Google vyplatí své zaměstnankyni milion dolarů. Kvůli nižší výplatě, než mají mužští kolegové

Zdroj: Pixabay
Life 01. 11. 2023

Google vyplatí své zaměstnankyni milion dolarů. Kvůli nižší výplatě, než mají mužští kolegové

Manažerka Ulku Roweová obvinila technologickou společnost z toho, že méně zkušení mužští zaměstnanci dostávají vyšší plat než ženy na stejné pozici.

Podle informací webu The Verge porota shledala Google vinným ze sexuální diskriminace a přiznala vedoucí pracovnici Google Cloudu kompenzaci 1,1 milionu dolarů. Roweová v žalobě mimo jiné tvrdila, že ji společnost odmítla později ještě i povýšit. Šlo údajně o odvetu za její oficiální stížnosti, a to jak interní, tak následně soudní.

Agentura Bloomberg Law informuje o rozhodnutí poroty, ve kterém se uvádí, že odškodné musí Google Roweové zaplatit jak za trestní újmu, tak jako kompenzaci za utrpěnou újmu. Dále pak se ve vyjádření porotců konstatuje, že ačkoli Google s Roweovou zacházel „kvůli jejímu pohlaví jinak než s ostatními zaměstnanci“, neprokázalo se, že by porušil newyorské zákony tím, že jí platil méně než dvěma jejím mužským kolegům.

Diskriminace nebude tolerována

Roweová před zahájením soudního procesu prohlásila, že její působení v Googlu bylo „zastíněno tím, co považuje za nespravedlivé finanční odměňování, ale i zacházení, a to právě kvůli jejímu pohlaví“. Společnost ji údajně odmítla povýšit na viceprezidentku, místo toho získal tento post muž, který se o něj ani neucházel, a navíc neměl dostatečnou kvalifikaci. Poté co podala žalobu, se tato situace opakovala ještě jednou.

V e-mailu zaslaném serveru The Verge advokátka Cara Greeneová z advokátní kanceláře Outten & Golden uvedla, že „jednomyslný verdikt potvrzuje oprávněnost obvinění paní Roweové ze špatného zacházení ze strany společnosti Google“. Navíc ale i vysílá do veřejnosti signál, že „diskriminace a odplata nebudou na pracovišti tolerovány“.

Google a reformy

Mluvčí Googlu Courtenay Menciniová v prohlášení zaslaném serveru The Verge konstatuje, že společnost je „potěšena“ zjištěním poroty, že Roweová byla „spravedlivě odměňována“. Ale také potvrzením, že „jí následně nebylo odepřeno žádné povýšení – bez porušení newyorských zákonů o rovnosti odměňování“.

Courtenay Menciniová také ale ve zmiňovaném komuniké píše: „Nesouhlasíme se závěrem poroty, že paní Roweová byla diskriminována kvůli svému pohlaví nebo že se jí někdo mstil za její kritická vyjádření dávající do souvislosti výši platu, pracovní zařazení a pohlaví pracovníka. Projevy odvety na pracovišti netrpíme a veřejně proklamujeme naše velmi jasné zásady v této věci. Stížnosti zaměstnanců bereme vážně, i případ paní Roweové jsme důkladně prošetřili, a zjistili jsme, že k žádné diskriminaci ani odvetě nedošlo.“

Cara Greeneová ocenila „úsilí zaměstnanců Googlu, kteří v roce 2018 veřejně vystoupili a dožadovali se na společnosti reforem“. Více než 20 000 pracovníků a smluvních partnerů uspořádalo v tomto roce protestní manifestaci poté, co vyšetřování deníku New York Times odhalilo, že společnost vyplatila jako odchodné spolutvůrci systému Android 90 milionů dolarů. Ten byl donucen Google opustit kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování.

Autor: Petr Pláteník

Další články