;

Nejlepší trenérský tým ve fotbale? Coach a umělá inteligence!

Zdroj: Unsplash
Články 21. 05. 2021

Nejlepší trenérský tým ve fotbale? Coach a umělá inteligence!

Různé analytické nástroje pomáhající ve sportu stanovovat taktiku jsou už dnes celkem běžné. Společnost DeepMind ale doufá, že její přístup kombinující počítačové vidění, statistické strojové učení a herní teorii do několika let zásadně promění způsob práce fotbalových trenérů.

Týmem jasné volby k spolupráci na projektu byl pro britskou firmu FC Liverpool. Jak informuje web WIRED, její zakladatel i někteří zapojení výzkumníci jsou pravě fanoušky posledního anglického šampiona. Společně tedy začali hledat způsoby, jak by umělá inteligence mohla pomoct zlepšit výkony hráčů i možnosti trenérů.

FC Liverpool k tomuto účelu poskytl veškerá data nashromážděná ze zápasů odehraných mezi lety 2017 a 2019. Jejich množství úměrně roste s tím, jak se do sběru zapojují stále sofistikovanější nástroje. Ať už jsou to různé senzory, GPS čidla, nebo algoritmy počítačového vidění sledující jak pohyb hráčů, tak balonu po hřišti.

Pozornost výzkumníků v oboru AI fotbal upoutává především proto, že jde o celkem „nevyzpytatelné“ prostředí pro uplatňování algoritmů. „Fotbalový zápas je výjimečně zajímavý už jen tím, že je zde ve hře spousta činitelů a uplatňují se v něm jak prvky soutěživosti, tak soupeření,“ vysvětluje Karl Tuyls, výzkumník v DeepMind.

Spolu jsme silnější

Přesto je možné umělou inteligenci „vycvičit“ tak, že je schopná predikovat, jak se konkrétní hráči v nastoupené sestavě zachovají v určitých situacích. Tento nástroj známý jako „ghosting“ najde uplatnění třeba při předvídání soupeřových změn v taktice nebo toho, jak zápas ovlivní zranění klíčového hráče.

Jak podotýkají odborníci z DeepMind, tyto operace je vědomě i podvědomě schopný vykonávat také trenér. Umělá inteligence jej ale vybaví informacemi zpřesňujícími jeho rozhodnutí. „Těch dat, ze kterých je třeba vybírat, je tolik, že není úplně snadné je všechny zpracovat,“ upozorňuje Tuyls. „Proto naši technologii vyvíjíme hlavně jako asistenční.“

Umělá inteligence například dokáže stanovovat, na kolik některé specifické činnosti jako nahrávky nebo nevybojované souboje přispívají ke skórování/inkasování gólu. Ale také třeba průběžně sleduje úroveň tělesného vyčerpání hráčů, díky čemuž je možné předcházet únavovým zraněním.

Součinnost trenéra a nástrojů umělé inteligence je ale pro celý koncept klíčová. Už jen třeba proto, aby se předcházelo „biasům“, ke kterým užívání algoritmů může vést. Jak prohlašuje Tuyls: „Nesnažíme se vytvářet roboty, pokoušíme se spíš fotbal vyplepšit jako lidskou hru.“

Autor: Petr Pláteník

Další články