USA plánuje uzavřít „mezeru v zákonech“ umožňující prodej zbraní bez kontroly původu

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Politika 15. 04. 2024

USA plánuje uzavřít „mezeru v zákonech“ umožňující prodej zbraní bez kontroly původu

Bílý dům pracuje na tom, aby zamezil prodeji střelných zbraní bez federální kontroly na výstavách a internetu. Informaci přinesl web BBC.

Přibližně 23 000 obchodníků bude klasifikováno jako licencovaní prodejci střelných zbraní a jejich obchody budou podléhat kontrole. Generální prokurátor Merrick Garland k tomu řekl: „Pokud prodáváte zbraně převážně za účelem dosažení zisku, musíte mít licenci.“

Konec oficiálního prodeje neověřených zbraní

Podle zástupců prezidenta Bidena se pro-zbraňové iniciativy proti tomuto rozhodnutí určitě ohradí u soudu, i tak jsou ale přesvědčeni, že v tomto sporu zvítězí. „Všechna významná opatření, která prezident přijal ke snížení násilí páchaného střelnými zbraněmi, se stala předmětem žaloby,“ uvedl jeden z úředníků. „Alejeden soud za druhým tato opatření i přestopotvrzoval. Stejně to dopadne i v tomto případě.“

Národní asociace držitelů zbraní (NRA) v reakci na to oznámila, že se proti novým předpisům chystá bojovat, námitky vznesli i republikánští senátoři. Marrick Garland je ale přesvědčený, že i tak se nařízení stane „historickým krokem“, který „zachrání životy“. Data sbíraná na federální úrovni totiž ukazují, že při násilných útocích jsou stále častěji používány nelegálně pořízené zbraně.

Viceprezidentka Kamala Harrisová, do jejíž gesce spadá prevence násilí páchaného střelnými zbraněmi, uvedla, že nelicencovaným prodejcům zbraní „procházel“ neověřený prodej příliš dlouho.

Prezident Joe Biden pak přímo vyzval Kongres, aby „dokončil svou práci a přijal zákon o všeobecném prověřování minulosti zbraní“.

Republikáni couvají

Bílý dům se při rozšiřování svých požadavků odvolává na zákon o bezpečnějších komunitách z roku 2022, který jasněji stanovuje, kdo a co je považován za prodejce střelných zbraní. Přijat byl s podporou republikánů i demokratů po dvou masových střelbách v květnu 2022 – útoku na supermarket v Buffalu ve státě New York a střelbě ve škole v texaském Uvalde.

Mluvčí republikánského senátora Johna Cornyna tento krok označil za „protiústavní“. Spolu se stranickým kolegou Thomem Tillisem, který pomáhal vyjednat přijetí zákona, plánuje Cornyn předložit rezoluci o nesouhlasu, a to podle zákona o přezkumu Kongresu.

Podle navrhovatelů se nové nařízení se pokouší „přepsat zákon“ a „půjde proti záměru Kongresu“, jak vyplývá z kopie jejich navrhované rezoluce. Randy Kozuch, výkonný ředitel právního oddělení NRA, k tomu sdělil médiím, že tento krok je „útokem na držitele zbraní, kteří dodržují zákony“, a že se „využijí všech dostupných prostředků k zastavení tohoto nezákonného předpisu“.

Přibližně 80 000 licencovaných prodejců střelných zbraní v USA již nyní musí ověřovat jejich původ. Podle archivu Gun Violence došlo v loňském roce ve Spojených státech k více než 40 000 úmrtím v souvislosti se střelnými zbraněmi.

Autor: Petr Pláteník

Další články