Pro zlato už nemusíte chodit do zlatnictví, dostanete ho i v bankomatu

Zdroj: Miroslav Oupic. FocusOn
Byznys 14. 10. 2021

Pro zlato už nemusíte chodit do zlatnictví, dostanete ho i v bankomatu

Bankomat vám vydá peníze nebo si je do něj můžete vložit. Víme ale o zařízení s názvem Au-tomat, ze kterého si můžete vybrat zlato. Není to ale přístroj, který byste hledali v hotelu Emirates Palace v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech, jak by se dalo čekat. Jedná se totiž o bankomat umístěný v přízemí obchodního centra Nový Smíchov v Praze.

Již na první pohled upoutá svojí zlatavou barvou. Zlato obdrží zájemce v tomto „bankomatu“ ihned v podobě certifikovaných zlatých slitků ve třech velikostech – gramovou cihličku, desetigramovou cihličku nebo trojskou unci. Přičemž limit pro nákup je ve výši 250 000 korun nebo 10 000 eur. Vzhledem k tomu, že se v bankomatu platí nezvykle hotovostí, jedná se o anonymní nákup. Cena zlata v tomto bankomatu kopíruje aktuální tržní hodnotu. Poplatek za nákup zlata prostřednictvím Au-tomatu činí procentuální část z hodnoty transakce, přičemž tato částka je již přičtena ke kupní ceně zlata. O výši tohoto poplatku je zájemce informován před potvrzením pokynu k nákupu.

Vlastníkem Au-tomatu je společnost Gold.plus, která provozuje v České republice zatím tento jeden exemplář.

Inspiraci jsme našli ve Spojených arabských emirátech,“ řekl našemu portálu Petr Jančík, vedoucí klientského centra Gold plus. „Tam jsou tyto automaty zcela běžné. Proto nás napadlo, že bychom i tuto možnost mohli přinést do České republiky, a troufáme si tvrdit, že česká společnost tuto možnost přijala pozitivně.“

I digitalizované zlato

Tento bankomat, který byl v pražském obchodním centru Nový Smíchov nainstalován 3. června letošního roku, je zatím jediný v České republice. „Samozřejmě máme v plánu expandovat, Au-tomaty chceme umístit v každém větším městě České republiky a poté případně expandovat i do zahraničí,“ dodává Petr Jančík.

Společnost Gold.plus nabízí zlato nejen v této fyzické podobě, ale také v digitalizované verzi přes svoji mobilní aplikaci. Tato forma nákupu zlata je do hodnoty 25 tisíc korun bez registrace. Po případné registraci je obchodování již bez limitů. Velkou výhodou je skutečnost, že uskutečnění nákupu nebo prodeje zlata trvá v mobilní aplikaci jen pár vteřin.

Když bychom měli vyjádřit poměr nákupu přes aplikaci proti bankomatu, tak 60 % obchodů je vypořádáno pomocí aplikace, kdy klient vlastní digitální zlato, které máme 100% kryté fyzickým zlatem, a zbylých 40 % probíhá pomocí našeho Au-tomatu,“ objasňuje Petr Jančík.

Zaujala vás tato možnost nákupu zlata? Raději byste si nakoupili digitalizované zlato, nebo jeho fyzickou podobu v tomto Au-tomatu? A pokud o zlato zájem zatím nemáte, můžete si tento u nás stále ještě nezvyklý bankomat prohlédnou při vašich nákupech.

Autor: Miroslav Oupic

Další články