Ženy v IT si říkají o víc peněz než muži. A taky je dostanou

Zdroj: Empower Law Group
Byznys 09. 12. 2022

Ženy v IT si říkají o víc peněz než muži. A taky je dostanou

Softwarová manažerka – 100 tisíc korun měsíčně. Softwarový manažer – 50 tisíc měsíčně. I takové jsou rozdíly v platech mezi ženami a muži v IT. Podle údajů IT společnosti Integra EMEA byly letošní požadavky žen v průměru o 14 procent vyšší než odměny mužů.

Ženy na trhu IT specialistů tak už dokážou vydělávat víc než muži. Stále rostoucí IT trh i současná inflace přispívají k tomu, že ženy jsou si více vědomé své hodnoty na pracovním trhu. Nebojí se říct si o stejnou výplatu jako muži, nebo dokonce vyšší – a většinou ji dostanou.

Obrovský růst IT trhu i současná inflace vedou k tomu, že ženy si jsou stále víc vědomé své hodnoty.

Zdroj: Integra EMEA

„V posledním roce sledujeme nárůst případů, kdy si ženy zajímající se o pracovní pozici ve srovnání s mužem se stejnou praxí řeknou o stejně nebo více peněz. Všechny, které jsme do firem umísťovali, práci za požadovaných podmínek dostaly. Většinou šlo o zahraniční společnosti, kde rovné podmínky mužů a žen už dávno nejsou jenom na papíře,“ říká Kateřina Csirková, koordinátorka externích projektů IT společnosti Integra EMEA.

Ženy se nejčastěji hlásí na pozice systémových analytiků, software manažerů, manažerů kvality, manuálních testerů nebo agilních koučů. Podle údajů Integry byly požadavky úspěšných kandidátek na odměnu v průměru o čtrnáct procent vyšší, i když rozpětí se pohybovalo od šesti do téměř dvaceti procent. „V jednom případě si žena řekla dokonce o dvojnásobnou výplatu,“ uvádí Csirková.

„Ženy nevynikají úplně na vývojářských místech, ale právě v manažerských rolích. U nich je potřeba především schopnosti komunikace, vyjadřování, prezentace a organizace, přičemž tyto soft skills jsou typické právě pro ženy,“ dodává Csirková.


Zdroj fotografie: Empower Law Group

Autor: Jiří Böhm

Další články