Sedm minut hrůzy. Rover Perseverance vyslaný NASA přistál na Marsu

Zdroj: NASA
Články 18. 02. 2021

Sedm minut hrůzy. Rover Perseverance vyslaný NASA přistál na Marsu

Dlouho očekávaný den je konečně tady. Od svého vzletu ze země 30. července minulého roku rover Perservance urazil 470 milionů kilometrů a dnes večer konečně přistál na Marsu, konkrétně ve 21:55 středoevropského času.

Jak informuje web americké televize CNN, Perseverance je první misí NASA, která bude hledat známky dávného života na jiné planetě. Má tak pomoct rozklíčovat velkou civilizační otázku: Byl někdy na jiných planetách (Marsu) život?

Rover prozkoumá kráter jménem Jezero, kde před 3,9 miliardami let reálné jezero skutečně existovalo. Bude hledat mikrofosilie v tamních skalách a půdě. Navazující mise má pak vzorky shromážděné roverem Perseverance doručit k dalšímu zkoumání přímo až na Zemi. Tento let by se měl uskutečnit někdy v průběhu třetí dekády 21. století.

I když nešlo sledovat přistání „naživo“, NASA vyzývala veřejnost, aby se naladila na odpočet a komentář k přistání, který byl vysílán od 14:15 východního amerického časového pásma, tedy od 20:15 u nás. A to jak prostřednictvím webu NASA, jejich aplikace či téměř jakékoliv sociální sítě, jako jsou YouTube, Twitter, Facebook, LinkedIn, Twitch nebo Dailymotion.

Zde můžete sledovat odpočet a komentář k přistání roveru Perseverance.

7 minut hrůzy

Mise Perseverance je v pořadí devátým přistáním NASA na Marsu a pátým roverem. Nejprve si ale musela projít nechvalně známými „sedmi minutami hrůzy“. Jednosměrný interval, za který rádiové signály docestují ze Země na Mars, trvá asi 11 minut, což znamená, že sedm minut, během nichž kosmická loď přistává na Marsu, uběhnou bez jakékoli supervize nebo možnosti zásahu týmů NASA na Zemi.

Pozemní operátoři sdělí kosmické lodi, kdy má zahájit EDL (vstup, sestup a přistání), a odtud již převezme řízení sama loď – začíná tak 7 strastiplných minut.

Tento NASA rover je nejtěžším strojem, s jakým se agentura kdy pokusila přistát, váží něco přes tunu. Sonda zasáhne vrchol atmosféry Marsu při rychlosti pohybu přibližně 22 000 km za hodinu. O sedm minut později musí zpomalit na necelé 3 km za hodinu, kdy pak rover jemně přistane na povrchu.

Další články