Petr Kymlička: Světlo na konci tunelu pro český průmysl v nedohlednu

Zdroj: Moore Czech Republic
Lidé 09. 08. 2023

Petr Kymlička: Světlo na konci tunelu pro český průmysl v nedohlednu

Česká průmyslová produkce brzdí a vyhlídky na další měsíce nejsou dobré. V červnu meziročně vzrostla o 0,9 %, což je oproti květnovým 1,4 % značné zpomalení. Propad ve většině odvětví již nemůže vyvážit ani jediný rostoucí sektor, kterým je tradičně výroba automobilů, říká Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Navíc automobilový průmysl těží z odložené poptávky z dob čipové krize. Je však otázka, jak dlouho ještě automobilky udrží nad vodou celý český průmysl, který prochází recesí.

Světlo na konci tunelu vyhlíží kapitáni českého průmyslu zatím marně. Pro budoucí vývoj průmyslové produkce je klíčová poptávka. Hodnota nových zakázek se přitom v červnu ještě více propadla, meziročně klesla o 5,8 % proti květnovým 4,4 %.

Obavy z nedostatku budoucí poptávky a zhoršení situace ve zpracovatelském průmyslu dokresluje i červencový Index nákupních manažerů (PMI). Podle něj vidí čeští manažeři zatím jediný pozitivní signál ve snížení tlaku na růst cen vstupů, a to zejména díky pomalu klesající inflaci.

Pochmurná nálada však není jen mezi českými manažery – index PMI v eurozóně nabízí také neveselý pohled. Ve zpracovatelském průmyslu eurozóny klesl v červenci na 42,7 bodů, přičemž úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.

Propad až na úroveň 38,8 bodů je citelný zejména v Německu. O bývalém motoru evropské ekonomiky se proto stále častěji mluví jako o nemocném muži Evropy, což je bohužel problém nejen Německa, ale i české ekonomiky, která je stále s tou německou úzce provázaná.

Český statistický úřad vedle zpomalení růstu průmyslové produkce a poklesu hodnoty nových zakázek přinesl jediné výrazně rostoucí číslo z průmyslu, a to růst mezd. Průměrná hrubá mzda se v červnu v průmyslu meziročně zvýšila o 9,1 %. To jen dokresluje situaci na českém trhu práce, kde zaměstnavatelé velmi těžko hledají kvalifikované pracovníky a čelí tlaku na růst mzdových nákladů.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články