Svět nepatřil nikomu, kdo nebyl hráč…

Ilustrační foto. Zdroj: Marit & Toomas Hinnosaar, Flickr, CC BY 2.0
Life 08. 08. 2022

Svět nepatřil nikomu, kdo nebyl hráč…

Pokud vás nebere jeden z nejlepších textů Michala Horáčka, který dovedl k dokonalosti zpěvák Richard Müller, podívejte se na americký thriller Maximální limit, ve kterém Al Pacinovi zdatně konkuruje další oscarový herec Matthew McConaughey. Sázky prostě mají něco do sebe.

Mimochodem, Česko je asi jedinou zemí na světě, ve které kandidoval na prezidenta, byť neúspěšně, bývalý „černý“ bookmaker – Michal Horáček. Zároveň je nutno říci, že vzápětí poté, co byly kurzové sázky v tehdejším Československu 1. května 1990 legalizovány, založil spolu s Petrem Boumou, Jiřím Balcarem a Josefem Kurkou ještě stejný rok historicky prvního a nejstaršího poskytovatele kurzových sázek na území ČR – Fortuna, sázková kancelář a.s. V roce 2005 prodali zmiňovaní pánové prosperující kancelář za 2,4 miliardy investiční skupině Penta.

Byznys v miliardách dolarů

Přestože v drtivé většině případů platí, že dům, tedy sázková kancelář, vyhrává, existují výjimky potvrzující pravidlo. Pro příklady není potřeba chodit daleko, kauza Sazky za éry Aleše Hušáka dokazuje, že zkrachovat lze i v tomto druhu jinak vysoce výdělečného byznysu, stačí začít stavět halu. Roční výnos sázkových kanceláří před zdaněním a odečtením výdajů dosáhl totiž loni podle serveru eartweb.com 400 miliard dolarů. Téměř polovina dospělých Američanů pak uzavřela v životě alespoň jednu sázku, přičemž třetina sázejících se rekrutuje z řad žen.

Sportovní sázky pak tvoří 30–40 % veškerých sázek, jednu třetinu ovládá Asie, sázkaři doslova milují Macao, bývalá portugalská kolonie se od roku 1999 „těší“ statusu zvláštní správní oblasti Čínské lidové republiky. Web statista.com pak sestavil před nedávnem žebříček nejhodnotnějších sázkařských společností světa, vede Bet365, ohodnocený na 3,37 miliardy dolarů, následují Wynn Resorts (3,24 miliardy dolarů) a Genting (3,13 miliardy dolarů). V případě online sázek měl v roce 2018 globální trh hodnotu 59 miliard dolarů, podle kvalifikovaných odhadů by jeho cena měla v příštím roce narůst na 93 miliard dolarů.

V Česku vydává licence internetovým sázkovým kancelářím ministerstvo financí. Server sazkové-kanceláře.com uvádí silnou šestku ve složení Tipsport, Fortuna, Betano, Chance, Synot Tip a Sazka Bet. V případě touhy hrát v české internetové sázkové kanceláři je nutné se nejdříve zaregistrovat na webstránce dané sázkové kanceláře a poté dokončit registraci na kamenné prodejně. Za nejlepší zahraniční sázkovou kancelář, která je kompletně v češtině, je považována Bet365.

Money Floyd a Drake

Sázky jsou v první řadě o sázkařích. Přestože se jedná o zdaněné peníze, většina profesionálních hráčů uplatňuje v praxi teorii, že peníze chtějí ticho. Jsou ovšem i jedinci, kteří nemají problém se k sázení přihlásit. Například dlouhodobě nejbohatší sportovec světa, Floyd Mayweather Jr., si v roce 2012 vsadil na univerzitní fotbal, který se v USA těší velké popularitě. Po vítězství Oregonu nad Arizonou bral výhru v hodnotě 1,1 milionu dolarů. Vzhledem k tomu, že majetek v profi ringu nikdy neporaženého boxera převyšuje miliardu dolarů, se sice jedná víceméně o drobné, milion dolarů ale určitě docela potěší.

Rovněž kanadský rapper Drake, jehož majetek se odhaduje na 250 milionů dolarů, tudíž nepotřebuje přivýdělek, má sázky rád a nevede si vůbec špatně. Letos v únoru si vsadil ve finále Super Bowlu na vítězství Los Angeles Rams a vydělal 300 000 dolarů. Na konci června obrátil svou pozornost na MMA, konkrétně na večer UFC v Londýně. Nehrál při zdi, když na dva zápasy vsadil 2,1 milionu dolarů. Nejdříve svou důvěrou poctil v souboji s Hannah Goldy svou oblíbenkyni Molly McCann, v dalším zápase favorizoval Paddy Pimbletta. V obou případech se trefil a podle MMA Fighting inkasoval výhru v hodnotě 3,7 milionu dolarů. Vzhledem k tomu, že se o svou radost podělil prostřednictvím sociálních sítí, záhy následovala reakce za strany Molly, bojovnice vznesla dotaz, zdali by jí Drake nemohl koupit hodinky Rolex? Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat, rapper oznámil, že se hodinek dočká jak ona, tak druhý spolutvůrce vítězené sázky Paddy Pimblett. Server Wrist Advisor reagoval ve smyslu, že byť se cena rolexek pohybuje v rozmezí 7000–100 000 dolarů, vzhledem k výhře nebude Drake finančně krvácet ani v případě, že se bojovnice a bojovník rozhodnou pro nejdražší variantu.

Cesta do hlubin sázkařovy duše

Za vůbec nejslavnějšího a nejúspěšnějšího sázkaře je ovšem považován Američan Billy Walters (1946). Syna automechanika, jehož otec zemřel před Billyho druhými narozeninami a matka propadla alkoholu, vychovávala babička. Poprvé si vsadil v devíti letech, jeho New York Yankees ovšem podlehli ve finále Světové série v baseballu Brooklyn Dodgers. Prohraná sázka ovšem hocha neodradila.

V roce 1965 začal pracovat jako prodejce aut v Louisville, v průměru prodával 32 aut měsíčně, jeho roční mzda 56 000 dolarů se rovnala dnešní částce 400 000. Za dalších sedm let založil vlastní firmu Taylor Boulevard Auto Sales a byznys kvetl.

Vydělávat tradičním způsobem se ovšem zdálo Billymu nedůstojné muže jeho ražení, proto se na plný pracovní úvazek vrátil k sázení. Provozoval i vlastní sázkovou kancelář, v roce 1982 se přiznal k porušení legislativy státu Kentucky, policejní záznam mu byl ovšem po čase vymazán. To už ovšem Billy Walters pobýval v Mekce amerického hazardu, v Las Vegas. V Nevadě spojil své síly se společností Computer Group, která začala jako jedna z prvních používat k analýze sportovních výsledků počítače. Začala velká jízda, během 39 let se ocitl pouze jednou v červených číslech. Vzhledem ke svým výsledkům byl nucen rozpracovat k realizaci sázek důmyslný systém řetězce sázejících osob, díky kterým unikal pozornosti bookmakerů.

Billy Walters se specializoval na americký fotbal a basketbal, bedlivě ovšem sledoval i univerzitní sport. Největší jednorázovou ránu učinil v roce 2010, když ve finále Super Bowlu vsadil na vítězství New Orleans Saints, kteří proti předpokladům přejeli Indianapolis Colts, a Billy tehdy kasíroval výhru 3,5 milionu dolarů. Předtím ještě vyhrál po vítězství University of Southern Carolina nad University of Michigan 2,2 milionu dolarů. V jednom rozhovoru se pak nechal slyšet, že během dobrého roku vydělal sázkami až 60 milionů dolarů. Podle expertů v tomto případě nejspíše pravda nebránila dobrému příběhu, prokazatelně vyhraná stovka milionů dolarů ale není zrovna málo.

V roce 2011 se sázkami skončil, je otázka, o jak moc šťastné rozhodnutí se jednalo. Nakonec totiž Billy skončil za zneužívání informací v obchodním styku na pět let ve vězení. Propuštěn měl být letos, jeho kamarád Donald Trump mu ovšem udělil loni, pár dnů před svým odchodem z Bílého domu, milost.

Autor: Petr Bošnakov

Další články