Zájem o hypotéky dramaticky klesl, přijdou problémy s jejich splácením

Zdroj: Pixabay
Byznys 29. 06. 2022

Zájem o hypotéky dramaticky klesl, přijdou problémy s jejich splácením

O 55 procent se od loňského roku propadla poptávka po hypotékách a 12 procent Čechů bude mít problém své hypotéky splácet, ukazují data finančně technologického portálu Frenkee.

Za těmito alarmujícími čísly je podle analytiků rostoucí inflace, s ní spojený růst cen a úrokových sazeb. Podle České bankovní asociace vzrostly měsíční splátky až o 6 000 korun. Data společnosti Frenkee také poukazují na to, že pro 12 procent Čechů je v letošním roce problematické své úvěry financovat.

Řešením pro řadu by mělo být především racionální a včasné plánování, které může zahrnovat účinné refinancování hypotečního úvěru. Banky na aktuální situaci reagují a svým klientům vycházejí vstříc, například prostřednictvím snížených sazeb, případně minimální dokladovostí pro prodloužení fixace. Dle CEO a zakladatele portálu Frenkee Jiřího Hluchého se v dlouhodobém horizontu stoupání sazeb ustálí a klesne na tři procenta.

„I přes odhady České národní banky očekáváme, že procento lidí, kteří se dnes vlivem rostoucích hypotečních úvěrů ocitnou ve finančních potížích, je výrazně vyšší. Dle našeho odhadu může být současná situace komplikací až pro 12 procent Čechů,“ komentuje Jiří Hluchý. 

Pro čtyřmiliónovou hypotéku je potřeba 80 tisíc čistého

Současná inflace se v České republice v květnu vyšplhala na 16 procent Ovlivňuje růst spotřebitelských cen, které dle Českého statistického úřadu meziměsíčně vzrostly o 1,8 procenta. Plošné zdražování se nevyhnulo ani segmentu hypoték. Aby Češi dosáhli na hypotéku ve výši čtyř milionů korun, musí prokázat minimální čistý příjem 80 tisíc korun. S rostoucí sazbou se také snižuje délka poptávané fixace na tři až pět let, zároveň klesá poptávka po delších fixacích.

„Finanční situace ve světě se mění a bude se tak dít ještě minimálně do dalšího roku. Stejně jako instituce se i lidé musí tomuto vývoji přizpůsobit. To nejlepší, co mohou udělat, je přemýšlet o své situaci racionálně a zhodnotit, co si nyní mohou dovolit. Vše důkladně a s dostatečným předstihem rozplánovat. Zamyslet se, zda bude lepší ve splácení hypotéky pokračovat, nebo nemovitost prodat a pořídit si něco menšího. Zkrátka vypnout emoce a racionálně přemýšlet. Jedním z klíčových kroků v takovou chvíli může být právě refinancování,“ říká Hluchý. 

Méně žádostí, vážnější zájemci a možnost refinancování

Přestože hypoteční trh zaznamenal významný pokles poptávky po sjednávání úvěrů, dle Frenkeeho jsou žádosti závaznější a spíše dojde k jejich uzavření. Klienti, kteří dnes hypotéku poptávají, mají opravdový zájem úvěr řešit. V tomto ohledu se situace oproti loňskému roku, kdy zákazníci hypotéky poptávali z důvodu nízkých sazeb, změnila. Podle portálu neměli tehdy zákazníci reálně zvolenou nemovitost ani promyšlený investiční záměr, lákala je však nízká sazba.

„Klientům doporučujeme, aby v současné situaci nejprve poptávali možnosti nabízené svou bankou a pokusili se vyjednat nejlepší možný úrok. V takovém případě je nutné pouze podepsání dodatku. V okamžiku, kdy se klient rozhodne hypotéku refinancovat skrze jinou banku, je nucen prokazovat příjem, což může představovat, vzhledem k aktuálním parametrům DTI a DSTI, značný problém,“ doplňuje Hluchý.

I hypotéka s úrokovou sazbou 6 procent může být výhodná

Nynější situace samozřejmě ovlivňuje i banky. „Je v zájmu bank, aby na situaci patřičně reagovaly. Proto pozorujeme, že se snaží svým klientům vyjít vstříc a přimět je, aby u stávajících hypotečních úvěrů setrvali. Flexibilnější banky nabízejí například snížení sazeb. Kdyby se někdo z mých známých nebo kamarádů zeptal, kde bude sazba v následujících letech, řekl bych, že se výše brzy ustálí a pak klesne na 3 procenta,” tvrdí Hluchý. Dle dat startupu Frenkee se poptávka po sjednávání hypoték oproti roku 2021 propadla o 55 procent. 

„Budoucnost vidíme pozitivně. Žádná krize netrvá věčně a sledujeme, že naši klienti smýšlejí podobně. Očekávají, že se karta otočí a hypoteční sazby budou v následujících letech příznivější. Pokud se ale zákazníkovi naskytne zajímavá možnost realitní investice, je třeba si uvědomit, že i s úrokovou sazbou 5 až 6 procent může hypotéka výhodná. Ve finále je třeba si stejně spočítat, jestli to v mé současné finanční situaci dává smysl,“ dodává Hluchý. 

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články