;

Češi nevěří na létající auta, zato důvěřují robotům ve zdravotnictví

05. 09. 2019

Češi nevěří na létající auta, zato důvěřují robotům ve zdravotnictví

Co si takový obyvatel České republiky myslí o robotech? Jaký k nim má vztah a jestli jim vůbec důvěřuje? I to zjišťoval průzkum společnosti STEM/MARK realizovaný na zadání futuristického festivalu Future Port Prague.

Vrcholná oborová událost začíná již za několik dní, a proto není vůbec od věci podívat se na to, jak na problematiku robotiky a automatizace nahlíží širší veřejnost. Průzkum se zaměřoval především na nejbližší budoucnost, jak si ji lidé představují, co si od většího zapojení strojů do jejich života slibují, ale i čeho se třeba obávají.

Zdroj: Future Port Prague

Technologie jako běžnou součást svého života chápe už většina dotázaných, ale aktivně se o ně zajímá jen v průměru čtvrtina z nich, hlavně mladí lidé a muži. „Během roku došlo k nárůstu přesvědčení, že technologiím patří budoucnost, jsou nezbytné pro společnost stejně jako technické vzdělání a od počátku převažují jejich kladné přínosy proti negativům,“ vidí stav pozitivně Martin Holečko, zakladatel festivalu Future Port Prague, s kterým jsme si povídali v tomto rozhovoru.

Letadel bude víc než dronů

Největší naděje vkládají lidé do rozvinutých technologií při jejich využití v lékařství, především v případě boje s rakovinou. Více než polovina vidí přínos také v genetických úpravách a operacích prováděných roboty. Paradoxně jsou ale lidé dost skeptičtí, pokud jde o brzké použití umělé inteligence v lékařské diagnostice – představit si ho dovede jen třetina respondentů. To už se přitom ale pomalu stává žitou realitou. O něco otevřenější je česká společnost u použití nanobotů ve zdravotnictví.

Foto: فاطمه درستی, Wikmedia Commons, CC BY-SA 4.0

Češi nevěří létajícím autům, tzv. VTOL (vertical take-off and landing, tj. s kolmým startem a přistáním), respektive mají velké pochybnosti, že se jich dočkáme v dohledné budoucnosti. Větší zapojování dronů do veřejné dopravy jim přijde naopak docela pravděpodobné. Nepřeceňují ale jejich význam, podle dotazovaných budou do budoucna tvořit jen asi 40 % pohybujících se objektů na nebi, 60 % stále obstarají letadla.

Jak budeme jezdit?

Mobilita vůbec patří mezi klíčová témata, kterými se společnost zabývá a do budoucna i nadále zabývat bude. Podíl elektromobilů podle účastníků průzkumu stoupne na 30–40% prodaných aut v roce 2024. Řízení se ale moc nezmění, jen se zintenzivní využití automatické převodovky a alternativních paliv. Hlavně ženy by si přály, aby se zvýšil podíl samojezdících aut.

Průzkum byl realizován metodikou CAWI (online) dotazováním na přelomu července a srpna 2019 společností STEM/MARK na vzorku 518 respondentů z cílové skupiny internetové populace ve věku 15–60 let, reprezentativně dle pohlaví, věku, vzdělání, kraje a velikosti místa bydliště.

Autor: Petr Pláteník

Další články