;

NOVINKY: Koboti se chovají jako štěňátka a mrkněte na neuvěřitelnou webkameru

Zdroj: Pixabay
Články 07. 05. 2021

NOVINKY: Koboti se chovají jako štěňátka a mrkněte na neuvěřitelnou webkameru

Budeme muset přetočit Jurský park? I takové otázky nás tentokrát pálí při průletu tím rozhodně zajímavým, co se událo v průběhu posledního týdne až dvou. Ale dojde i na serióznější věci.

Slavný robo-pes od Boston Dynamics nakonec nebude pomáhat newyorské policii. Nenaplní se tak chmurné vize z epizody seriálu Black Mirror, pro kterou se Spot stal inspirací. Důvodem ukončení spolupráce se podle webu TechXplore staly nesouhlasné reakce ze strany veřejnosti i oficiálních zastupitelů.

A to není jediná futuristická technologie, která by měla „zlepšit“ kontrolu a s tím související naši bezpečnost. Vědci z Pacific Northwest National Laboratory vyvíjejí skener bot. Slyšíte dobře. A ačkoli vám to může znít divně, jde o praktickou věc. Díky tomuto skeneru odpadne zdlouhavá a nepohodlná nutnost sundávat boty na letištích k prověření, jestli neobsahují trhavinu nebo kontraband.

A když už jsme na těch letištích… Australská studie zjistila, že kdyby se na střechy všech zdejších státem provozovaných letišť instalovaly fotovoltaické panely, vyprodukovaná energie by mohla zásobovat až 136 000 domácností, tedy středně velké město.

Třeba to bude město, ve kterém si pustíte lokalizovaný playlist z Apple Music. Americký gigant nyní u více než 100 světových měst zveřejňuje denně top seznamy skladeb přehrávaných místními uživateli. Samozřejmě se prozatím výběr omezuje na metropole, jako je v Severní Americe Los Angeles, Chicago, Atlanta, Philadelphia či Toronto. Z evropských měst máte tuto příležitost v Paříži, Berlíně, ale i třeba Dublinu. A nezapomíná se ani na Afriku (Nairobi, Johannesburg), Asii (Soul, Bangkok, Manila), Latinskou Ameriku (Rio de Janeiro, Bogotá) nebo Blízký východ (Tel Aviv, Istanbul, Dubaj).

Exoskelet, co „chodí“ sám

Cenu za výzkum od Amazonu dostali vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu, kteří vyvinuli hlasového asistenta lépe vybaveného pro komunikaci se seniory, konkrétně těmi staršími 65 let. Největší výzvu prý představovalo uzpůsobit digitálního pomocníka způsobu komunikace demografické skupiny, která prožila většinu života bez počítačů a internetu, a tak není zvyklá formulovat zadání tak přesně a v co nejkratší formě.

Jinému druhu interakce člověk – automatizovaný přístroj se věnuje studie zmiňovaná na webu IEEE Spectrum. Její autoři tvrdí, že pokud se koboti budou „chovat jako štěňátka“, spolupráce s nimi bude pro pracovníky příjemnější. Co se tím konkrétně myslí? Že by nebylo od věci při programování robotů vzít v potaz inspiraci pro způsob pohybu z přirozeného chování zvířat.

Samostatněji si možná brzy začne počínat i exoskelet, který má hendikepovaným a potřebným pomáhat v pohybu i jiných aktivitách. Vědci z kanadské University of Waterloo pracují na zařízení, které by za využití kamer a umělé inteligence vykonávalo řadu úkonů provázejících chůzi samostatně, bez nutného impulzu udělovaného pokaždé uživatelem.

Na chůzi dinosaurů si zase posvítili nizozemští vědci a asi kvůli nim budeme muset „přepsat“ všechny ty Jurské parky a úžasné dokumenty zakládající se na 3D simulacích. Konkrétně u Tyrannosaura rexe podle biomechanických modelů musíme počítat s jiným způsobem a rychlostí chůze, než se dosud předpokládalo. Jeho enormní ocas lze totiž chápat jako určitou náhradu třetí končetiny, a tak se vymyká dosud na něj aplikovaným předpokladům vztahujícím se k pohybu dvounohých tvorů.

Do pravěku se obracejí nejen výzkumníci, ale i vývojáři. Podle vědců z University of South Australia právě u vyhynulé obří vážky, která se proháněla nad zemí před 300 miliony let, najdeme vhodný model pro budování dronů pohybujících se s pomocí mávání křídel.

Skautky a drony

A inspiraci v hájemství přírody našli i kubánští inženýři, kteří svého drona vymodelovali do podoby krahujce. Ale tím jejich „naturalismus“ nekončí. K jeho výrobě použili kromě nezbytného plastu a kovu také třeba dřevo. Většinu z prototypu pořídili vlastníma rukama, tak velká je touha na „ostrově svobody“ zařadit se po bok aktuálnímu technologickému vývoji.

To na druhé straně Mexického zálivu, v USA, už drony využívají při leckterých příležitostem. Ve státě Virginia například pomáhají skautkám doručovat tradiční sušenky lidem přímo domů, až k prahu jejich dveří, aby této bohulibé tradici nevystavil ani koronavirus stopku.

Na lidi v době pandemie myslí i vědci z proslulé MIT. Vyvinuli pro ně totiž robota, který vás učeše. Ano, slyšíte dobře. Robotická paže s kartáčem na konci by měla hlavně pomoct těm, kteří pro přemíru nasazení při péči o druhé a zajišťování dalších potřeb nemají čas sami na sebe.

A pokud vám takový nápad přijde už trochu přitažený za vlasy, to jste ještě neviděli nový výdobytek na poli webkamer. A on neviděl vás! Eyecam je kamera vypadající jako lidské. A stejně jako to vaše zvládá mrkat, koukat kolem sebe nebo na vás upřeně hledět! No ostatně, podívejte se sami!

Autor: Tomáš Vrána

Další články