;

Výzkumníci učí umělou inteligenci simulovat fotbalové zápasy. „Lektory“ jsou nejlepší hráči světa

Články 17. 12. 2020

Výzkumníci učí umělou inteligenci simulovat fotbalové zápasy. „Lektory“ jsou nejlepší hráči světa

Do roku 2050 vyvinout robotický fotbalový tým, který porazí aktuální mistry světa. Takový nemalý cíl si vytkla soutěž vědeckých pracovníků, o které jste pravděpodobně ještě neslyšeli.

RoboCup Japan Open je největší mezinárodní turnaj, ve kterém porovnávají síly umělé inteligence při simulování fotbalových zápasů. V současné době slouží především jako prostředek propagace robotiky a výzkumu umělé inteligence, ale v budoucnu, kdo ví…

Na rozdíl od klasických fotbalových simulátorů, kde algoritmus řídí tým jako celek, v RoboCupu se střetávají týmy složené z „digitálních individuí“. „Nyní se snažíme se co nejvíc přiblížit skutečnému světu, zvláště prostřednictvím posilování učebních metod – je to něco, jako kdybychom trénovali bez supervize ze strany lidí,“ vysvětluje Mahtab Sarvmaili z Dalhousie University, jednoho účastníků turnaje.

Stan Matwin, ředitel Institutu analýzy velkých dat na Dalhousie University, k tomu dodává: „Jde o nový způsob uplatnění umělé inteligence, kdy využíváme široké spektrum AI metod k tomu, abychom vytvořili simulaci individuálního vnímání, takže jednotliví účastnicí, nebo „hráči“, chcete-li, fungují autonomně, ale zároveň se učí, jak spolupracovat.“

Vyčistí oceány i zlepší počítačové hry

To, co vypadá jako pouhá „hra na fotbal“, může ale mít mnohem dalekosáhlejší důsledky. „Čeho lze především touto cestou dosáhnout, je metoda, pomocí které účastníci či roboti dokážou spolupracovat při dosažení určitého cíle,“ načrtává další možné perspektivy Amilcar Soares z téže univerzity.

Jeden ze zajímavých problémů, který v současnosti diskutuje řada firem, je, jak by mohli autonomní účastníci spolupracovat při čištění oceánů,“ rozvádí své myšlenky Soares. „Mohli byste mít velký počet robotů, kterým by lidé zadali úkol spolupracovat takovým způsobem, aby konečným cílem bylo vyčistit oceán nebo řeku.“

Stejný princip – tj. spolupráce individuí ovládaných umělou inteligencí – by mohl znamenat novou vzpruhu i pro herní průmysl. Jednání programovaných postav v počítačových hrách by pak bylo méně předvídatelné a více odpovídající realitě.

Umělá inteligence asistuje trenérovi

A jak vypadá konkrétně propojení umělé inteligence a fotbalu? Tým z Dalhousie University si např. při nominační cestě na finální turnaj osvojil defenzivní strategii napodobující tu uplatňovanou FC Barcelonou. Jako předobrazy pro umělou inteligenci sloužili skuteční obránci katalánského klubu.

A nejen to. V budoucnu bychom se mohli setkat s umělou inteligencí v realizačním týmu fotbalového klubu. „Můžeme mít třeba virtuálního asistenta trenéra, který by lidskému coachi pomáhal tím, že by ho upozorňoval na nefunkční strategii a potřebu střídání těchto konkrétních dvou hráčů apod.,“ popisuje možnou budoucnost Amilcar Soares.

Autor: Petr Pláteník

Další články