Od roku 2025 už nebude Česko závislé na ruské ropě

Zdroj: Pixabay
Ekonomika 05. 12. 2023

Od roku 2025 už nebude Česko závislé na ruské ropě

Díky rozšíření kapacity ropovodu TAL se začne od roku 2025 dodávat do Česka až 8 milionů tun ropy, o 4 miliony více než nyní. Podle premiéra Fialy tak bude Česká republika nejpozději koncem příštího roku nezávislá na ropě z Ruska.

ČEZ spolupracuje na aktivitách České republiky a společnosti MERO ČR týkající se rozšíření kapacity ropovodu TAL v rámci projektu TAL-PLUS. V severní Itálii dá ČEZ k dispozici nově budované kogenerační jednotky umístěné souběžně s trasou TAL.

Ty vyrobí elektřinu a teplo sloužící ke zvýšení efektivity pohonu čerpadel ropovodu i k dosažení lepších přepravních vlastností ropy. Cílem je odstřižení republiky od ruských dodávek ropovodem Družba.

Skupina ČEZ postaví v nejbližších měsících v severní Itálii až sedm vysoce výkonných plynových kogeneračních jednotek o celkovém výkonu do 26 MW. Dvě kogenerace u Terstu už jsou v současnosti v provozu.

Tyto energetické zdroje bude provozovat společný podnik italské firmy EnerProject Srl a společnosti Elevion Group, dcery ČEZ zaměřené na poskytování služeb v oblasti moderní energetiky v širším regionu střední Evropy. Kogenerační jednotky schopné rychlého najetí budou patřit k nové podpůrné infrastruktuře ropovodu TAL.

Ten začíná v italském Terstu a v Rakousku, Německu a ČR postupně zásobuje 8 rafinérií. Od roku 1995 k nim díky odbočce IKL patří i Kralupy a Litvínov. Současné dodávky prostřednictvím TAL sice neumožňují 100% pokrytí potřeb ČR, do dvou let by však mělo být všechno jinak. A to díky probíhajícímu projektu TAL-PLUS, rozšíření kapacity TAL, který realizuje společnost MERO.

Česko se postupně zbavuje závislosti na ropě

Podle českého premiéra Petra Fialy byla Česká republika v minulosti vydíratelná z hlediska energetických zdrojů, a to bylo potřeba změnit.

„Byli jsme závislí na Rusku, které tyto zdroje využívalo k prosazování své zahraniční politiky. Proto jsme za posledních 18 měsíců významně posílili energetickou bezpečnost. Dalším logickým krokem je zajištění bezpečných dodávek ropy v dostatečných objemech. Díky našemu vyjednávání, koordinovanému postupu v rámci EU a aktivnímu přístupu společností MERO věříme, že nejpozději koncem příštího roku budeme naprosto nezávislí na dodávkách ropy z Ruska,“ uvedl Petr Fiala.

„Rozšíření kapacity ropovodu TAL byl jedním z prvních projektů, na kterém jsme v rámci zbavování se energetické závislosti na Rusku začali po invazi na Ukrajinu pracovat. Je to jediná cesta, která nám umožní nahradit ropu dováženou ropovodem Družba, přes který k nám může téct pouze ropa původem z Ruska. Jsem proto rád, že se nám projekt již brzy podaří dotáhnout do konce, půjde totiž o historický moment, kdy poprvé budeme schopni obejít se bez ruské ropy. Daří se to především díky iniciativě společnosti MERO a využitím technických možností ČEZ,“ dodává ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Závislost na ruské ropě ale zatím roste

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda v rozhovoru pro Focuson.cz uvedl, že v případě ropy je závislost České republiky na dovozu z Ruska ž stále vysoká. 

„Když se podíváme na čísla Českého statistického úřadu za první tři čtvrtletí letošního roku, objem dovezené ruské ropy je nejvyšší od roku 2010. A nedaří se nám zatím tuto závislost snižovat,“ popisuje situaci Kovanda. 

„Tím nechci říct, že vláda nic nedělá,“ přiznává férově Kovanda „Dojednala rozšíření kapacity Transalpinského ropovodu, který povede ropu z italského přístavu Terst přes Alpy do Bavorska a pak přes další ropovody do České republiky. Samozřejmě ale něco takového nejde zbudovat hned, počkáme si do roku 2025.“

Maximální investice na projekt TAL-PLUS by měla být 2,3 miliardy korun

Celkový odhad nákladů na projekt TAL-PLUS, včetně úpravy technologie MERO Germany, úpravy technologie MERO ČR a vedlejších nákladů je podle informací společnosti ČEZ 1,3 až 1,6 miliardy korun. V případě potřeby navýšení skladovacích kapacit činí celkový odhad nákladů 2,3 miliardy korun (při kurzu 25 Kč/€).

Navíc finanční náklady na projekt plně pokryje společnost MERO ČR a nevzniknou tak dodatečné náklady pro státní rozpočet.

„Díky aktivnímu přístupu naší společnosti Elevion Group v horizontu několika měsíců poskytneme čerpadlům ropovodu TAL potřebný výkon pocházející z kogeneračních jednotek. Dvě z nich umístěné přímo u přístavu v Terstu už jsou v provozu a zbylé postupně stavíme podél trasy ropovodu směrem k rakouské hranici,“ řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Díky projektu TAL-PLUS, který počítá s rozšířením kapacity ropovodu TAL získá Česko o 4 miliony tun ropy ročně navíc z italského přístavu Terst, tedy západní cestou přes ropovody TAL a IKL. A plně se nahradí dodávky ruské ropy, které do Česka proudí ropovodem Družba.

„Naše země bude díky tomu už od roku 2025 zcela nezávislá na ruské ropě. Práce na projektu TAL-PLUS úspěšně pokračují. V tuto chvíli máme již vybrané dodavatele klíčových komponentů, kterými budeme kapacitu ropovodu TAL navyšovat. Na trase ropovodu nás čekají technické úpravy, které nemají v historii TAL obdoby. V plánu máme také velké technické změny na Centrálním tankovišti ropy v Nelahozevsi. Musíme připravit naši infrastrukturu na masivnější průtoky nových dodávek ropy, též posuzujeme i posílení skladovacích kapacit Centrálního tankoviště,“ uzavírá generální ředitel MERO ČR Jaroslav Pantůček.

Autor: Jiří Böhm

Další články