrábějící elektromobily měla po vstupu na burzu hodnotu 66,5 miliardy dolarů

Zdroj: Rivian
Byznys 25. 11. 2021

Společnost vyrábějící elektromobily měla po vstupu na burzu hodnotu 66,5 miliardy dolarů

Firma Rivian Automotive, podporovaná kupříkladu i Amazonem a Fordem, stanovila cenu při své první veřejné nabídce (IPO) na 78 dolarů (přes 1 700 korun) za akcii.

Pokud upisovatelé využijí opci na plný odkup, přesáhne hodnota společnosti 68 miliard dolarů (1,5 bilionu korun). Akcie se obchodují na burze Nasdaq pod symbolem RIVN. Společnost Rivian podle webu CNBC uvedla, že očekává výnos ve výši 11,9 miliardy dolarů (264 miliard korun).

Po navýšení má Rivian při nabídkové ceně 78 dolarů již nyní téměř stejnou hodnotu jako Ford (79 miliard dolarů) a General Motors (85 miliard dolarů). A to ještě předtím, než společnost vůbec začala generovat nějaké příjmy.

Přitom výrobce elektromobilů už teď počítá s tím, že ve třetím čtvrtletí tohoto roku prodělá až 1,28 miliardy dolarů (cca 28 miliard korun), zatímco příjmy se budou pohybovat od nuly do 1 milionu dolarů (cca 22 milionů korun).

Velká hodnota, zatím žádné zisky

Jde o další společnost zabývající se produkcí elektromobilů, která přilákala zájem investorů ochotných nakupovat v míře přesahující jakákoli očekávání. Jako v podobných případech předtím k tomu došlo ještě v momentě, kdy se firma nemůže vykázat udržitelným byznys model.

Například hodnota Lucid Motors nyní činí 72,5 miliardy dolarů, a to automobilka ani nezačala vyrábět své první vozy. Tržní kapitalizace společnosti Nikola byla jednu chvíli loni vyšší, než jaké dosahoval Ford, aniž by jmenovaná společnost vykazovala jakékoli tržby.

Pokud jde o Rivian, ten ve svém oficiálním vyjádření uvedl, že už teď eviduje 55 400 nevyřízených předběžných objednávek na své elektromobily R1T a R1S. Společnost očekává, že ku uspokojení této poptávky dojde do konce roku 2023.

Jen Amazon si přitom už teď objednal 100 000 vozidel, která má Rivian dodávat do roku 2030. A obě společnosti plánují, že již v příštím roce bude silnice brázdit na 10 000 nových dodávek pod logem Rivian-Amazon. 

Americký gigant do Rivianu investoval více než 1,3 miliardy dolarů (cca 29 miliard korun), už před IPO vlastnil 22,4 % akcií třídy A této firmy. Tento podíl má nyní při nabídkové ceně hodnotu přibližně 12,5 miliardy dolarů (277 miliard korun). Fordu náleželo před nabídkou 14,4 % akcií třídy A, což je podíl, který má nyní hodnotu 8 miliard dolarů (178 miliard korun).

Autor: Petr Pláteník

Další články