Starším kolegům vděčím za hromadu dobrých rad

Zdroj: Schneider Electric
Lidé 11. 01. 2023

Starším kolegům vděčím za hromadu dobrých rad

Monika Beranová pracuje ve společnosti Schneider Electric na pozici sales support & business analysis specialist. Ve firmě patří k té mladší generaci zaměstnanců, a jak sama říká, cení si toho, že se od svých starších a zkušenějších kolegů může mnohé naučit. Jednomu svému kolegovi prý vděčí i za svou aktuální pozici, na kterou by si bez jeho doporučení nikdy netroufla.

Ve společnosti Schneider Electric jste přibližně 3 roky. Jaký jste zažila nejlepší pracovní den?

Pokaždé když se mi podaří dokončit dlouhodobý úkol nebo projekt, mám na konci dne skvělý pocit. Takový ten den, kdy odcházíte z práce s čistým stolem, čistou hlavou a dobrým výsledkem. A ten zatím nejlepší? Vlastně byly dva. První, když mě můj kolega doporučil na moji současnou pozici, a druhý, když jsem na tu pozici byla přijata. Za mě to jsou určitě dny, které se vám vryjí do paměti jako ty nejlepší a nejúspěšnější.

Na jaký pracovní úspěch jste nejvíce hrdá?

Je to právě ten přechod v rámci Schneider Electric z účetní na pozici analytičky. Celé to vzniklo díky mému kolegovi, který si všiml mojí práce a toho, jak pracuji. Přišel za mnou a řekl: Hele, je tu ta a ta příležitost a myslím, že bys to měla zkusit, protože na to máš. Doporučil mě a ono to vyšlo. Nikdy by mě nenapadlo se na takovou pozici přihlásit. Sama od sebe bych na místo analytičky ani nepomyslela, ale uvědomila jsem si, že když si někdo všímá toho, co dělám, a stojí mu za to mě doporučit, měla bych toho využít. Takže ten úspěch je pro mě jakousi trojkombinací toho, že si někdo všimne, že jste dobrá, doporučí vás a nakonec vás přijmou. Na rozdíl od mé předchozí pozice cítím, že se nyní posouvám dál a dále se rozvíjím, což beru jako úžasnou příležitost.

Ve vašem týmu jste jediná žena. Máte nějakou radu pro ostatní ženy, které se plánují ucházet o práci v technickém světě?

Přijde mi, že jako ženy máme momentálně obrovskou výhodu. Dnes firmy, a myslím, že nejen ty s technickým zaměřením, hodně dbají na genderovou vyváženost, a tudíž na co největší zastoupení žen. Příkladem je i Schneider Electric, kde je na zaměstnávání žen kladen opravdu velký důraz. Sice v oddělení, kde pracuji, jsem jediná žena, ale ostatní týmy jsou už víceméně půl na půl. Proto moje rada zní: Využijte této doby, kdy je velká šance, že vás nikdo nebude posuzovat podle pohlaví, ale spíše na základě schopností, které té firmě nabízíte. Nebojte se zkusit něco nového, a pokud je příležitost, určitě se přihlaste.

Není to tak dávno, co jste dokončila vysokou školu. Jak se vám jako té, která patří do mladší generace, pracuje s kolegy, kteří jsou stejně staří jako vy, a jak s těmi o generaci či dvě staršími?

Tím, že jsem ještě docela mladá, určitě nemám v práci problém komunikovat s mladšími lidmi. Stejně to vnímám i u starších kolegů. U těch ale vidím, že jsou více zkušení, mají to v hlavě srovnané, vědí naprosto přesně, jak co funguje, a hlavně si nic nemalují. Vždycky si říkám: Těchto lidí se drž a uč se od nich, co to jde. Někteří z nich pracují ve Schneider Electric řadu let, a jakmile jim dáte najevo, že si jich a jejich zkušeností vážíte, odmění se vám hromadou dobrých rad. Předají vám svoje know-how, řeknou, jak to chodí, poradí, za kým jít pro informace a u koho to naopak nemá smysl. Za to jsem jim vděčná.

A čeho si na Schneider Electric ceníte nejvíce?

Schneider Electric je velmi aktivní, co se týče zelených a udržitelných řešení a stejně tak v otázce zaměstnávání žen a genderového vyvážení. Jsem pyšná, když v médiích narazím na článek o Schneider Electric ve spojitosti s těmito, řekněme, polarizačními tématy, a velmi oceňuji to, jak otevřeně se k nim Schneider Electric staví. Ale jednoznačně nejvíce si cením zaměstnanců a firemní kultury obecně. Schneider je firmou, která neustále inovuje a přichází s novými a lepšími systémy, se kterými jako zaměstnanec musíte držet krok – bez ohledu na to, jestli jste mladší nebo starší. Podle mě je až neuvěřitelné, jak obě strany drží tempo a tu smršť změn zvládají. Neříkám, že neexistují výjimky, ale lidi si tu opravdu vzájemně radí a pomáhají. Nepamatuji si, že by mě někdo někdy odmítl. Firemní kultura je ve Schneider Electric opravdu skvělá. Stejně jako jiné velké korporace i Schneider Electric má samozřejmě svoje neduhy, řadu pravidel a předpisů, která se musí dodržovat, ale lidé okolo vás vám toto vše vynahrazují.


Zdroj: Schneider Electric

Medailonek

Monika Beranová je ve společnosti Schneider Electric od roku 2019 a momentálně pracuje na pozici sales support & business analysis specialist, kam v rámci firmy přešla z místa finanční účetní. Monika získala titul inženýrky na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Před příchodem do Schneider Electric postupně nabírala zkušenosti na různých administrativních pozicích.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory