Přiblíží se sazby hypoték ke 4 procentům?

Zdroj: Pixabay
Ekonomika 20. 03. 2024

Přiblíží se sazby hypoték ke 4 procentům?

Česká národní banka (ČNB) snížila dvoutýdenní repo sazbu o půlprocentního bodu, v důsledku čehož by se sazby hypoték mohly pohybovat kolem 4 procent v případě refinancování. Nadále poroste zájem o krátké fixace.

Ještě v prosinci minulého roku činila průměrná výše úrokových sazeb hypoték 6,02 procent. Domácnosti, které si zafixovaly dražší hypotéky v letech 2022 a 2023, tak mohou získat i o několik procentních bodů nižší úrokové sazby, neboli splácet o tisíce korun měsíčně méně. 

„Další snížení základní úrokové sazby je skvělou zprávou pro všechny, kteří vyčkávají na sjednání hypotéky a následné pořízení nemovitosti. To dlouhodobě povede ke zvýšené poptávce po nemovitostech a růstu jejich cen. Horší zpráva to je pro výnos spořicích účtů a dluhopisů, kde bude následovat pozvolný pokles úrokové sazby,“ říká CEO a zakladatel investiční platformy InvestBay Daniel Rajnoch.

Nyní se vyplatí kratší fixace

„Takzvaná hypoteční turistika se však od září přestane vyplácet, protože podle již schválené zákonné úpravy budou banky moci za předčasné splacení hypotéky požadovat až jedno procento z nesplacené jistiny úvěru. Nejrozumnější proto je, začít se již nyní poohlížet po výhodnější hypotéce, a vzhledem k očekávanému dalšímu poklesu úrokových sazeb zvolit fixaci na kratší období, tedy rok až tři,“ radí Tomáš Rosenkranc, produktový specialista financí Ušetřeno.cz.

Nejvýhodnější nabídku na refinancování hypotéky v současné době nabízí Moneta, a to sazbu ve výši 4,29 procent při uzavření pojištění schopnosti splácet, a bez něj 4,49 procent. Ostatní banky se již chystají dorovnávat s tím, že dnešní očekávané snížení úrokových sazeb centrální bankou konkurenční boj v tomto segmentu dále zintenzivní.

Poroste cena nemovitostí

Díky dnešnímu rozhodnutí ČNB zlevní především úrokové sazby krátkých fixací na 1, 2 a 3 roky. Oblíbenost těchto fixací roste už nyní, v únoru mělo takovou fixaci 77 % všech poskytnutých hypoték. V následujících měsících zamíří naprostá většina nabízených úvěrů v tomto spektru pod hranici 5 %, pod tuto sazbu se už dnes umí zkušení finanční poradci s hypotékou dostat.

„Pokud dnes čekají zájemci o koupi nemovitosti na levnější hypotéku, nemusí vůbec ušetřit. Čekání zvyšuje riziko, že vyhlédnutou nemovitost koupí dráž. Se zvyšující se poptávkou po nemovitostech, která s klesajícími sazbami začíná ožívat, se postavení kupujících pomalu otočí a budou ve slabší pozici,“ informuje Libor Vojta Ostatek, hypoteční expert, Broker Trust.

Základní sazby budou i nadále klesat

Ekonomové očekávají, že i na dalším zasedání přikročí ČNB k ponížení základní sazby minimálně o 0,5 procentního bodu. Snižování úrokových sazeb tak bude trvat ještě mnoho měsíců.

„Samotná inflace je na cíli ČNB. Dokonce letos znatelně „podstřeluje“ její inflační prognózu. To by samo o sobě otevíralo prostor ke snížení sazeb o 0,75 procentního bodu, nebo dokonce o celý procentní bod, avšak takovému kroku brání právě poměrně slabá koruna – slabší, než jakou by ji ČNB chtěla mít. Ovšem platí také to, že nižší než očekávaná inflace umožňuje centrální bance tolerovat slabší úrovně kursu české koruny, neboť ty zatím tedy žádný výraznější inflační tlak nevytvářejí. Je třeba však mít na zřeteli, že současné kroky centrální banky se s největší intenzitou projeví na horizontu dvanácti až osmnácti měsíců,“ tvrdí Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Pozor na deflaci

Podle některých ekonomů data z průmyslu ukazují na deflaci. Léčit deflaci u spotřebitelských cen je mnohem složitější než léčit inflaci. Při deflaci totiž lidé odkládají spotřebu. Čekají, že za měsíc bude zboží levnější. To ovšem vede k poklesu maloobchodních tržeb, které tvoří velkou část hrubého domácího produktu. To tlačí ekonomiku níž. Pokles ekonomiky ovšem přináší další pokles cenové hladiny, což vytváří nepříjemnou spirálu.

„Tomu je třeba se vyhnout. Nejlepší cestou je včas snížit úrokové sazby. Když se toto neudělá rychle, musí potom centrální banka využívat své další možnosti, jako je snaha o znehodnocení měny. Slabá koruna by totiž zboží ze zahraničí zdražila a inflace by se vrátila do kladných hodnot. To se dá však řešit elegantněji skrze rychlý pokles sazeb,“ dodává Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group.

Autor: Jiří Böhm

Další články