Jak umělá inteligence pomáhá pomalým spermiím?

05. 12. 2020

Jak umělá inteligence pomáhá pomalým spermiím?

Defektní nebo neexistující testy plodnosti u mužů často končí tím, že břemeno léčby plodnosti příliš často spadá na ženy. Společnost Mojo to chce změnit pomocí mikroskopu s umělou inteligencí.

Ambice Mohameda Taha změnit průmysl plodnosti dostala impulz po jeho prvním spermiogramu, píše britský server Wired. Právě mu diagnostikovali onemocnění ledvin (které se později ukázalo jako chybná diagnóza) a jeho lékař mu doporučil preventivně zmrazit spermie. Znepokojen s výsledky, které dostával, se rozhodl provést druhou analýzu na jiné klinice a ke svému překvapení byl výsledek mnohem pozitivnější. Třetí analýza mu však poskytla počet 7krát nižší.

Taha, který v té době získal titul Ph.D. v oboru nanotechnologie, si myslel, že by mohl dosáhnout lepších výsledků tím, že na problém lidské plodnosti použije umělou inteligenci a nanorobotiku. Společnost Mojo založil v roce 2017 spolu s Danielem Thomasem, Fanny Chesoeovou a Tobiasem Boeckerem.

„Chtěli jsme se úplně zbavit faktoru lidské chyby. Rovněž si myslíme, že bude dobré nahradit celou laboratoř zabývající se umělým oplodněním inteligentními roboty, kteří by to dokázali rychleji, levněji a efektivněji,“ doplňuje Mohamed Taha.

Inteligentní mikroskop na počítání spermií

Do roku 2018 společnost Mojo vyvinula svůj první produkt: inteligentní mikroskop, který dokáže automaticky naskenovat vzorek spermií a analyzovat jej. Jmenuje se Mojo Assess a je poháněn algoritmem počítačového vidění trénovaným na milionech obrazů spermií označených odbornými andrology.

Může vypočítat množství spermií, pohyblivost, převládající tvar a další parametry, jako je integrita DNA. Byl testován v klinických studiích prováděných v nejlepších ústavech pro plodnost na světě, včetně The Doctors Laboratory, King’s Fertility a Karolinska Institute ve švédské Solně.

Podle těchto testů ukazují výsledky Mojo Assessment 97procentní shodu s analýzou prováděnou podle pokynů Světové zdravotnické organizace (WHO). Kromě toho může technologie společnosti Mojo provést test za čtyři minuty, zatímco dokončení protokolů WHO trvá v průměru obvykle 30 minut a zaměstná dva laboratorní techniky.

„Zdravé spermie jsou polovinou úspěšného procesu umělého oplodnění. Při správném vyhodnocení a výběru zvyšujeme jeho šanci na úspěch a bráníme ženám ve zbytečné léčbě,“ ukončuje Taha.

Další články