Jan Béreš: O tři tisíce korun je dražší elektřina. A dodavatelé energií nejednají fér

Zdroj: Ušetřeno
Lidé 05. 10. 2022

Jan Béreš: O tři tisíce korun je dražší elektřina. A dodavatelé energií nejednají fér

Rozhodnutí vlády zastropovat ceny energií potěšilo nejednoho koncového zákazníka. Nicméně již nyní sledujeme jistý nešvar, kdy někteří dodavatelé energií odběratelům ruší stávající smlouvy se zafixovanými nižšími cenami s tím, že rozdíl v ceně se jich nedotkne, neboť to zaplatí vláda. Tyto praktiky jsme zaznamenali i mezi těm největšími, říká Jan Béreš, energetický analytik z Ušetřeno.cz.

Pro odběratele se nemusí nic změnit, nicméně další zatěžování státního rozpočtu, které být vlastně nemusí, není úplně férové jednání.

Ceny energií v průběhu měsíce září dál rostly. V případě elektřiny byl nárůst výraznější než předchozích měsících a konkrétně se jednalo skokové navýšení o 3 089 korun. Tudíž cena na konci září dosahovala rekordních 8 945 korun za MWh bez DPH. U plynu nebylo zvyšování tak výrazné, zde cena vystoupala na 3 234 korun za MWh bez DPH, tedy o 177 korun.

Zastropování se týká jen roku 2023 s tím, že vláda negarantuje, že se podmínky nebudou měnit. Kdo si zafixuje elektřinu na dva roky, tak bude mít jistotu ohledně cen elektřiny nejen v roce 2023, ale i v roce 2024, kdy zastropování neplatí. Problematické je jednání dodavatelů, kteří ruší garantované smlouvy s tím, že vysvětlují lidem, že jim to stejně stát proplatí. Pro státní rozpočet mohou vznikat dodatečné náklady, protože lidé budou přecházet na méně výhodné ceny. 

V současnosti se naštěstí situace na energetickém trhu stabilizuje a SPOTová cena elektřiny poklesla k 150 – 170 eur za MWh v pracovních dnech. Očekáváme, že se to propíše do dlouhodobých kontraktů na dodávky elektřiny, především do toho hlavního v roce 2023, kde je aktuální cena 426 eur za MWh. Trh však očekává, že se situace v delším horizontu stabilizuje a dodávky elektřiny na rok 2025 už stojí kolem 180 eur za MWh.“

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články