Pandemie a válka na Ukrajině sebraly české ekonomice pět let

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekonomika 13. 02. 2024

Pandemie a válka na Ukrajině sebraly české ekonomice pět let

Potraviny zlevní a koruna posílí. Inflace výrazně klesne a reálné mzdy nadále porostou. Rok 2024 by se měl podle nového výzkumu Komerční banky nést v duchu růstu, který naši ekonomiku přiblíží až k předpandemické úrovni. 

Pandemie koronaviru, konflikt na Ukrajině, energetická krize a dvouciferná inflace. Ze začarovaného kruhu jako by pro Českou republiku nebylo úniku. Očekávání pro letošní rok jsou však příznivá. Po loňském poklesu HDP o 0,4 % dokáže ekonomika vyrůst o 0,8 %. I tento „ospalý rozjezd ekonomiky“ je však po období turbulencí a nejistot více než vítaný. 

Česká ekonomika je navíc úzce spjatá s tou Německou, která je zaseknutá mezi stagnací a recesí, letošní oživení proto bude velmi pomalé – dokonce pomalejší, než se očekávalo. Předpandemické úrovně bychom měli dosáhnout až koncem tohoto roku. „Období pandemie a války na Ukrajině, respektive energetická krize, tak české ekonomice sebralo bezmála pět let,“ uvádí ve své lednové čtvrtletní zprávě Komerční banka.

Inflace by měla klesnout pod 3 %

Jedním z klíčových faktorů, který bude hnací silou ekonomického oživení, se stane spotřeba domácností. Ta by měla být podpořena nejen obnoveným růstem reálných mezd (6,9 %), ale i postupným rozpouštěním vysokých úspor, které si některé domácnosti vytvořily během období ekonomické nejistoty.

Růst mezd je však stále zatížen inflací, která za roky 2022 a 2023 vedla ke snížení kupní síly průměrné mzdy o 11 %. Letos se však očekává růst o 4,2 %, což odpovídá pozvolnému oživení spotřeby domácností. Samotná inflace by pak z dvouciferného čísla měla klesnout na 2,7 % a v příštím roce na 2,2 %. 

Připlatíme si za energie, potraviny zato zlevní

Ceny elektřiny a plynu stoupnou podle KB asi o 12 % a jejich nárůst bychom měli pocítit i ve veřejné dopravě. Zato konečné ceny potravin by měly mírně klesnout. Bez zahrnutí daně z přidané hodnoty se očekává růst jejich cen v průměru pouze o 0,6 %. Po přičtení DPH, jejíž sazba se z důvodu zavedení konsolidačního balíčku snížila u potravin z 15 % na 12 %, očekáváme jejich zlevnění o celé jedno procento.

Dostupnější bydlení pro mladé rodiny

Nejenže se podle KB zkrátí průměrná doba fixací u hypoték, podle expertů budou ceny nemovitostí stagnovat nebo mírně růst, a to v řádu jednotek procent. Zájemci o nové bydlení tak nebudou mít horší kupní podmínky než v minulém roce. 

Autor: Lenka Hrušková

Další články