Wall Street otevírá „novou kapitolu“ v Číně

Zdroj: Pixabay
Byznys 03. 11. 2021

Wall Street otevírá „novou kapitolu“ v Číně

Společnost Goldman Sachs získala povolení k plnému vlastnictví podniku s cennými papíry v Číně, což může znamenat, že Peking zůstává otevřený zahraničním finančním skupinám, přestože geopolitické napětí stále sílí.

Goldman Sachs minulou neděli oznámila, že subjekt, který se dříve jmenoval Goldman Sachs Gao Hua Securities Company, bude přejmenován na Goldman Sachs Securities Company, informuje o tom americký zpravodajský server CNN. Tato jednotka, která byla založena v roce 2004, upisuje místní akcie a poskytuje finanční poradenství klientům v pevninské Číně.

„Tímto krokem začíná nová kapitola našeho podnikání v Číně po úspěšném 17letém společném podniku,“ uvedl generální ředitel David Solomon v dopise zaměstnancům. Wall Street již dlouho usiluje o lepší přístup k pevninské Číně, trhu, kde bankéři vidí obrovský potenciál navzdory nedávnému zpomalení hospodářského růstu. Tento proces je však obtížný, protože země se otevírá finančníkům bez místních partnerů pomalu.

Během týdne investovali Číňané jednu miliardu dolarů

To se možná začíná měnit. V létě dostala americká investiční společnost BlackRock povolení nabízet investiční produkty individuálním čínským investorům, a to jako první firma v zemi, která spravuje fondy výhradně v zahraničním vlastnictví. Během úvodního týdne přilákal fond 1 miliardu dolarů (přes 22 miliard korun).

„Čínsko-americké vztahy dosáhly bodu mrazu za vlády Donalda Trumpa, kdy obchodní válka těchto dvou mocností zasáhla prakticky celý svět. Napětí kolem obchodu, duševního vlastnictví a dodržování lidských práv sice převládá i nadále, Čína však svou rostoucí otevřenost ukazuje udělením licencí na plné vlastnictví finančních institucí pro americké banky Goldman Sachs a JPMorgan Chase & Co,“ dodává Petr Lajsek ze společnosti Colosseum.

Společnost JPMorgan Chase získala v srpnu od regulačních orgánů souhlas s plným vlastnictvím svého čínského podniku zaměřeného na cenné papíry. „Čína představuje jednu z největších příležitostí na světě pro mnoho našich klientů i pro JPMorgan Chase,“ uvedl tehdy v prohlášení generální ředitel Jamie Dimon.

Převládne byznys nad politikou?

Wall Street pokračuje v podnikání navzdory obtížím, které byznys v této zemi přináší. Washington a Peking jsou stále zapleteny v obchodní válce, řeší otázky duševního vlastnictví a lidská práva. V posledních měsících Peking také zahájil represe proti soukromým podnikům, které se zaměřují na čínské technologické giganty, jako jsou Alibaba nebo Didi, a na společnosti v dalších odvětvích.

Americká vláda také varovala podniky před riziky působení v Hongkongu, který je významným finančním centrem v regionu, poté, co Čína zavedla rozsáhlý zákon o národní bezpečnosti, který zpřísnil její kontrolu nad městem.

„To, že BlackRock i americké investiční banky posilují své operace v Číně, značí, že Wall Street věří obrovskému potenciálu, který největší asijská země nabízí. Zároveň jejich postoj signalizuje určitý optimismus ohledně současného regulatorního prostředí. Představitelé amerických finančních institucí soudí, že přestože regulatorní akce budou v dohledné době pokračovat, nakonec mezi čínskými elitami převládne pragmatismus. Pro Čínu by totiž odstřihnutí se od globálního kapitálového trhu představovalo katastrofu,“ uzavírá Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti CYRRUS.

Autor: Jiří Böhm

Další články